تکرار تجربه تلخ دارا یکم برای پالایش

تکرار تجربه تلخ دارا یکم برای پالایش

۱۵ آذر ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۴ زمان مطالعه : 5 دقیقه
سرویس برخط پلاس - با روند نزولی نماد‌های پالایشگاهی و همچنین صندوق پالایش، بعید نیست قیمت هر واحد این صندوق به کمتر از ۱۰هزار تومان برسد و بازدهی خریداران واحد‌ها را منفی کند.

نماد پالایش با ۴۰روز تاخیر بالاخره بازگشایی شد. بیش از دو ماه از پایان پذیره نویسی واحد های صندوق سرمایه گذاری پالایشی یکم با نماد پالایش می گذرد. در این صندوق سهام باقیمانده دولت در شرکت های پالایش نفت اصفهان، بندرعباس، تهران و تبریز با تخفیف ۳۰درصدی به مردم عرضه شد و با این وجود، بازدهی چندانی برای سرمایه گذاران نداشت. طوری که حتی تلاش ها برای بازگشایی سبزرنگ این نماد نتوانست چندان شرایط خوبی برای صندوق پالایش رقم بزند.

به گزارش روزنامه هفت صبح، هرچند روز اول این صندوق سبزرنگ و با رشد هشت درصدی بازگشایی شد، اما در ادامه به روند نزولی افتاد. تجربه ای که سهامداران بورس در روز های اول بازگشایی دارا یکم داشتند و حالا انگار همان روز ها در حال تکرار است. با این تفاوت که دارا یکم با بازدهی سه برابری بازگشایی شد، اما پالایش بعد از دو ماه و ۱۰روز توقف و همچنین تخفیف ۳۰درصدی دولت، هشت درصد سود نصیب سرمایه گذاران کرد.

انقلاب در گروه پالایشگاه ها

انتشار پیام ناظر بازار درباره آغاز معاملات صندوق ETF پالایش یکم کافی بود تا شاهد افزایش چشمگیر تقاضا برای خرید سهام گروه پالایش باشیم. نماد های شپنا، شتران، شبندر و شبریز در روز سه شنبه هفته گذشته عموما روند نزولی داشتند و معاملات آن ها با کاهش سه درصدی قیمت نسبت به روز گذشته در جریان بود، اما به محض انتشار خبر بازگشایی نماد پالایش، در عرض چند دقیقه شاهد تشکیل صف خرید در نماد شرکت های پالایشگاهی بودیم.

اتفاقی که باعث شد ارزش NAV واحد های صندوق پالایش همان روز اول افزایش پیدا کند. هرچند در روز دوم نماد های پایه این صندوق پشت پالایش را خالی کردند. روز چهارشنبه گروه فرآورده های نفتی سراسر قرمز رنگ بود و هر چهار نماد شپنا، شبندر، شتران و شبریز با صف فروش روبه رو شدند. این اتفاق باعث شد ریزش هشت درصدی قیمت واحد های صندوق سرمایه گذاری پالایش در روز چهارشنبه رقم بخورد.

تلاش برای یک بازگشایی سبزرنگ نتیجه داد

پالایش با ضرر بازگشایی نمی شود. جمله ای که تکلیف سهامداران صندوق ETF پالایشی یکم را روشن کرد و نشان داد مسئولان صندوق پالایش و همچنین سازمان بورس تمام تلاش خود را به کار می گیرند تا پالایش با رنگ سبز به تابلو بیاید. احتمالا همین مورد باعث تاخیر ۴۰روزه در بازگشایی این نماد بود. آخرین روز شهریورماه مهلت پذیره نویسی واحد های صندوق پالایش به پایان رسید و قرار بود یک ماه بعد از آن، یعنی اول آبان ماه شاهد بازگشایی نماد پالایش باشیم.

اما این مورد تازه همین هفته گذشته و در ۱۱ آذرماه اتفاق افتاد. ارزش NAV هر واحد صندوق پالایش در اولین روز بازگشایی، حدود ۱۰هزار و ۸۰۰تومان محاسبه شد، اما هجوم خریداران باعث شد نهایتا قیمت هر واحد صندوق پالایش ۱۳هزار تومان شود. اولین معاملات این صندوق با سود ۳۰درصدی برای سهامداران همراه بود و نهایتا قیمت پایانی واحد ها روی رقم ۱۱هزار و ۳۷۴تومان قرار گرفت. با این حساب سرمایه گذاران این صندوق بعد از گذشت دو ماه حدود ۱۳درصد سود کردند؛ البته سود واقعی آن ها در روز اول هشت درصد بود.

روز دوم شرایط به کلی متفاوت بود. با ریزش قیمت سهام نماد های شپنا، شبندر، شتران و شبریز در روز چهارشنبه، ارزش NAV هر واحد صندوق پالایش از ۱۰هزار و ۸۰۰ به ۱۰هزار و ۴۵۰تومان کاهش پیدا کرد. فشار عرضه در نماد پالایش باعث شد قیمت واحد ها حتی از ارزش واقعی آن ها کمتر شود و در آخرین معاملات با ریزش ۹درصدی به ۱۰هزار و ۳۵۰تومان برسد. هرچند قیمت پایانی واحد ها در محدوده ۱۰هزار و ۶۰۰تومان متوقف شد و این یعنی سرمایه گذاران صندوق پالایش همچنان سود شش درصدی را در کارنامه خود دارند.

منتظر نوسانات بیشتر باشید

صندوق پالایش راه درازی در پیش دارد. بدون بازارگردان، طبیعتا این راه سخت و دشوار خواهد بود. تقریبا مشابه اتفاقی که برای دارا یکم افتاد. صندوق ETF دارا یکم متشکل از سهام پنج بانک و بیمه دولتی اردیبهشت ماه در بورس پذیره نویسی شد و معاملات آن با یک هفته تاخیر در هفتم تیرماه آغاز شد.

قیمت هر واحد دارا یکم ۲۱هزار و ۳۵۰تومان بود که نشان می دهد این صندوق در روز اول حدود ۱۳۰درصد بازدهی نصیب سرمایه گذاران کرد. خرید واحد ها بدون توجه به ارزش آنها، باعث شد اختلاف چشمگیری بین ارزش NAV و قیمت دارا یکم به وجود بیاید. طوری که یک هفته بعد قیمت هر واحد دارا یکم با وجود ارزش ۲۶هزار تومانی تا ۳۴هزار تومان افزایش پیدا کرد. این یعنی بازدهی ۳٫۴برابری نصیب سرمایه گذاران دارا یکم شده بود. این پایان ماجرا نیست.

صندوق های ETF دارا یکم و پالایش بازارگردان ندارند و این یعنی نمی توان انتظار داشت قیمت واحد ها با ارزش واقعی آن ها برابر باشد. همین موضوع کافی بود تا سقوط دارا یکم آغاز شود. قیمت واحد ها بعد از چند روز از ۳۴هزار به ۲۶هزار تومان کاهش پیدا کرد و از آن روز به بعد هیچ موقع قیمت دارا یکم به سطح ارزش NAV نرسید. قیمت هر واحد دارا یکم در آخرین روز معاملات حدود ۲۰هزار و ۱۰۰تومان بود و این در حالی است که هر واحد دارا یکم ۲۵هزار و ۷۳۰تومان می ارزد.

در حال حاضر دارا یکم ۲۲درصد زیر قیمت معامله می شود. تقریبا به همان اندازه ای که دولت به خریداران دارا یکم تخفیف داده بود. تخفیف فروش سهام بانک های ملت، صادرات و تجارت و بیمه های البرز و اتکایی امین ۲۵درصد در نظر گرفته شده بود. بعید نیست این اتفاق برای پالایش هم بیفتد. ارزش واقعی هر واحد پالایش در حال حاضر ۱۰هزار و ۳۰۰تومان است و دولت برای فروش آن تخفیف ۳۰درصدی در نظر گرفته بود.

با روند نزولی نماد های پالایشگاهی و همچنین صندوق پالایش، بعید نیست قیمت هر واحد این صندوق به کمتر از ۱۰هزار تومان برسد و بازدهی خریداران واحد ها را منفی کند. در دوره پذیره نویسی صندوق ETF پالایش، هر کس می توانست بر اساس کد ملی خود، تا سقف پنج میلیون تومان یعنی ۵۰۰واحد سرمایه گذاری صندوق پالایش بخرد. این سقف برای کسانی که پیش از آن در پذیره نویسی دارا یکم شرکت کرده و ۲۰۰واحد دارا یکم خریده بودند، سه میلیون تومان معادل ۳۰۰واحد پالایش بود.

منبع : فرارو

اخبار گوناگون در برخط نیوز