طول عمر این قلب رکورد زد + عکس

۰۱ مهر ۱۴۰۱ - ۲۰:۴۰ زمان مطالعه : 1 دقیقه
سرویس برخط پلاس - تصویری از قلبی که 380 میلیون سال عمر دارد را ببینید. ...
طول عمر این قلب رکورد زد + عکس

طول عمر این قلب رکورد زد + عکس

به گزارش سرویس پلاس برخط نیوز به نقل از رکنا - قدیمی ترین قلب جهان را در فسیل ۳۸۰ میلیون ساله یک ماهی آرواره دار باستانی در غرب استرالیا کشف شده است. عجیب ترین قلب را از نظر طول عمر مشاهده کنید.

دانشمندان دانشگاه کرتین قلب این ماهی باستانی را در کنار معده، روده و کبد فسیل شده بصورت مجزا پیدا کردند که این نشان می دهد موقعیت اندام های آن شبیه به آناتومی بدن کوسه مدرن است.

پروفسور کیت تریناجستیکپ گفت: تکامل اغلب به عنوان یک سری مراحل کوچک در نظر گرفته می شود، اما این فسیل های باستانی نشان می دهد که جهشی بزرگتر بین مهره داران بدون آرواره و فک به وجود آمده است. این ماهی ها مانند کوسه های امروزی قلب خود را در دهان و زیر آبشش دارند.

محققان از یافتن این فسیل شگفت زده هستند؛ چرا که بافت های نرم گونه های باستانی به ندرت حفظ می شوند.

محققان از پرتو های نوترونی و اشعه ایکس برای اسکن نمونه ها استفاده کردند که در سنگ آهک جاسازی شده بودند و این به آن ها اجازه داد تا از بافت های نرم داخل سنگ ها تصاویر سه بعدی بسازند.

قلب مهره داران اولیه

تصاویر سه بعدی نشان داد که این ماهی یک قلب پیچیده S شکل داشته که از دو حفره تشکیل شده بود و حفره کوچکتر در بالا قرار داشته است. به گفته پروفسور تریناجستیک، این سیستم قلب برای مهره داران اولیه بسیار پیشرفته است.

پروفسور تریناجستیک افزود: برای اولین بار، ما تمام اندام ها را با هم در یک ماهی آرواره دار بدوی دیدیم و از این که متوجه شدیم ساختار قلب آن ها تفاوت چندانی با ما ندارد، شگفت زده شدیم.

منبع : رکنا

اخبار گوناگون در برخط
آخرین اخبار سرویس برخط پلاس