پیش بینی قیمت مرغ در دی ماه

پیش بینی قیمت مرغ در دی ماه

۰۹ آذر ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۷ زمان مطالعه : 3 دقیقه
سرویس برخط پلاس - عضو اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه بازار مرغ به سمت آرامش حرکت می‌کند، گفت: بر خلاف برخی شعار‌ها که می‌گویند با افزایش نظارت می‌خواهند قیمت را پایین بیاورند، در واقعیت این گونه است که با تامین شدن کنجاله سویا و افزایش جوجه ریزی، مشکل تامین نیاز بازار حل شده و در حال حاضر نیز قیمت‌ها کاهشی شده‌اند و این روند تا رسیدن به عدد معقول در بازار ادامه خواهد داشت.

عضو اتاق بازرگانی ایران می گوید آنچه در روز های گذشته در بازار مرغ رخ داد، یک اتفاق گذرا و موقتی بود و ادامه نخواهد یافت.

به گزارش ایسنا، غلامعلی فارغی، اظهار کرد: خوشبختانه در ایران ظرفیت تولید گوشت مرغ به شکل قابل توجهی افزایش یافته و سرمایه گذاران مختلفی در این حوزه مشغول به کار هستند، اما متاسفانه به دلیل نبود حمایت های لازم از سوی دولت بسیاری از این واحد ها با فشار مالی و دشواری های عملی کار خود را ادامه می دهند.

به گفته وی، یکی از اصلی ترین فشار هایی که در طول ماه های گذشته وجود داشته بحث تامین نهاده ها و خوراک طیور در واحد های مرغداری بوده است و بعضا تاخیر در توزیع آن ها یا افزایش قیمتشان، شرایط را برای تولید مرغ دشوار کرده است.

عضو اتاق بازرگانی ایران با اشاره به تکرار این تجربه در هفته های گذشته، بیان کرد: چند هفته قبل با توجه به تاخیر در توزیع کنجاله سویا به مرغداری ها، این واحد ها از جوجه ریزی جدید خودداری کردند، زیرا در صورت جوجه ریزی، به دلیل نرسیدن غذا، جوجه هایشان تلف می شدند. همین مسئله باعث محدودیت در توزیع مرغ در بازار شد و اصلی ترین علت افزایش قیمت مرغ در روز های هفته گذشته به شمار می رود.

فارغی با بیان اینکه این مشکل در حال حاضر حل شده و بازار مرغ به سمت آرامش حرکت می کند، تاکید کرد: بر خلاف برخی شعار ها که می گویند با افزایش نظارت می خواهند قیمت را پایین بیاورند، در واقعیت این گونه است که با تامین شدن کنجاله سویا و افزایش جوجه ریزی، مشکل تامین نیاز بازار حل شده و در حال حاضر نیز قیمت ها کاهشی شده اند و این روند تا رسیدن به عدد معقول در بازار ادامه خواهد داشت.

وی افزود: با توجه به شرایطی که با آن مواجهیم نمی توان پیش بینی طولانی مدتی از بازار داشت، اما با توجه به براورد های فعلی، قطعا می توان گفت وضعیت بازار مرغ در دی ماه بهتر از ماه جاری خواهد بود و با توزیع مرغ به اندازه نیاز جامعه، قیمت ها دیگر افزایشی نمی شوند. همچنین لااقل تا پایان سال، مشکلی در زمینه تامین نیاز های بازار و عرضه این محصول در سراسر کشور وجود ندارد.

به گفته فارغی، ظرفیت تولید مرغ در ایران بسیار بالاتر از نیاز فعلی است و با توجه به شیوع کرونا و کاهش جدی مصرف مرغ در مراسم ها، فشار بر تولیدکنندگان بالا رفته است. از سوی دیگر مشکلاتی که بعضا در تامین نهاده های دامی به وجود می آید نیز مزید بر علت شده که گاهی نظم بازار بر هم بریزد، اما در حال حاضر با برطرف شدن مشکلات، در کوتاه مدت نگرانی درباره تامین نیاز بازار وجود نخواهد داشت.

در هفته گذشته با افزایش ناگهانی قیمت مرغ در بازار و رسیدن قیمت هر کیلوی آن به بیش از ۳۵ هزار تومان، این نگرانی میان مردم به وجود آمد که دسترسی به این کالا دشوار خواهد شد.

در روز های گذشته دستگاه های مختلف دولتی از ورود جدی به این عرصه و برنامه ریزی برای کاهش قیمت مرغ خبر دادند و به نظر می رسد قیمت در روز های اخیر بار دیگر کاهش یافته است.

منبع : فرارو

اخبار گوناگون در برخط نیوز