خسارت 67 هزار میلیاردی عاملان پیک چهارم به کشور -  مُهر تعطیلی بر 65 درصد از اصناف شهرهای قرمز
سرویس برخط پلاس - به نظر می‌رسد آسیب ناشی از تعطیلی‌ها ضرر و زیان چشمگیری را به ثبت برساند که به‌هیچ‌وجه با درآمدهای اصناف در سفرهای نوروزی قابل‌مقایسه نیست.

روزنامه فرهیختگان در گزارشی به خسارت ۶۷ هزار میلیاردی عاملان پیک چهارم به کشور پرداخته است که بخش های مهم آن در ادامه می آید.

مُهر تعطیلی بر ۶۵ درصد از اصناف شهرهای قرمز

براساس اعلام علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، در شراط فعلی ۸۰ درصد شهرهای کشور در وضعیت قرمز و نارنجی قرار دارند. سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، می گوید: «طبق تصمیم ستاد ملی کرونا، در شهر های قرمز (۲۵۷ شهر) فقط گروه یک مشاغل اجازه فعالیت دارند و مشاغل گروه های ۲، ۳ و ۴ اجازه فعالیت ندارند. در شهرهای با وضعیت نارنجی هم گروه یک و ۲ مشاغل اجازه فعالیت دارند و گروه ۳ و ۴ نمی توانند فعالیت داشته باشند. طبق این تصمیم، از شنبه به مدت ۱۰ روز تعطیلی های سراسری اعمال خواهد شد و بعد از آن ستاد ملی کرونا ارزیابی خواهد کرد که اگر لازم باشد این تعطیلی ها ادامه پیدا کند وگرنه متوقف شود.»

اما گروه های شغلی یک تا ۴ کدامند؟ براساس اعلام ستاد ملی مقابله با کرونا، مشاغل گروه یک شامل سوپرمارکت ها، فروشگاه های زنجیره ای، تعمیرگاه ها و سایر مشاغل ضروری هستند که تعطیل نخواهند شد.  همچنین مشاغل گروه ۲ نیز عبارتند از: «بوستان ها و مراکز تفریحی، پاساژهای سربسته و سرباز، بازارهای سرپوشیده، مراکز خرید و فروش بزرگ غیرمواد غذایی و بازارهای موقت، بازارها و نمایشگاه های فروش انواع خودرو، مراکز شماره گذاری اتومبیل، باشگاه های ورزشی، سالن های بدن سازی، آرایشگاه های مردانه، مراکز فروش لوازم آرایشی و بهداشتی، مراکز فروش فرش و موکت، لوازم خانگی، پارچه، پرده، مبلمان، تزئینات داخلی، مراکز فروش کادویی، اسباب بازی، لوازم التحریر، مراکز فروش انواع پوشاک، کیف و کفش، خرازی، خیاطی، آتلیه و عکاسی، آژانس مشاور املاک، خدمات چاپ دیجیتال، مراکز تهیه و طبخ غذا با پذیرش مشتری، قهوه خانه ها با عرضه مواد دخانی، قنادی و شیرینی پزی تر و خشک، آب میوه و بستنی فروشی و مشاغل مشابه و سینما و تئاتر.»
 

خسارت 67 هزار میلیاردی عاملان پیک چهارم به کشور -  مُهر تعطیلی بر 65 درصد از اصناف شهرهای قرمز


طبق اعلام ستاد ملی مقابله با کرونا، مدارس، دانشگاه ها، حوزه های علمیه، آموزشگاه های فنی وحرفه ای، زبان سراها، آموزشگاه ها و کتابخانه ها، مهدهای کودک، استخرهای سرپوشیده، موزه ها و باغ موزه ها، تالارهای پذیرایی، آرایشگاه های زنانه و سالن های زیبایی و کاهش فعالیت مترو و حمل ونقل عمومی درون شهری جزء گروه سوم یا سطح سوم از مشاغل هستند که در همه محدودیت های کرونایی اعمال شده مشمول تعطیلی ها می شوند. 

همایش ها، برگزاری مراسم اجتماعی، فرهنگی و مذهبی، مدارس شبانه روزی، باشگاه های ورزشی مربوط به ورزش های پربرخورد ازجمله: کشتی، کاراته و جودو، کافه ها، چایخانه ها و قهوه خانه ها با عرضه مواد دخانی، باغ وحش ها، شهربازی ها و مراکز تفریحی آبی نیز گروه یا سطح چهارم از مشاغل هستند که در کنار گروه دوم و سوم در همه محدودیت های کرونایی، مشمول محدودیت و تعطیلی می شوند. 

درخصوص اینکه سهم گروه های چهارگانه از کل مشاغل و اصناف کشور چقدر است، آمار و ارقام مستندی وجود ندارد اما در تاریخ ۱۸ آذرماه سال ۹۹ آن طور که محسن فرهادی، معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت اعلام کرده، به لحاظ تعداد اصناف، گروه یک شامل ۳۵ درصد از اصناف کشور و گروه ۲ بیش از ۴۵ درصد دیگر و ۲۰ درصد مابقی نیز مربوط به گروه سوم و چهارم از اصناف است.
 

خسارت 67 هزار میلیاردی عاملان پیک چهارم به کشور -  مُهر تعطیلی بر 65 درصد از اصناف شهرهای قرمز


زیان ۲۵۰ هزار میلیاردتومانی اصناف در سال ۹۹

براساس نظرسنجی مرکز آمار ایران در ۶ ماهه نخست شیوع کرونا، ۳۸درصد کسب وکارهای کشور به طور کامل تعطیل شده اند و ۱۷درصد از آنها با نیمی از ظرفیت خود درحال فعالیت بوده اند که بیشترین آثار سوء آن در حوزه خدمات معرفی شده است. همچنین برآورد شده است در بازه زمانی شیوع ویروس کرونا، در ۲۵درصد از کل بخش های کسب وکار، حداقل یک نفر از دورکاری استفاده کرده و نزدیک به ۳۰درصد از کسب وکارها مجبور به تعدیل نیرو شده اند. براساس این نظر سنجی مساله افزایش نرخ ریزش مشتریان یا از دست دادن مشتری موضوعی بوده است که بسیاری از کسب وکارها از آن رنج می برند.  

از دیگر زاویه آماری نیز محدودیت عرضه و تقاضا به افت ۳درصدی هزینه بخش خصوصی در ۶ ماهه ابتدایی سال ۹۹ در مقایسه با سال ۹۸ منجر شده است. براساس اعلام بانک مرکزی مصرف بخش خصوصی در ۶ ماهه ابتدایی سال ۹۸ برابر با ۱۲۸ هزار میلیاردتومان بوده که در سال ۹۹ به ۱۲۴ هزار میلیاردتومان رسیده است. عمده مصرف بخش خصوصی توسط خانوار ها رقم خواهد خورد و افت کسب وکار ها و بیکاری ناشی از آن علت اصلی این تعدیل بوده است. 

در این خصوص دبیرکل اتاق اصناف ایران می گوید: «کرونا، بیش از ۲۵۰ هزار میلیاردتومان درآمد اصناف را کاهش داد و این ضربه بسیار بزرگی به فعالان بازار بود.» محمدباقر مجتبایی در گفت وگویی که با پایگاه اطلاع رسانی کرونا داشته، بیان می دارد در کل جهان به واسطه بروز پاندمی کرونا، تقاضای خرید به علت اینکه مردم درآمدشان کاهش یافته و به خاطر خانه نشینی ها و مراعات های بهداشتی افت شدیدی داشته است.

زیان ۶۷ هزار میلیاردتومانی هر محدودیت ۱۰روزه

بررسی داده های بانک مرکزی ایران نشان می دهد در آذرماه سال۹۹ که محدودیت دوهفته ای برای گروه های ۲، ۳ و ۴ اعمال و محدودیت های بیشتری نیز برای گروه های سوم و چهارم اعمال شده، تعداد کل تراکنش های سامانه شاپرک (کارتخوان ها، ابزار اینترنتی و موبایلی) نزدیک به ۶۸میلیون تراکنش نسبت به آبان ماه کاهش یافته است. این درحالی است که در آذرماه۹۸ نسبت به آبان تعداد تراکنش ها افزایش ۳۱میلیونی واحدی داشته است. 

خسارت 67 هزار میلیاردی عاملان پیک چهارم به کشور -  مُهر تعطیلی بر 65 درصد از اصناف شهرهای قرمز

خسارت 67 هزار میلیاردی عاملان پیک چهارم به کشور -  مُهر تعطیلی بر 65 درصد از اصناف شهرهای قرمز


کاهش ارزش تراکنش های کارتخوان ها از این منظر مهم است که بسیاری از مشاغل امکان و شرایط و زیرساخت لازم را برای ارائه خدمات به صورت اینترنتی و کسب وکارهای تجارت الکترونیک را ندارند. طبیعی است صاحبان این مشاغل بیشترین آسیب را از محدودیت های کرونایی خواهند دید. 

نگاهی به آمارهای سامانه شاپرک نشان می دهد زمانی که محدودیت ۱۰روزه در آذرماه سال۹۹ انجام شده، درصورت رشد ۱۰درصدی در ارزش تراکنش های سامانه شاپرک (تجربه آذرماه۹۸)، رقم ارزش کل تراکنش ها باید به ۴۸۶هزار میلیاردتومان می رسید درحالی که این رقم ۴۱۹هزار میلیاردتومان یا به عبارتی ۶۷هزار میلیاردتومان کمتر از رقم برآوردی است. البته همه اینها صرفا مربوط به اصناف و تولید کشور بوده و آسیب های بخش سلامت را نیز باید به این ارقام افزود.
 

خسارت 67 هزار میلیاردی عاملان پیک چهارم به کشور -  مُهر تعطیلی بر 65 درصد از اصناف شهرهای قرمز

خسارت 67 هزار میلیاردی عاملان پیک چهارم به کشور -  مُهر تعطیلی بر 65 درصد از اصناف شهرهای قرمز


این موضوعی است که سخنان اخیر دبیرکل اتاق اصناف ایران نیز بر آن صحه می گذارد. به گفته دبیرکل اتاق اصناف ایران، متوسط نسبت چک های برگشتی به چک های مبادله ای (چک های صادره) عمدتا حدود ۱۰درصد در ماه است و این نسبت در فروردین۹۹ که محدودیت کرونایی اعمال شده، به ۲۸درصد رسید و این یعنی میزان چک های برگشتی به حدود سه برابر رسید. ۱۸هزار میلیاردتومان چک در فروردین۹۹ برگشتی داشتیم و برآورد ما این است که عمده این چک ها، در حوزه اصناف بوده اند.

منبع : خبرگزاری فارس

اخبار گوناگون در برخط نیوز