غذاهای مفید برای سالمندان

غذاهای مفید برای سالمندان

۰۳ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۷ زمان مطالعه : 3 دقیقه
سرویس برخط پلاس - سلامت سالمندان باید مراقب رژیم های غذایی خود باشند.

نرگس جوزانی متخصص تغذیه، درباره تغذیه سالمندان برای سلامتی بیشتر آن ها اظهار کرد: سطح ویتامین دی در همه افراد به خصوص سالمندان باید به اندازه کافی وجود داشته باشد.سالمندان از لحاظ ویتامین دی باید ابتدا چک شوند که اگر کمبود این نوع ویتامین در بدن آن ها دیده شد، فورا تامین شود و بعد از ۳ ماه مجدد آزمایش دهند تا دوباره بررسی های لازم صورت بگیرد.

او در ادامه افزود: ویتامین دی به دلیل این که نقش تقویت کننده سیستم بدنی را دارد باید سالمندان به اندازه کافی دریافت کنند. زیرا سالمندان جزو گروه‌های پرخطر هستند که هر کدام از ریز فاکتور‌ها برای افراد عادی شاید زیاد اثر بخش نباشد، ولی بر بدن آن ها می تواند بسیار تاثیر گذار و موثر باشد.

باید سیستم ایمنی بدن سالمندان بررسی شود

جوزانی بیان کرد: به دلیل وجود شرایط فعلی و کرونا باید سیستم ایمنی بدن سالمندان مرتب بررسی شود. مصرف لبنیات به طور روزانه فراموش نشود، به خصوص شیر و ماست از نوع کم چرب آن‌ها حتما باید در برنامه غذایی وجود داشته باشد. زیرا این دو ماده غذایی موجب جذب کلسیم و ویتامین دی در بدن سالمندان خواهد شد.اکثر سالمندان به دلایل مختلف ممکن است سبزیجات کمتری دریافت کنند. سبزیجات به دلیل تامین ریز مغذی‌ در بدن بسیار نقش مهمی دارند به همین دلیل باید در برنامه غذایی سالمندان حتما وجود داشته باشد.

او گفت: مرحله مهم بعدی میوه‌ها هستند که برای این افراد بسیار نقش به سزایی دارند. توصیه CDC این است که افراد به خصوص سالمندان میوه‌ها و سبزیجات را حتما با اسکاج شست و شو دهند تا آلودگی آن ها کاملا گرفته شود زیرا همین امر می تواند موجب بیماری سالمندان شود.حتما درموارد گوشتی هم مانند مرغ ماهی، مرغ بلدرچین و ماهی دقت زیادی باید شود، حتی از زرده عسلی تخم مرغ برای سالمندان نباید استفاده شود. مصرف گوشت قرمز برای سالمندان باید به اندازه کافی باشد و به خوبی کاملا پخته شود.

متخصص تغذیه بیان کرد: مورد دیگری که می‌تواند به سیستم ایمنی بدن سالمندان کمک کند مصرف چربی امگا ۳ است که در ماهی‌ها به فور وجود دارد. ما توصیه می‌کنیم که به مدت ۲ بار در هفته ماهی در برنامه غذایی سالمندان وجود داشته باشد. معمولا ماهی‌ها را برای سالمندان می‌توان تنها مزه دار کرد و پخت اما نباید کاملا سرخ شود.

اهمیت ویتامین «ث» برای سالمندان

جوزانی بیان کرد: تامین ویتامین «ث» یکی از مهم‌ترین بخش برنامه غذایی سالمندان است که می‌توان کمبود را با میوه‌ها و سبزیجات برطرف کرد. در این بین فلفل دلمه‌ای جزو سبزیجاتی است که ویتامین «ث» در آن به وفور وجود دارد و به دلیل مقاوم بودن این نوع سبزی می تواند ویتامین ث را به خوبی در خود ذخیره سازی کند.

او گفت:سالمندان نباید از اسید‌های چرب اشباع شده استفاده کنند، زیرا استفاده آن ها موجب تضعیف سیستم ایمنی بدنی افراد می شود. مصرف زیاد فلافل و کتلت آماده و پیتزا موجب بیمار کردن هر چه بیشتر سالمندان می شوند. همچنین چاقی و اضافه وزن به شدت می‌تواند آسیب های جدی در هر سنینی از جمله کودک تا سالمند وارد کند. اگر درجه BMA بالا ۳۰ باشد در واقع افراد دچار چاقی درجه یک هستند، که ابتلا به کرونا در این‌ها بیشترخواهد بود. وجود بافت چربی در بدن می‌تواند فاکتور‌های التهابی در بدن را زیاد کرده و موجب بیماری‌های خطرناکی شود.

شیرین کننده ها مهم‌ترین تضعیف کننده های سیستم ایمنی بدن

جوزانی گفت: متاسفانه شیرین کننده ها از مهم‌ترین تضعیف کننده های سیستم ایمنی بدن هستند که می‌توانند برای سلامتی سالمندان خطرساز باشند.سالمندان به دلیل این که طمع‌های شیرین را معمولا بیشتر حس می‌کنند احتمال این که تمایل بیشتری نسبت به شیرینی جات داشته باشند بیشتر است، اما باید بدانند مصرف هر چه بیشتر این مواد موجب تضعیف سیستم ایمنی بدن آن ها خواهد شد. اگر مصرف شیرینی بالا باشد می‌تواند موجب ترشح انسولین در بدن سالمند شود. هیچ گاه گفته نمی‌شود به طور کلی مواد غذایی از برنامه غذایی سالمندان حذف شود، بلکه می‌توانند با یک برنامه ریزی دقیق تمام مواد را به خوبی مصرف کنند.

منبع : رکنا

اخبار گوناگون در برخط