از مدرسه سازی سخنگوی دولت به یاد فرزند مرحومش تا رونمایی از تندیس حاج اکبر
سرویس برخط پلاس - بیست و دومین جشنواره خیرین مدرسه‌ساز کشور در این روزهای کرونایی با تعداد اندکی مهمان در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد و در این مراسم از تندیس حاج اکبر ابراهیمی رونمایی شد.

گروه تعلیم و تربیت: جایش در بیست و دومین جشنواره خیرین مدرسه ساز خیلی خالی بود؛ آنقدر با هیجان و گیرا از اثرات کار خیر مدرسه سازی صحبت می کرد که کمتر کسی در آن جلسه، برای ساخت مدرسه پیشقدم نمی شد. آری جای محمدرضا حافظی خالی بود اما هم نامش جاودان بود و هم کتابش رونمایی شد.

بیست و دومین جشنواره خیرین مدرسه ساز کشور در این روزهای کرونایی با تعداد اندکی مهمان در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد. در این برنامه اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه، علی ربیعی سخنگوی دولت، معصومه ابتکار معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور، محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش و مهراله رخشانی مهر رئیس سازمان نوسازی مدارس کشور و تعدادی از خیرین به نمایندگی از خیرین کشور حضور داشتند.

در حال حاضر در کشور جامعه خیرین مدرسه ساز به عنوان تشکل مردمی و خیریه برای مدرسه سازی فعال می کند؛ جامعه دارای 31 مجمع خیرین مدرسه ساز استانی و بیش از 400 مجمع شهرستانی است؛ نکته جالبت اینکه در طول 21 سال گذشته تعهدات خیرین مدرسه ساز رشد بسیار خوبی داشته و اکنون به 25068 میلیارد ریال رسیده است.

از مدرسه سازی سخنگوی دولت به یاد فرزند مرحومش تا رونمایی از تندیس حاج اکبر

* فعالیت 30 هزار خیّر مدرسه ساز در کشور

اگر از منظر مدرسه سازی و تعداد کلاس درس بخواهیم به فعالیت خیرین مدرسه ساز کشور نگاه کنیم باید بگوییم، از مجموع حدود 500 هزار کلاس درس کشور، 134 هزار کلاس درس توسط خیرین احداث شده است و نکته جالب اینکه 17 درصد کلاس های درس 5 سال اخیر تماما توسط خیرین احداث شده است همچنین 49 درصد کلاس های درس 5 سال اخیر با مشارکت خیرین احداث شده است.

در حال حاضر تعداد خیرین مدرسه ساز کشور 30 هزار نفر است که از این تعداد، 69 درصد را آقایان، 17 درصد را بانوان و 14 درصد را خیرین حقوقی تشکیل می دهند.

اما در بیست و دومین جشنواره خیرین مدرسه ساز کشور چه گذشت؟ نکته خاص این جشنواره این بود که چون شرایط کرونا بود، مقرر شد از خیرینی که در تهران هستند، تجلیل شود و خیرین هر استان با حضور مسؤولان استان به صورت سراسری تجلیل شوند.

از مدرسه سازی سخنگوی دولت به یاد فرزند مرحومش تا رونمایی از تندیس حاج اکبر

* هیچ دانش آموزی نباید بدون مدرسه بماند

در جشنواره امسال، ناصر قفلی رئیس جامعه خیرین مدرسه ساز کشور قبل از شروع به سخنرانی اش طلب شادی روح محمدرضا حافظی و خیرین مدرسه ساز که فوت شده اند، از خداوند متعال خواست و به تعیین تکلیف 40 هزار کلاس درس نیمه کاره در کشور خبر داد و برای حل مشکل فضای آموزشی در کشور عنوان کرد که به 300 هزار کلاس درس جدید نیاز است.

قفلی گفت:«یک روز آقای دکتر رخشانی مهر اعلام کرد که ۴۰ هزار کلاس درس نیمه کاره داریم؛ این ۴۰ هزار خیلی مسأله مهمی بود. چندین سال بود که تعداد زیادی از مدارس همینطور باقی مانده بود؛ در آنجا همه ما از دکتر نوبخت تقاضا کردیم که آورده نوسازی را افزایش دهند و خوشبختانه افزایش دادند و دولت ۳۳۰ درصد آورده اش را اضافه کرد. خیرین ما هم باید فعالیت می کردند که انجام دادند و آورده خود را از یک هزار میلیارد به ۲۵۰۰ میلیارد افزایش دادند و در نتیجه ۴۰ هزار کلاس درس نیمه کاره تعیین تکلیف شد.

رئیس جامعه خیرین مدرسه ساز کشور تصریح کرد: این مسأله برای ما افتخار بزرگی است که در یک جهشی، اینچنین دولت و خیرین پای کار آمدند و از همه خیرین، نهادها، ارگان ها و بانک ها که ما را یاری کردند، تشکر می کنم. دست تک تک آنها را می بوسم و افتخار می کنم.

وی افزود: البته هنوز مسأله  ما حل نشده و ۵۰ هزار کلاس درس دیگر نیاز داریم و البته به این میزان برای حد وسط است و اگر بخواهیم به یک حد خوبی برسیم ۳۰۰ هزار کلاس درس دیگر نیاز داریم و درخواست می کنیم  که دولت کمک کند و  کاری کنیم تا بچه های ما در شرایط مناسب و حداقل نیمه استاندارد درس بخوانند.هیچ دانش آموزی نباید بدون مدرسه بماند و این وظیفه مردم، دولت، نوسازی و آموزش و پرورش است و باید همه برای این کار تلاش کنیم.

از مدرسه سازی سخنگوی دولت به یاد فرزند مرحومش تا رونمایی از تندیس حاج اکبر

* وصل کردن دولت به موتور جت

در این برنامه، همه مهمانانی که در ابتدای گزارش اشاره کردیم، سخنرانی کردند!  اسحاق جهانگیری در سخنرانی اش هم به مدرسه سازی و اهمیت آن اشاره کرد و هم گریزی به کرونا و تحریم زد و البته گفت که روزها و ماه های امیدوار کننده در پیش است.

اما، جهانگیری از همان افرادی بود که نام مرحوم محمدرضا حافظی را گرامی داشت و گفت: «یاد مرحوم آقای حافظی را گرامی می داریم واقعاً در عمر خودشان در این بخش کار ماندگاری انجام دادند یکی از توفیقات بنده، ارادتی بود که به ایشان داشتم؛ تقریباً در هر جلسه ای که ایشان دعوت می کرد سعی می کردم هر برنامه ای که داشتم کنسل کنم و در برنامه ایشان حضور پیدا کنم»

محمدباقر نوبخت هم ضمن گرامیداشت یاد مرحوم حافظی عنوان کرد که خیرین، سازمان برنامه و بودجه و دولت را  برای تحرک و پیشرفت در راستای مدرسه سازی به یک موتور جت وصل کردند.

علی ربیعی به خیرجمعی اشاره کرد و از مردم خواست که سعی کنند کار خیر انجام دهند و گفت: نباید بگذاریم آدم ها به هم تنه بزنند و رد شوند. آدم هایی نیاز داریم که پل شوند و برای دیگران درس آموزی کنند.

محسن حاجی میرزایی از اهمیت مدرسه سخن گفت و درباره خیرین هم عنوان کرد: «گفتم به خیرین غبطه می خورم چون که خیرین مدرسه ساز انسان های دوراندیش و زیرکی هستند. انتخاب آنها حرف ندارد دست روی نقطه مهمی گذاشتند. در کجا و چگونه می توان تا این حد تأثیرگذار بود در کجا می توان چنین سفره پر رزق و روزی و پر برکتی را گشود».

معصومه ابتکار از مسؤولان آموزش و پرورش خواست تا در تجلیل از خیرین ابتکار و خلاقیت به خرج دهند و به ذکر خاطره ای از یکی از مدرسه همسایگان کشور اشاره کرد و گفت: «در کل سازه، آجرهایی بود که به نام خیرین بود و در تک تک سنگ ها، نام یک خیر حک بود».

مهراله رخشانی مهر هم به ارائه آمار پرداخت و خبر داد که در طرح آجر به آجر، 700 هزار نفر مشارکت کردند.

از مدرسه سازی سخنگوی دولت به یاد فرزند مرحومش تا رونمایی از تندیس حاج اکبر

* رونمایی از تندیس حاج اکبر ابراهیمی

داستان آن مردی که در مکه مکرمه، زیر ناودان طلا با خدای خود عهده کرده بود که 14 مدرسه بسازد را مرحوم حافظی تقریبا در تمام سخنرانی هایش ذکر می کرد و هر بار انقدر شیرین و جذاب می گفت که انگار برای اولین بار بود که تعریف می کرد.

آن مرد که از نذر 14 مدرسه شروع کرد و بعد رقم مدارسش بالا رفت و حالا پای ثابت کمک های خیر و مدرسه سازی است، حاج اکبر ابراهمی است. سردیس حاج اکبر ابراهیمی در بیست و دومین جشنواره خیرین مدرسه ساز کشور رونمایی شد.

حاج اکبر ابراهیمی در سال ۱۳۲۳ در شهر تهران متولد شد و در دوران نوجوانی به دلیل شرایط اقتصادی خانواده و جامعه، و به منظور کمک به پدر مجبور شد وارد بازار کار شود؛ او در  ۱۷ سالگی به کار صنعتی مشغول شد و از همان دوران براساس سنت نذر، بخشی از درآمد خود را وقف امور خیریه کرد.

همچنین ثلث اموال و دارایی خود تفکیک کرد و حساب بانکی مجزایی برای آن در نظر گرفت تا تمام مبلغ و عواید و سود حاصل از آن، صرف مدرسه سازی در سراسر کشور شود. وی تاکنون بیش از ۱۱۰ مدرسه در سراسر کشور، به ویژه در استان های محروم احداث کرده است. 

از مدرسه سازی سخنگوی دولت به یاد فرزند مرحومش تا رونمایی از تندیس حاج اکبر

* رونمایی از مجموعه کتاب های خیرین مدرسه ساز

از دیگر اتفاقات جشنواره بیست و دوم، رونمایی از 27 کتاب زندگینامه خیرین مدرسه ساز بود که البته 22 کتاب جدید بود و 5 کتاب مانند کتاب مرحوم حافظی در یک سال اخیر چاپ شده بود.

کتاب ها درباره خیرین مدرسه ساز ناصر قفلی، زهرا گیتی نژاد، اشکان تقی پور، سیمین صدیقیانی، برادران ذبیحی، حمدالله غضنفری، حاج رجبعلی مقدم حسین علیمرادی، محمدرضا حافظی، محمد انصاری، احمد حاجی فتحعلی، حاج مصطفی آشوری، ابوطالب باقری، گوهرتاج ترابی زاده، حاج محمد ملایری، سید هادی موجانی، محمدرضا امامی، اکبر ابراهیمی، سید محمد طالب زاده، غلامرضا والی زاده، مجید عبدخدایی، رضا گل نراقی، حسنعلی علیپور، حسن صراف زاده، محمد خطیبی زاده، حسین عباسلو و یادگار اسفندیار بود.

از مدرسه سازی سخنگوی دولت به یاد فرزند مرحومش تا رونمایی از تندیس حاج اکبر

* مدرسه سازی سخنگوی دولت به یاد فرزندش

در جشنواره خیرین، مجری برنامه از علی ربیعی به عنوان خیّر مدرسه ساز یاد کرد که به یاد فرزندش زنده یاد محمدجواد ربیعی در سیستان و بلوچستان در حال احداث مدرسه است.

یکی از اتفاقات این مراسم که جالب بود، نحوه تقدیر از خیرین بود؛ با توجه به تعداد زیاد مسؤولان که البته در زمان های مختلف هم آمدند، سه مرتبه تجلیل صورت گرفت! اما نکته جالب توجه آن، تقدیر از یک گروه یکسان در دو مرتبه بود یعنی 8 خیر مدرسه ساز که شامل مدیرعامل، رئیس جامعه و اعضای جامعه بودند، یک بار برای گرفتن لوح تقدیر به روی سن آمدند و بار دیگر همین تعداد، برای گرفتن لوح هنری به روی سن فراخوانده شدند و این درحالی بود که آقای فخاری به دلیل پادرد به سختی برای تجلیل به روی سن رفت.

در این مراسم با حضور معاون زنان و امور خانواده رئیس جمهور از زنان مدرسه ساز هم تقدیر شد؛ همچنین تعدادی از خیرین حقوقی هم مورد تجلیل قرار گرفتند.  

منبع : خبرگزاری فارس