دو پاشنه آشیل اقتصاد آمریکا

دو پاشنه آشیل اقتصاد آمریکا

۲۳ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۹ زمان مطالعه : 6 دقیقه
سرویس برخط پلاس - برخی اقتصاددانان نگران هستند که همه‌گیری به ظرفیت تولیدی آمریکا ضربه وارد کرده باشد، چراکه اگر کسب‌و‌کار‌های بسیاری ورشکسته شوند آنگاه حتی با وجود تقاضای بالا بسیاری از آمریکایی‌ها شغلی ندارند که به آن بازگردند.

آخرین گزارش از شرایط بازار کار که در روز دوم ماه آوریل منتشر شد تصویری فوق العاده را ترسیم می کند: در طول ماه گذشته آمریکا بیش از ۹۰۰ هزار شغل ایجاد کرده است. این رقم که بیشترین رشد را از ماه آگوست نشان می دهد منعکس کننده شرایط اقتصاد آمریکا در نیمه نخست ماه مارس در زمانی است که آمارگیری انجام شده است. ولی نگاهی به داده های اقتصادی روزانه در هفته های اخیر، از مراجعه کنندگان به رستوران ها گرفته تا رفتار جست وجوی گوگل نشان دهنده افزایش سرعت رشد بهبود اقتصادی از آن زمان است. رونق اقتصادی پس از بحران در آمریکا آغاز شده است. علاوه بر روند بهبودی، آسیب ماندگار به مشاغل یا شیوع مجدد سویه های جدید کرونا می تواند دو پاشنه آشیل اقتصاد کرونا باشد.

دنیای اقتصاد در ادامه نوشت: بازگشت سریع مورد استقبال قرار خواهد گرفت، چراکه بزرگ ترین اقتصاد جهان راه زیادی برای بازگشت به اوج اقتصادی قبل از کرونای خود دارد و خسارت وارد شده سخت بوده است. حتی پس از آخرین آمار های بازار کار همچنان تعداد افراد شاغل ۸ میلیون نفر کمتر از شرایط قبل از کروناست.

تلفات شغلی بیشتر بین گروه های با درآمد پایین تر اتفاق افتاده است (با این وجود اینکه زنان بیشتر از مردان آسیب دیده اند دیگر مطرح نیست). یک سوم کسب و کار های کوچک همچنان تعطیل هستند. فقر نسبت به قبل از وقوع کرونا، بالاخص در میان خانواده های سیاه پوست آمریکایی، افزایش یافته است و تاثیر بسته شدن مدارس بر دانش آموزان می تواند برای دهه ها ادامه پیدا کند.

داده های آماری که بیشترشان توسط بخش خصوصی تهیه می شوند قبل از اینکه آمار های دولتی منتشر شوند، در شناسایی نقاط عطف اقتصادی اهمیت دارند. در ماه مارس و آوریل سال ۲۰۲۰، بسیار پیش از انتشار آمار های دولتی، این آمار های تهیه شده توسط بخش خصوصی نشان دادند که اقتصاد در حال سقوط از یک صخره است. اما خوشبختانه یک سال بعد این داده ها نوید اقتصادی را می دهند که به سرعت در حال رشد است.

دو پاشنه آشیل اقتصاد آمریکا

اکونومیست با استفاده از داده های گوگل یک شاخص فعالیت اقتصادی تولید کرده که بازدید افراد از محل کار، ایستگاه ها، خرده فروشی ها و سایت های تفریحی را اندازه گیری کرده است. این شاخص یک ماه پیش ۳۰ درصد نسبت به خط پایه پیش از کرونای خود پایین تر بود (نمودار را مشاهده کنید). اما در روز های اخیر این شاخص به ۲۰ درصد پایین تر از زیر خط پایه رسیده است. آمار های دیگر نیز این روند ها را تایید می کنند؛ تعداد مسافرانی که از طریق فرودگاه های آمریکایی مسافرت کرده اند به سرعت رشد کرده است.

اقتصاددانان همچنین با دقت بالایی آمار های اوپن تیبل OpenTable یک پلت فرم رزرو بلیت را رصد کرده اند. در ماه فوریه تعداد مشتری های رستوران ها ۴۸ درصد نسبت به حالت عادی پایین تر بوده است، اما در ماه آوریل تاکنون این آمار به ۱۸ درصد رسیده است. آمار اقامت در هتل ها نیز به سرعت در حال رشد است. شاخص های مربوط به تولید و فعالیت های خدماتی نیز به سرعت در حال رشد هستند.

تعداد افرادی که از خانه های خود بیرون زده اند رو به افزایش است، که بخشی از آن درنتیجه موفقیت کمپین واکسیناسیون است که به محدودیت ها اجازه داده تا اندازه ای کاهش یابند. از سویی زمانی که مردم خانه را ترک می کنند پول برای خرج کردن دارند؛ ۱۷ مارس خزانه داری آمریکا ۲۵۰ میلیارد دلار در قالب چک های محرک اقتصادی به حساب های بانکی مردم واریز کرد، که به پس انداز های شخصی ۵/ ۱ هزار میلیاردی مردم اضافه شد (حدود ۱۰ درصد از هزینه سالانه مصرف کنندگان) که خانوار ها تا آخر سال ۲۰۲۰ جمع کرده بودند.

ردیاب بانک جی پی مورگان JPMorgan Chase نشان می دهد که میزان برداشت از کارت های بانکی به میزان پیش از کرونا نزدیک شده است. طبق یافته های شرکت داده پردازی کاردیفای Cardify، در اواخر ماه مارس هزینه کل نسبت به ماه گذشته ۲۰ درصد افزایش داشته است.

نتیجه این است که امکان دارد آمریکا در فصل دوم ۲۰۲۱ یک رشد اقتصادی بسیار بزرگ را به ثبت برساند. تحقیق نیکولاس ولوزکو محقق OEDC تصویری از آنچه در آینده می تواند روی دهد ارائه کرده است. او از نوع دیگری از داده های واقعی، یعنی موتور جست وجوی گوگل، برای ایجاد مقادیر تولید ناخالص داخلی برای اقتصاد های G۲۰ بهره برده است. در هفته پایانی ماه مارس تولید ناخالص داخلی آمریکا نسبت به پیش بینی های قبل از وقوع کرونا ۴ درصد پایین تر است. این بالاترین رقم در طول یک سال است و بسیار بهتر از اکثرکشور های ثروتمند دیگر است.

اکثر پیش بینی کنندگان حالا انتظار دارند رشد تولید ناخالص داخلی آمریکا در سال ۲۰۲۱ به ۶ درصد یا بالاتر برسد. در صورتی که این اتفاق بیفتد تعجب برانگیز نخواهد بود اگر به افزایش اشتغال یک میلیون نفر در ماه یا بیشتر در گزارش های مربوط به اشتغال در آینده برسد؛ نرخ بیکاری می تواند به همین زودی ها به سطوح قبل از وقوع همه گیری کرونا بازگردد. ولی دو عامل می تواند کار را خراب کند؛ یکی از این عوامل مربوط به زخم های اقتصادی است. برخی اقتصاددانان نگران هستند که همه گیری به ظرفیت تولیدی آمریکا ضربه وارد کرده باشد، چراکه اگر کسب و کار های بسیاری ورشکسته شوند آنگاه حتی با وجود تقاضای بالا بسیاری از آمریکایی ها شغلی ندارند که به آن بازگردند.

تا امروز هیچ مدرک مجاب کننده ای از موج ورشکستگی وجود ندارد. در سال ۲۰۲۰ ورشکستگی های مالی کل حدود ۱۵ درصد نسبت به سال قبل پایین تر بوده است. حمایت مالی گسترده ای که از سوی دولت فدرال به شرکت ها داده شده به آن ها برای پرداخت صورت حساب هایشان کمک کرده است، در حالی که بسیاری از صاحبخانه ها اجاره های خود را کاهش داده اند. در سال ۲۰۲۱ تاکنون ورشکستگی ها پایین مانده است، ولی هیچ کس واقعا نمی داند با تمام شدن کمک های دولتی و تمایل صاحبخانه ها برای جبران درآمد از دست رفته در ماه های پیش رو آیا شاهد افزایش نرخ ورشکستگی ها در آینده خواهیم بود یا خیر.

دومین عامل مربوط به نگرانی ها بابت جهش دوباره همه گیری به رغم پیروزی هایی است که با واکسیناسیون به دست آمده است. این نگرانی ها بالاخص در مورد سویه های بیماری کرونا، چون سویه ای که نخستین بار در انگلستان دیده شد وجود دارد، سویه ای که بسیار سریع تر گسترش می یابد (با این وجود شیوع سویه انگلیسی کاهش موارد ابتلا را در خود انگلستان متوقف نکرده است و در آمریکا نیز واکسیناسیون به سرعت پیش می رود). موارد ابتلا به کووید-۱۹ در آمریکا حالا دوباره رو به افزایش گذاشته و در برخی مناطق، چون شیکاگو و نیوجرسی بازگشایی ها را متوقف کرده است.

این اتفاق بهبود را کند می کند، ولی هنوز آن را متوقف نکرده است. واکسیناسیون گسترده ارتباط میان ابتلا و بستری شدن را ضعیف تر کرده است. در میشیگان و فلوریدا، دو ایالتی که موارد ابتلا به کرونای انگلیسی در آن بالاست، شاخص فعالیت اقتصادی مبتنی بر یافته های گوگل در روز های اخیر ضعیف شده است، با این وجود هنوز نسبت به فصل اول سال قوی تر است. در این مسیر ناکامی هایی به وجود خواهد آمد، ولی انتظار می رود اخبار خوب اقتصادی افزایش یابند.

منبع : فرارو

اخبار گوناگون در برخط نیوز