رابطه جنسی در دوران نامزدی و عقد چگونه باید باشد؟

۱۴ آذر ۱۴۰۰ - ۰۱:۰۲ زمان مطالعه : 5 دقیقه
سرویس برخط پلاس - دوران نامزدی و عقد از دوران بسیار مهم برای شناخت زوجین قبل از ازدواج است. ...
رابطه جنسی در دوران نامزدی و عقد چگونه باید باشد؟

به گزارش سرویس پلاس برخط نیوز به نقل از رکنا - رابطه جنسی بخش مهمی از ازدواج است. بسیاری از زندگی ها تحت تاثیر رابطه جنسی به مشکل می خورد. بنابر این مشاوره ازدواج برای راهنمایی و بیان مشکلات زوج ها در زمینه رابطه جنسی بسیار مهم است. در فرهنگ ایرانیان برقراری اولین رابطه جنسی در شب ازدواج به نوعی پایبندی به اصول و ارزش هاست. در این مطلب به رابطه جنسی زوج ها در دوران نامزدی و عقد پرداخته ایم.

حضور و وجود رابطه جنسی باعث حس لذت و رضایت طرفین از یکدیگر و بهبود رابطه می شود. به طور کلی یکی از پایه های اساسی رابطه جنسی ازدواج است. برخی از افراد در مورد نزدیکی در دوران عقد دچار شک و تردید شده و دلایلی را برای این کار خود بیان می کنند. این دلایل ممکن است فردی بوده یا برخاسته از فرهنگ غالب جامعه باشد. اما نزدیکی در دوران عقد برای طرفین فواید زیادی دارد کما اینکه می تواند به اشکال مختلفی صورت بگیرد. مشاوره ازدواج به شما برای شروع زندگی مشترک به دور از تنش کمک خواهد کرد.

مراحل ازدواج

ازدواج از دو مرحله دوران نامزدی و عقد و دوران عروسی تشکیل شده است. دوران نامزدی و عقد دورانی است که بین دختر و پسر خطبه محرمیت خوانده شده است. این دوران برای آشنایی و شناخت بیش تر دختر و پسر از یکدیگر است. نکته مهم این است که در این دوران امکان جدایی و اختلافات وجود دارد.بنابراین عقد و نامزدی به معنای ازدواج قطعی نیست.

نزدیکی در دوران عقد

دوران عقد دورانی است که اگر چه زوجین زن و شوهر رسمی، قانونی و شرعی هم هستند، هنوز با هم در یک منزل سکونت ندارند و معمولا مدت زمانی را در منزل والدین خود زندگی می کنند تا به منزل خود بروند. در چنین دورانی اگر چه آن ها رسما همسر همدیگر هستند ولی به دلایل مختلف محدودیتی در روابط خود دارند. ممکن است زمان کمتری را با هم صرف کنند و از نظر مکانی از هم دور باشند.

در چنین حالتی معمولا برقراری روابط جنسی منظم برای طرفین سخت می باشد یا ممکن است هر یک از طرفین میلی به برقراری رابطه جنسی در این دوران نداشته باشد و بخواهد آن را به بعد از عروسی موکول کند. در دوران نامزدی نیز چنین چالش هایی وجود دارد اما مسئله رابطه جنسی در دوران نامزدی کمی پیچیده تر است.

نزدیکی در دوران نامزدی

دوران نامزدی فرصتی برای زوجین است تا به شناخت دقیق تری از یکدیگر دست یابند. برخی در این دوران صیغه محرمیت می خوانند که در این صورت از لحاظ قانونی و شرعی رابطه جنسی مانعی ندارد اما برخلاف دوران عقد ممکن است آسیب هایی را به دنبال داشته باشد. گاه درگیر شدن در رابطه جنسی وابستگی زیادی بین طرفین ایجاد می کند و امکان پرداختن به ابعاد شخصیتی و شناخت یکدیگر را از آن ها می گیرد. برای اطلاعات بیشتر در زمینه دوران نامزدی تا عقد کلیک کنید.

دلایل ممانعت از نزدیکی در دوران عقد

دلایل مختلفی برای اینکه افراد مایل به برقراری روابط جنسی در دوران عقد نباشند، وجود دارد. برخی از این دلایل برخاسته از فرهنگ و ارزش های سنتی بوده و برخی دیگر ممکن است برخاسته از خواسته های فردی باشد.

تأثیرات فرهنگی

اعتقادات ریشه ای: در فرهنگ سنتی ایران، رابطه زناشویی مختص زن و شوهری دانسته می شود که عروسی کرده باشند و رسما در منزل خود سکونت داشته باشند. هر شکل دیگری از رابطه جنسی در این فرهنگ، نادرست و مغایر با ارزش ها دانسته می شود. یعنی یک فشار فرهنگی همیشه باعث شده است افراد در صورتی که خارج از این چارچوب رابطه جنسی برقرار کنند، دچار احساس گناه و یا احساسات منفی دیگری بشوند. و یا رابطه شان را از دیگران مخفی کنند. بسیاری از والدین صراحتا یا ضمنی فرزندان خود را از داشتن رابطه جنسی با همسر شرعی و قانونی خود منع می کنند و عموما دلایل روشن و واضحی برای این امر نمی آورند.

اعتقاد به حفظ پرده بکارت: یکی دیگر از سنت هایی که باعث ابقای ناپسند بودن رابطه جنسی در عقد می باشد، فرهنگ ارزشمندی نگهداری پرده بکارت تا اولین شب ازدواج می باشد. در بسیاری از مناطق ایران یکی از وظائف مادر زن در شب ازدواج، ایستادن پشت در حجله عروس و داماد و تحویل گرفتن دستمال خونی از داماد بوده است. البته این رسم هنوز هم در برخی مناطق رواج دارد.

چنین رسمی باعث شده تا افراد علاقه داشته باشند اولین رابطه جنسی خود را در شب ازدواج تجربه کنند. در واقع گویی برقراری اولین رابطه جنسی در شب ازدواج به نوعی پایبندی به اصول و ارزش هاست و نوعی حس افتخار و اطمینان به افراد می دهد. مطالعه مقاله شب زفاف اطلاعات بیشتری در این باره به شما ارائه می دهد.

دلایل فردی

بسیاری از زوجین از برقراری رابطه جنسی در دوران عقد و به ویژه رابطه دخول محور می ترسند. علت چنین ترسی نگرانی های مرتبط با باردار شدن است. بسیاری از مواقع علت منع والدین از رابطه جنسی، همین ترس از بارداری می باشد. البته باردار شدن در دوره عقد نوعی بار فرهنگی و فشار منفی هم برای طرفین دارد. برای اطلاعات بیشتر مقاله بارداری در دوران عقد را مطالعه کنید.

به علاوه نگرش های منفی نسبت به رابطه جنسی ممکن است باعث شود تقاضای رابطه جنسی نوعی گستاخی در نظر گرفته شود. گاهی اوقات دختران چنین درخواستی از جانب پسر را مغایر با عشق صادقانه و حقیقی می دانند یا پسران به خاطر ترس از رد شدن درخواست چنین پیشنهادی نمی دهند و آن را موکول به بعد از عروسی می کنند.

برخی توصیه ها از جانب بزرگتر ها و والدین باعث می شود دختران میل به رابطه جنسی در عقد نداشته باشند. این توصیه ها مبنی بر این است که اگر دختر در این زمان تن به رابطه جنسی بدهد، باعث طولانی شدن دوره عقد می شود و مرد انگیزه ای برای خانه گرفتن و مستقل شدن از خود نشان نمی دهد. در واقع از رابطه جنسی به عنوان حربه ای برای مشتاق تر کردن پسر استفاده می شود.

نکته مهم در رابطه با نزدیکی در دوران عقد

هنگامی که صیغه عقد بین دو نفر جاری می شود، شرعا و قانونا آن ها زن و شوهر محسوب می شوند. پس دلیلی برای گناه آلود بودن یا زشت بودن رابطه جنسی آن ها وجود ندارد.

منبع : رکنا