داروهای ضدکووید آیا در ایران تولید می شود؟

۰۳ آذر ۱۴۰۰ - ۰۸:۵۱ زمان مطالعه : 4 دقیقه
سرویس برخط پلاس - روش‌های مختلفی از جمله کشت مستقیم دارو بر روی ویروس کرونا انجام شده است. ...
داروهای ضدکووید آیا در ایران تولید می شود؟

به گزارش سرویس پلاس برخط نیوز به نقل از رکنا - داروهای ضدکووید درمان موثر کروناست. همچنان تحقیقات در کشورهای مختلف برای تولید و اثربخشی داروهای ضدکووید ادامه دارد. برخی از شرکت ها موفق به تولید داروهای ضدکووید شده اند. در کشور ما ایران هم مطالعات گسترده ای برای تولید داروهای ضدکووید انجام شده است. در ادامه به تولید داروهای ضدکووید در ایران پرداخته ایم.

داروی ضد ویروس مؤثر در درمان کرونا با همکاری دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تربیت مدرس و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تولید و موفق به دریافت تاییدیه کمیسیون سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت شد.

 فاز مطالعاتی این دارو که دستاورد مشترک تیمی ۴۰ نفره متشکل از متخصصین علوم پایه و متخصصین بالینی علوم پزشکی است، از زمان پیدایش کرونا در چین آغاز و پس از ورود ویروس به ایران وارد فاز آزمایشگاهی شد.

بر اساس اعلام مجری این طرح پژوهشی در این دارو از ترکیبی استفاده شده که تجربه ۱۵ سال تحقیق بر روی آن وجود داشته است.

در مطالعات آزمایشگاهی دارو، روش های مختلفی از جمله کشت مستقیم دارو بر روی ویروس کرونا انجام و اثرگذاری آن بررسی شد و پس از گذراندن آزمایشات فیزیکی و شیمیایی، تست های تعیین سمیت و اخذ کد اخلاق، وارد فاز کارآزمایی بالینی شد.

این داروی ضد ویروس در ابتدا به صورت کیس ریپورت و سپس در بیماران سرپایی و در نهایت روی تعداد قابل توجهی از بیماران بستری مورد ارزیابی قرار گرفت و بعد طی مراحل بررسی در سازمان غذا و دارو موفق به دریافت تاییدیه کمیسیون غذا و دارو شد.

به گفته سرپرست تیم تحقیقاتی، هم اکنون این دارو در حال معرفی در مجامع تخصصی است و به دلیل لزوم رعایت اخلاق پژوهشی و توصیه دکتر علیرضا زالی فرمانده ستاد مقابله با کرونا امکان انتشار نام دارو در جامعه و مجامع غیر تخصصی وجود ندارد.

این دارو یک داروی مکمل نیست بلکه به عنوان داروی ضد ویروس در درمان مورد استفاده قرار می گیرد و نیاز به استفاده از داروهای پروتکل در کنار آن نیست و اغلب مصرف بعضی از داروهای ضد ویروس دیگر با این دارو تداخل داشته و منجر به کاهش اثربخشی دارو می شود. البته در شرایط عفونت ثانویه باکتریال و جلوگیری از دهیدراتاسیون بیمار در مواقع لازم باید از آنتی بیوتیک و سرم تراپی استفاده شود.

این دارو دارای مکانیسم کاملا مشخص است و با سه مکانیسم شامل: نخست اتصال به پروتئین RBD اسپایک ویروس و جلوگیری از اتصال ویروس به گیرنده ACE۲، دوم اتصال به جایگاه فعال آنزیم RDRP و غیر فعال کردن آنزیم و جلوگیری از تکثیر ویروس و سوم تقویت و تنظیم سیستم ایمنی با مهار سایتوکاین های التهابی و تقویت سیستم ایمنی سلولار و مهار واکنش اکسیداتیو، اثر می کند.

بنا بر اعلام تیم تحقیقاتی، تمامی مراحل تولید انبوه این دارو انجام شده و به زودی وارد داروخانه های سراسر کشور خواهد شد. تهیه این دارو تنها با تجویز پزشک معالج امکان پذیر است.

قرص پاکسلووید ۸۹ درصد در کاهش مرگ و میر ناشی از کرونا موثر است

مطالعات نشان می دهد قرص «پاکسلووید» (Paxlovid) که با داروی قدیمی تری به نام «ریتوناویر» تجویز می شود، ۸۹ درصد در کاهش مرگ و میر ناشی از کووید-۱۹ و بستری شدن در بیمارستان بیماران پرخطر موثر است.

شرکت داروسازی فایزر صدور مجوز استفاده اضطراری قرص پاکسلووید را از اداره نظارت بر دارو و غذای آمریکا درخواست کرده است. در صورت صدور این مجوز، پاکسلووید اولین قرص برای درمان کووید-۱۹ خواهد بود که به بازار عرضه می شود.

«آلبرت بورلا»، رئیس و مدیر اجرایی فایزر در بیانیه ای مطبوعاتی گفت: معتقدیم که درمان های ضد ویروسی خوراکی می توانند نقشی حیاتی در کاهش شدت عفونت های کووید-۱۹، کاهش فشار بر سیستم های مراقبت های بهداشتی و نجات جان ها ایفا کنند.

این شرکت بر اساس توافق نامه ای که با سازمانی به نام «مدیسینز پتنت پول» (MPP) امضا کرده است، اجازه داد که قرص ضدویروسی که برای درمان کووید-۱۹ تولید می شود، به طور گسترده تری در کشورهای کم درآمد توزیع شود.

این توافقنامه، سازمان MPP مورد حمایت سازمان ملل، فایزر را قادر می سازد که تا با اعطای مجوز برای تولید ژنریک، این قرص را توزیع کند. هدف از این قرارداد این است که این قرص را در برخی از فقیرترین کشورها که حدود ۵۳ درصد از جمعیت جهان را تشکیل می دهند، در دسترس قرار دهد.

این توافق شامل کشورهای با درآمد کم و متوسط در جنوب صحرای آفریقا و همچنین کشورهایی است که در پنج سال گذشته درآمد متوسط رو به بالا داشته اند و فایزر اعلام کرد که حق امتیاز مجوزهای این قرص را مطالبه نخواهد کرد.

شرکت داروسازی «مرک» نیز دارویی برای درمان ویروس کرونا ابداع کرده است که اکنون تحت بررسی فدرال قرار دارد.

منبع : رکنا

اخبار گوناگون در برخط نیوز