سلامت قلب و چشم با انجیر خشک

سلامت قلب و چشم با انجیر خشک

۰۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۸:۵۲ زمان مطالعه : 3 دقیقه
سرویس برخط پلاس - سلامت انجیر خشک میوه‌ ای است که در کار کردن درست اعضای بدن نقش دارد.

انجیر خشک سرشار از مهم ترین عناصر غذایی مورد نیاز بدن است که بسیاری از مشکلات جسمی را برطرف می کند.

انجیر خشک منبع کلسیم است؛ ماده ای معدنی که بدن روزانه برای انجام بسیاری از عملکرد ها مانند حفظ قدرت استخوان ها و دندان ها به آن نیاز دارد؛ به گونه ای که نصف فنجان انجیر خشک، حاوی ۱۲۱ میلی گرم کلسیم است.

انجیر خشک سرشار از مواد معدنی مهم برای سلامت استخوان مانند منیزیم، پتاسیم و فسفر است که در رشد و تجدید سلول های بدن نقش دارد؛ علاوه بر این حاوی مقادیر زیادی ماده مغذی به نام استرانسیم است که باعث سلامت استخوان می شود و برای عملکرد آنزیم ها ضروری است.

انجیر خشک مملو از مواد مغذی مهم برای سلامتی مانند قند طبیعی، مقادیر زیادی فیبر و پلی فنول های آنتی اکسیدان و کلسیم لازم برای تقویت سلامت استخوان و جلوگیری از ضعف و شکنندگی است، به گونه ای که یک فنجان از آن تقریبا یک چهارم کلیسم مورد نیاز بدن در روز را تامین می کند.

ویتامین های انجیر خشک

کریستیال فان متخصص تغذیه می گوید: انجیر خشک میوه ای خوشمزه است که از زمان های بسیار قدیم شناخته شده است. این میوه عمدتا از قند دکستروز تشکیل شده است که حدود ۵۰ درصد از ترکیب انجیر را شکل می دهد و حاوی ویتامین های A، B و C و درصد بالایی از کلسیم، پتاسیم، مس و آهن بوده و خشک و تازه آن فواید بسیار زیادی دارد.

انجیر خشک به طور مؤثر یبوست را درمان می کند، زیرا حاوی درصد بالایی از الیاف است که عملکرد روده را تسهیل و از اختلالات گوارشی جلوگیری می کند.

این خوراکی خوشمزه، سلامت قلب را تقویت و از آن در برابر بیماری های قفسه سینه مانند سکته مغزی و تصلب شرایین محافظت می کند. برخی مطالعات نشان داده است که خوردن انجیر خشک باعث افزایش توانایی بدن در مبارزه با رادیکال های آزاد، کاهش تری گلیسیرید در بدن، کنترل سطح فشار خون و جلوگیری از افزایش آن می شود؛ زیرا حاوی درصد بالایی از پتاسیم است که به تعادل مایعات در بدن کمک کرده و رگ های خونی را آرام می کند.

کاهش وزن با انجیر خشک

انجیر خشک وزن اضافی را هم کاهش می دهد؛ زیرا حاوی فیبر های محلول و نامحلول است که اشتها را به طور موثری کنترل می کند. از تومور های سرطانی، به ویژه سرطان ریه و روده بزرگ محافظت می کند و به دلیل برخورداری از آهن، کم خونی را درمان می کند.

برای سلامت چشم ها مفید بوده و از بیماری های مرتبط با آن مانند تخریب ماکولا یا کیست جلوگیری می کند؛ زیرا حاوی ماده معدنی منگنز است که فقدان آن دلیل اصلی کاهش بینایی در افراد مسن است. علاوه براین حاوی پتاسیم بوده و به همین دلیل از عملکرد سلول های عضلانی پشتیبانی می کند و به آن ها امکان گسترش و انقباض را می دهد.

می توان با خیساندن ۲ یا ۳ دانه انجیر خشک در یک فنجان شیر و سپس خوردن آن در طول روز از این خوراکی لذیذ استفاده کرد. این ماده همچنین با علائم پیری یا پیری پوست مبارزه کرده و پوست را نرم می کند، زخم ها را برطرف کرده و به پوست طراوت و شادابی کامل می بخشد.

منبع : رکنا

اخبار گوناگون در برخط
آخرین اخبار سرویس برخط پلاس