همدان، شهر «اطلسی ها»/ گل هایی که شناسنامه شهر هستند

همدان، شهر «اطلسی ها»/ گل هایی که شناسنامه شهر هستند

۲۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۲۴ زمان مطالعه : 6 دقیقه
سرویس برخط پلاس - همدان از گذشته‌های دور به شهر اطلسی‌ها معروف بوده و گل و گیاه زینتی بین مردم شهر از اهمیت خاصی برخوردار بوده است به طوری در اکثر فضاهای سبز شهری اطلسی کاشته می‌شد. حتی خانه‌های آپارتمانی، به گل آراسته‌اند و انواع و اقسام گلدان‌ها به ویژه گل اطلسی در خانه همدانی‌ها یافت می‌شود.

خبرگزاری فارس- همدان؛ ۲۵ خرداد روز گل و گیاه زینتی است، همان گل هایی که شادابی و نشاط را با خود به ارمغان می آورد و روح وجان آدمی را جلا می دهند، گل ها در انواع مختلف باعث می شوند که امید و سرسبزی در دل ها جوانه زند پس اگر همه روزها را به نام گل و گیاه بیاراییم، شاید زندگی هم بوی گل بگیرد.

اگر تاکنون گل نگرفتید شاید ندانید که این هدیه چه طور می تواند چین و چروک های اخموی صورت را بگشاید و آرامش را به انسان هدیه دهد، دانشمندان این فرضیه را طی آزمایش های متعدد بر روی انسان‎ها امتحان کردند. طبق پژوهش های انجام شده گل و گیاه زینتی در روحیه آدمیان به ویژه در عصر زندگی ماشینی و آپارتمانی امروزی تاثیر بسزایی دارد حتی تماشا کردن گل و لذت بردن از طراوت، عطر و رنگ آن یک بغل آرامش را نصیب آدمی می کند.

در ایران هم همچون تمام دنیا کاربردهای مختلفی برای گل و گیاه تعریف کرده اند و هر گل نماد و نشانه ای است که اغلب در مراسم های شادی و شادمانی از آن بهره می گیرند.

گاهی هم برای اینکه از گل ها حفاظت کنند دست به ساختن افسانه زدند همچون افسانه گل شقایق یا همان «کاسه اشکنک» که همدانی ها از آن یاد می کنند و در صورت  چیده شدن این گل، بدیمنی به دنبال دارد و یا باعث می شود دست و پای آدمی بشکند.

همدان، شهر «اطلسی ها»/ گل هایی که شناسنامه شهر هستند

قدیمی ترین اسنادی که در رابطه با گل های زینتی در کشور وجود دارد گل و غنچه های دست داریوش در سنگ نگاره های تخت جمشید است که بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ سال قدمت دارد، احتمالا پیشینیان در آن دوره از تاریخ در مراسم های شادمانی از گل های زینتی استفاده می کردند که نشان از توجه ایرانیان به گل های زینتی دارد.

همدان هم از گذشته بسیار دور به «شهر اطلسی ها» معروف بوده و  گل و گیاه زینتی بین مردم شهر از اهمیت خاصی برخوردار بوده است به طوری در اکثر فضاهای سبز شهری اطلسی کاشته می شد. حتی خانه ها که امروز بیشتر به شکل قوطی های آپارتمانی درآمده و از آن باغچه های زیبای گل کمتر پیدا می شود، باز هم به گل آراسته اند و  انواع و اقسام گلدان ها به ویژه گل اطلسی در خانه همدانی ها یافت می شود.

ناگفته نماند دشت های همدان هم از دیرباز به «دشت آلاله ها» در انواع مختلف معروف بوده اگرچه شهرستان های تویسرکان و نهاوند از اصلی ترین مراتع رویش شقایق در استان همدان هستند.

همدان، شهر «اطلسی ها»/ گل هایی که شناسنامه شهر هستند

تاکنون بیش از ۴۲ هزار هکتار ذخیره گاه در استان همدان وجود دارد و گونه های مانند گون، گیلاس وحشی، سماق، زالزالک، جنگل های طبیعی و دست کاشت بلوط در دشت های همدان قابلیت رویش دارند که نقشه پوشش گیاهی این نوع گونه ها تدوین شده است.

دشت «سماق» اسدآباد، منطقه «لشگردر»  و دره« شیروپلنگ» ملایر هم نمونه ای از این مناطق و گونه های حفاظت شده هستند.

اگرچه در تولید گل بیشترین پتانسیل استان در تولید گل های فصلی و نشائی و شاخه بریده همچون گل جعفری، اطلسی، بنفشه، مریم گلی و گل همیشه بهار است که اغلب تولیدات استان را به خود اختصاص داده اند.

همدان، شهر «اطلسی ها»/ گل هایی که شناسنامه شهر هستند

صحبت به گل همیشه بهار همان گلی که همیشه بهار و شاداب است و هیچ ناملایمی و سختی روزگار نمی تواند خم به ابروی آن بیاورد، می رسد، دنیا برای من دگرگون می شود چه طور می شود که روزهای سرد زمستانی هم آن را از پای درنمی آورند.

من و گل همیشه بهار در طول سال با تمام فراز و فرودهای روزهای آتشین و گرم وکسالت روزهای سرد و سخت قامت خم نمی کنیم، روز به روز دنیا را می کاویم و نور خورشید را همچون روزنه امید دنبال می کنیم.

همیشه بهار که باشی خوب و بد دنیا را در هم می پیچی و بهترین نسخه شفا بخش را همراه با اکسیر عشق به آدمیان می نوشانی، جرعه ای آب، تکه ای خاک و روزنه امید کافی است تا شانه به شانه طبیعت راه بپیمایی و لحظه به لحظه  را بهاری کنی.

من هم به واسطه اسمم همچون گل همیشه بهار که در روزهای برگ ریزان خزان هم گل می دهد، فریاد زندگی سر می دهم و همیشه بهاری روزگار را وجب می کنم، ملاک و قیاس انسان را باید همین گل دانست چقدر زیبا و چقدر تیغ و خوار دارد، ولی می دانیم که گل بی عیب خداست.

همدان، شهر «اطلسی ها»/ گل هایی که شناسنامه شهر هستند

کارشناس مدیریت باغبانی جهاد کشاورزی همدان در باره میزان تولید گل و گیاه زینتی در استان می گوید: ۱۲ واحد گلخانه در زمینه تولید گل و گیاه های زینتی در استان فعال است که اغلب در چهار رسته تولیدات دارند همچنین برای گل شاخه بریده که گلخانه های مدرن و به روزی نیاز دارند.

علیرضا ابراهیمی ادامه می دهد: تولید این گلخانه ها در سال گذشته بیش از ۲ میلیون و۶۰۰ هزار شاخه گل رز و لیلیوم بوده که اغلب به خارج از کشور و خارج از استان صادر شده است.

همدان، شهر «اطلسی ها»/ گل هایی که شناسنامه شهر هستند

وی با تاکید بر اینکه گلخانه ها به لحاظ ایجاد اشتغال و صرفه جویی آب مورد توجه هستند و میزان  تولیدات گل‎های زینتی در این فضا در مقابل کشت در فضای باز قابل قیاس نیست تصریح می کند: حوزه تولید گل شاخه بریده یکی از پردرآمدترین تولیدات گلخانه ای محسوب می شود.

کارشناس مدیریت باغبانی جهاد کشاورزی استان همدان با بیان اینکه در زمینه گل های آپارتمانی ۹۰۰ هزار از انواع این گل ها در سال ۹۸ تولید شده که شامل گل های درختچه، گوشتی و ... بوده است می افزید: در سال گذشته بالغ بر ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار انواع گل های فصلی و نشائی در استان تولید شده است.

همدان، شهر «اطلسی ها»/ گل هایی که شناسنامه شهر هستند

وی با بیان اینکه گل های فصلی و نشائی به دو دسته پوششی همچون آجوگا و پاپیتال و گل دار مانند اطلسی و همیشه بهار تشکیل شده اند می گوید: همدان از گذشته های دور معروف به «شهر اطلسی ها» بوده چراکه اکثر فضای سبز و اماکن تفریحی موجود در شهر با گل های اطلسی تزیین شده بود.

ابراهیمی تأکید می کند: اگرچه امروز با توجه به تنوع در گل های زینتی گونه های مختلفی در فضای سبز کشت می شود، اما گل اطلسی بین همدانی ها جایگاه ویژه ای دارد.

وی ادامه می دهد: در طبیعت همدان گل های آلاله و شقایق، بسیار معروف است و از دیرباز زیستگاه انواع آلاله بوده است، اگرچه در بعضی از مناطق انواع آلاله ها به دلیل بی توجهی مردم در حال انقراض است.

همدان، شهر «اطلسی ها»/ گل هایی که شناسنامه شهر هستند

کارشناس مدیریت باغبانی جهاد کشاورزی استان همدان با اشاره به اینکه در زمینه درخت ها و درختچه های زینتی در سال ۹۸ بیش از ۴۰۰ هزار انواع درختچه زینتی در دو دسته گل های خزان پذیر و گل های همیشه بهار تولید شده است بیان می کند: درختچه های خزان پذیر همچون اقاقیای زینتی، زبان گنجشک، انواع افرا و درختچه های همیشه بهار همچون برگ بو، انواع شمشاد و سوزنی برگ ها هستند.

وی از صادرات ۹۰ درصدی گل های شاخه بریده در استان خبر داده و می گوید: همدان به دلیل آب و هوای مناسب و تابش نور خورشید در رسته تولید گل های شاخه بریده جایگاه ویژه ای دارد و افراد مستعد و علاقمند می توانند در این زمینه ورود کرده و به تولید بپردازند.

منبع : خبرگزاری فارس

اخبار گوناگون در برخط
آخرین اخبار سرویس برخط پلاس