گوشت را از جدول خوراکی حذف کنیم یا نه؟

گوشت را از جدول خوراکی حذف کنیم یا نه؟

۱۰ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۶:۳۳ زمان مطالعه : 3 دقیقه
سرویس برخط پلاس - سلامت خوردن مقدار زیاد غذاهای فرآوری شده و غلات تصفیه شده می‌تواند بر سلامت روده تاثیر منفی داشته باشد.

خوردن گوشت یا پرهیز از مصرف گوشت به طور کامل یک انتخاب شخصی است. در شرایطی که برخی از مردم نمی توانند حتی از خوردن گوشت صرفنظر کنند، برخی دیگر گیاهخواری را یک سبک زندگی سالم تر و پایدارتر می دانند.

در اینجا مواردی را ذکر کرده ایم که با مطالعه آن می توانید به رعایت یک انتخاب صحیح اقدام کنید.

1. التهاب کمتر

ممکن است سخت باشد اما مصرف تکه های بزرگ گوشت در طولانی مدت بسیار بهتر است. تحقیقات نشان می دهد که گوشت های قرمز و فرآوری شده چربی اشباع زیادی دارد و می تواند منجر به التهاب مداوم شود و احتمال ابتلا به سرطان و سایر بیماری ها را افزایش دهد. گوشت فرآوری شده شامل بیکن، گوشت های قرمز و هات داگ است. گوشت قرمز شامل گوشت گاو، گوشت گوسفند و بره است.

2. سلامت بهتر روده

تحقیقات نشان می دهد خوردن مقدار زیاد غذاهای فرآوری شده و غلات تصفیه شده می تواند بر سلامت روده تاثیر منفی داشته باشد اما رعایت یک رژیم غذایی گیاهی به تقویت باکتری های سالم روده کمک می کند. غذاهای غنی از فیبر به ویژه موجب رشد باکتری های مفیدی می شوند که منجر به کاهش التهاب و کاهش خطر ابتلا به بیماری های التهابی می شود.

3. فقدان انرژی

اگر گوشت را از رژیم غذایی خود حذف کنید، ممکن است احساس خستگی و ضعف کنید. دلیل آن این است که با حذف آن، منبع مهم پروتئین و آهن را از دست داده در صورتی که هر دو به بدن انرژی می دهند. بدن ما از گوشت نسبت به غذاهای دیگر آهن بیشتری جذب می کند اما گوشت تنها منبع جذب آهن نیست. همچنین می توانید آهن را در سبزیجات برگ دار و سبز مانند اسفناج و همچنین غلات غنی از آهن، نان و ماکارونی دریافت کنید. سعی کنید از پروتئین موجود در تخم مرغ، لوبیا، نخودفرنگی، عدس، آجیل، دانه ها و سویا استفاده کنید.

4. اجابت مزاج بیشتر

مصرف کم گوشت و دریافت فیبر بیشتر از غلات سبوس دار، میوه های خام و سبزیجات به معنی اجابت مزاج بیشتر است. فیبر با فرستادن آب به روده بزرگ، دفع مدفوع را آسان تر می کند و موجب می شود تا مدفوع نرم تر شود.

5. کاهش خطر دیابت

محققان مصرف گوشت قرمز و فرآوری شده را با احتمال ابتلاء بیشتر به دیابت نوع 2 مرتبط دانسته اند. مطالعه ای نشان داد که خوردن نصف وعده گوشت قرمز در روز احتمال ابتلا به بیماری را تا 48% افزایش می دهد.

6. کاهش کلسترول

محدود کردن غذاهای دارای چربی اشباع از جمله گوشت می تواند کلسترول بد یا LDL موجود در خون را کاهش دهد. متخصصان می گویند چربی های اشباع شده باید هر روز کمتر از 10% کالری بدن را تشکیل دهند. اگر هنوز هم هوس خوردن گوشت می کنید، برش های باریک تر و بدون چربی را مصرف کنید.

7. صرفه جویی در مصرف

غذاهای سرشار از پروتئین مانند لوبیا، نخودفرنگی، عدس و تخم مرغ جایگزین ارزانتری به جای گوشت هستند. خرید میوه و سبزیجات در هر فصل می تواند حتی در هزینه ها صرفه جویی کند. اطلاعات نشان می دهد یک فرد با رژیم غذایی و مصرف روزانه 2000 کالری می تواند مصرف میوه و سبزیجات کافی را با هزینه کمتری بگذراند.

8. کمک به محیط زیست

مصرف غذاهای گیاهی به جای گوشت، میزان انتشار کربن و سایر گازهای گلخانه ای را کاهش می دهد. برای پرورش دام بیشتر به زمین های پرورش موادغذایی نیاز است و در رشد موادغذایی نیز از آب کمتری استفاده می شود.

9. استفاده از مکمل

وقتی از رژیم غذایی بدون گوشت یا از مصرف محدود غذاهای گیاهی پیروی می کنید، ممکن است ویتامین ها و مواد معدنی مهم را دریافت نکنید. مکمل ها می توانند سطح ویتامین B12 (فقط در غذاهای حیوانی)، آهن، کلسیم و ویتامین های A B و D را افزایش دهند. به پزشک مراجعه کنید تا بدانید مصرف کدام مکمل برایتان مناسب است.

10. کاهش وزن

محققان در 15 مطالعه به بررسی چگونگی تاثیر رژیم گیاهخواری بر روی وزن پرداخته اند. افرادی که به رژیم غذایی گیاهی روی آوردند، حدودا 4 و نیم کیلو وزن کم کردند و افرادی که اضافه وزن بیشتری داشتند نیز بیشتر وزن کم کردند.

منبع : رکنا

اخبار گوناگون در برخط
آخرین اخبار سرویس برخط پلاس