افزایش دوباره قیمت خودرو توسط شورای رقابت؛ بازار به کدام سو می رود؟
سرویس برخط پلاس - زاوه با اشاره به اینکه زیاد بودن فاصله قیمت کارخانه و بازار آزاد تنها به ایجاد رانت و فساد منجر می‌شود یادآور شد: شاید تنها فایده افزایش قیمت خودرو توسط شورای رقابت این باشد که فاصله قیمت کارخانه و بازار آزاد کاهش پیدا می‌کند و از این طریق رانتی که در این وسط وجود دارد کم می‌شود، این در حالیست که افزایش قیمت خودرو‌هایی مانند ساینا اس و کوییک باعث می‌شود که قیمت کارخانه آن‌ها از بازار بیشتر شده و با توجه به موضوع کسی دیگر از کارخانه خودرو را خریداری نخواهد کرد، زیرا که محدودیت‌های فروش را نخواهد پذیرفت.

رضا شیوا رئیس شورای رقابت در اولین اظهار نظر رسمی خود در سال جدید خبر از گران شدن خودرو در سه ماه آینده داد. وی گفت: «قطعا در سه ماه اول سال ۱۴۰۰ افزایش قیمت خودرو را خواهیم داشت.»


رئیس شورای رقابت افزود: "سه ماه پایانی سال ۹۹ که مجوز افزایش قیمت ندادیم، نه اینکه تورم نداشتیم بلکه حدود ۱۴ درصد تورم داشتیم، اما به دلیل اینکه سه ماه قبل افزایش ۳۰ درصدی داشتیم، تورم ۱۴ درصد سه ماه پایانی سال را اعمال نکردیم. "


شیوا همچنین درباره قیمت خودرو تارا گفت: «هنوز مشخصاتی از تارا به دست ما نرسیده و باید اطلاعات آن به دست ما برسد و بعد آن اطلاعات را به کلینیک خودرو می فرستیم. قیمت خودرو های جدید توسط متخصصان حرفه ای مشخص می شود که در نهایت نظرشان را به شورا می فرستند و شورا آن را تایید می کند.»


او گفت: «اکنون برای تصمیم گیری قیمت خودرو در سه ماه اول سال ۱۴۰۰، منتظر تورم بخشی هستیم تا بانک مرکزی آن را مشخص کند.»

 

افزایش دوباره قیمت خودرو توسط شورای رقابت؛ بازار به کدام سو می رود؟

تاثیر افزایش قیمت بر روی بازار خودرو 

فربد زاوه کارشناس صنعت خودرو در گفتگو با فرارو با اشاره به اینکه افزایش قیمت کارخانه خودرو توسط شورای رقابت زیاد نمی تواند روی بازار تاثیر بگذارد، گفت: اینکه قیمت کارخانه افزایش پیدا کند از اهمیت بالایی برخوردار نیست، زیرا که اکثر مردم نمی توانند در پیش فروش و قرعه کشی خودرو ثبت نام کنند، بنابراین مردم نمی توانند پژو ۲۰۶ را ۱۰۰ میلیون تومان خریداری کنند بلکه بیشتر آن ها باید به بازار آزاد مراجعه کرده و خودرو را با قیمت ۱۹۰ میلیون تومانی بخرند.


وی افزود: اینکه آقای شیوا رئیس شورای رقابت بگوید قیمت خودرو باید گران شود، بازار به این موضوع زیاد نگاه نمی کند آنچه که بازار را تکان می دهد وضعیت انتظارات تورمی است هرچند که طی شش ماه گذشته نرخ دلار با ثبات نسبی روبرو بوده، اما همچنان تورم سنگینی وجود دارد و آن کاهش نیافته، در چنین وضعیتی انتظار اینکه بازار خودرو ساماندهی شود، عملی نخواهد بود و قیمت ها نیز با افزایش روبرو خواهد شد.


زاوه با اشاره به اینکه زیاد بودن فاصله قیمت کارخانه و بازار آزاد تنها به ایجاد رانت و فساد منجر می شود یادآور شد: شاید تنها فایده افزایش قیمت خودرو توسط شورای رقابت این باشد که فاصله قیمت کارخانه و بازار آزاد کاهش پیدا می کند و از این طریق رانتی که در این وسط وجود دارد کم می شود، این در حالیست که افزایش قیمت خودرو هایی مانند ساینا اس و کوییک باعث می شود که قیمت کارخانه آن ها از بازار بیشتر شده و با توجه به موضوع کسی دیگر از کارخانه خودرو را خریداری نخواهد کرد، زیرا که محدودیت های فروش را نخواهد پذیرفت.


این کارشناس صنعت خودرو ادامه داد: قیمت خودرو باید در حاشیه بازار و بر اساس مکانیزم عرضه و تقاضا تعیین شود، در زمانی که شما برای تعیین بهای کالایی قیمت گذاری دستوری را انجام دهید این موضوع جواب عکس می دهد و باعث ایجاد رانت و به وجود آمدن مشکلات بسیار زیادی می شود، چنین وضعیتی را ما الان در بازار خودرو شاهد هستیم و به رغم اینکه گفته می شود خودرو توسط شورای رقابت قیمت گذاری می شوند، اما بسیاری از مردم خودروی مورد نیاز خود را با قیمت بسیار بیشتری به نسبت درب کارخانه که شورای رقابت اعلام می کند خریداری می کند.


زاوه یادآور شد: بنابراین مشخص است که چنین چارچوبی نیز از اساس غلط است و ضرر آن بیشتر از نفعش است، بنابراین باید گفت باید بساط این موضوع را برچینند، درغیر این صورت همچنان این وضعیت ایجاد رانت و فساد پابرجا بوده و سود این کار تنها به جیب دلال و افراد سودجو خواهد رفت.


افزایش دوباره قیمت خودرو توسط شورای رقابت؛ بازار به کدام سو می رود؟

شورای رقایت باید به وظیفه اصلی خود بپردازد
امرالله امینی کارشناس صنعت خودرو در گفتگو با فرارو با اشاره به اینکه شورای رقابت به هیچ عنوان به وظیفه اصلی خود در قبال صنعت خودرو عمل نمی کند، گفت: در صورتی که ماهیت شکل گیری شورای رقابت بر این اساس استوار است که باید اتحصار زدایی کند و باعث رقابت پذیر شدن صنعت خودرو شود، اما در عمل چنین چیزی را شاهد نیستیم، اما در مقابل این نهاد تنها به قیمت گذاری خودرو مشغول است.


وی افزود: اینکه قیمت خودرو مدام افزایش پیدا کند، بدون این که کیفیت و تنوع محصولات خودروسازان ارتقا یابد، بدون شک در این بین تنها مصرف کنندگان متضرر خواهند شد، قدرمسلم خودروسازان از افزایش قیمت محصولاتشان استقبال خواهند کرد هر چند که آن ها معتقدند قیمت گذاری خودرو باید آزاد شود.


امینی یادآور شد: این در حالی است که آن ها برای اصلاح وضعیت خود هیچگونه تلاشی نمی کنند، سالهاست که بهره وری صنعت خودرو در وضعیت بسیار بدی قرار دارد و هزینه تولید نیز به هیچ عنوان اقتصادی نیست، در صورتی که باید این وضعیت اصلاح شود در غیر این صورت صنعت و بازار خودرو با وضعیت فعلی راه به جایی نخواهند برد.


این استاد دانشگاه اضافه کرد: انحصاری بودن صنعت خودرو بدون شک بزرگترین معضل فعلی این صنعت است و تا زمانی که صنعت خودرو رقابت پذیر نشود نمی توان انتظار بهبود در هر هیچ جنبه ای از صنعت خودرو را داشت، بنابراین بهتر است که در این رابطه شورای رقابت به وظیفه اصلی خود در قبال صنعت خودرو اقدام کند.

منبع : فرارو