جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز چهارشنبه 15 اردیبهشت 1400

جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز چهارشنبه 15 اردیبهشت 1400

۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۹ زمان مطالعه : 3 دقیقه
سرویس برخط پلاس - بورس صبح امروز چهارشنبه کار خود را با گام‌های کوچک صعودی آغاز کرده است. بعد از گذشت ۳۰ دقیقه از آغاز معاملات، شاخص کل در حد دو هزار و ۳۰۰ واحد رشد کرده و به محدوده یک میلیون و ۱۶۹ هزار واحد رسیده است. فملی، فولاد، شستا و وبملت بیشترین تاثیر را بر رشد شاخص کل گذاشته‌اند، اما زور نماد‌های منفی در کنار شپنا، شتران و خودرو بیشتر است

بورس صبح امروز چهارشنبه کار خود را با گام های کوچک صعودی آغاز کرده است. با اینکه طبق معمول روند های صعودی، اغلب نماد های بازار سرمایه لباس قرمز به تن کرده اند، اما فلزات اساسی، بانک ها و محصولات شیمیایی شرایط نسبتا بهتری دارند. در طرف مقابل تلاش ها برای نجات خودرو و فرآورده های نفتی بی نتیجه است و زور بازارگردان ها به صف طولانی فروشنده ها نمی رسد. درگیری این دو گروه سهامدار باعث شده شاهد نوسانات خفیفی در شاخص کل باشیم. تا جایی که بعد از گذشت ۳۰ دقیقه از آغاز معاملات، شاخص کل در حد دو هزار و ۳۰۰ واحد رشد کرده و به محدوده یک میلیون و ۱۶۹ هزار واحد رسیده است. فملی، فولاد، شستا و وبملت بیشترین تاثیر را بر رشد شاخص کل گذاشته اند، اما زور نماد های منفی در کنار شپنا، شتران و خودرو بیشتر است. تا به این لحظه شاخص کل بورس تهران ۲۰ صدم درصد افزایش داشته و شاخص هم وزن دو صدم درصد کاهش پیدا کرده است.

تلاش های بی نتیجه برای نجات خودرو و پالایشگاه ها

در ساعات ابتدایی معاملات امروز چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ماه از بین ۲۱۲ نماد بورسی معامله شده، شاهد افزایش قیمت سهام در ۴۲ نماد هستیم و در آن سو ۱۷۰ نماد ارزش سهام خود را از دست داده اند. همچنی ناز بین ۱۱۶ نماد فرابورسی، ۳۱ نماد سبزپوش هستند و ۸۵ نماد با رنگ قرمز به تابلو معاملات آمده اند.

جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز چهارشنبه 15 اردیبهشت 1400

نقشه بازار در ابتدای معاملات روز چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ماه (برای مشاهده در ابعاد بزرگتر، روی عکس کلیک کنید)

آنطور که نقشه بازار نشان می دهد، امروز اگر خودرویی ها و پالایشگاه ها در روند صعودی همراهی می کردند، می توانستیم شاهد جهش شاخص کل باشیم. چراکه سمت راست نقشه و حتی جایی که نمادهای کوچک حضور دارند، رنگ سبز به چشم می آید. امروز بیشترین حجم معاملات طبق معمول مختص صندوق های سرمایه گذاری ETF است. با وجود کاهش قیمت سهام پالایشگاه ها، پالایش با خبر خوبی که از جلسه سران قوا در راستای جبران ضررهای مشتریانش رسیده، امروز سه درصد صعودی است. دارا یکم هم دو درصد افزایش قیمت دارد. فرآورده های نفتی همگی با صف فروش سنگین دست و پنجه نرم می کنند. این صف فروش از ابتدای معاملات چند مرتبه جمع آوری شده اما نهایتا نتیجه ای در پی نداشته است. خودرویی ها هم امروز با صف فروش به استقبال مشتریانشان آمده اند. فلزات اساسی سبزترین گروه بازار امروز است. فملی و فایرا بیش از پنج درصد افزایش قیمت پیدا کرده اند و در این مسیر فولاد، فخوز، میدکو، کاوه و فجر آنها را همراهی می کنند. نمادهای کوچک گروه فلزی همچنین نزولی و قرمزرنگ هستند. دارویی ها با صف فروش برکت به یکی از گروه های قرمز بازار تبدیل شده اند. وبملت، وتجارت و وبصادر با افزایش نسبی سهام مواجه هستند و گروه بانک ها را سبزپوش کرده اند. محصولات شیمیایی به لطف افزایش قیمت نه چندان قابل توجه نمادهای شاخص ساز مثل فارس و پترول به رنگ سبز درآمده است. استخراج کانه های فلزی هم بجز تاصیکو و ومعادن روند صعودی در پیش گرفته اند. در گروه هولدینگ ها شاهد افزایش قیمت سهام شستا و وغدیر هستیم و سرمایه گذاری ها عموما نزدیک به قیمت  روز قبل معامله می شوند. از جمله دیگ نمادهای سبز بازار امروز می توان به ساراب، دماوند، ورازی، کرمان و قیستو اشاره کرد.

این گزارش به روزرسانی می شود...

منبع : فرارو