روش نگهداری از خزه اسپانیایی

۰۱ آذر ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۵ زمان مطالعه : 10 دقیقه
سرویس برخط پلاس - خزه اسپانیایی یک گیاه هوازی است. گیاهان هوازی گیاهانی هستند که روی گیاهان دیگر قرار داشته و رشد می‌کنند. ...
روش نگهداری از خزه اسپانیایی

به گزارش سرویس پلاس برخط نیوز به نقل از رکنا - خزه اسپانیایی یک خزه واقعی نیست! در واقع، یک گیاه گل دار است که روی درختان رشد کرده و در کمال بزرگواری، از عناصر مغذی آنها تغذیه نمی کند! این گیاه بومی مناطق شمالی، مرکزی و جنوبی آمریکا بوده و به خانواده بروملیادها یا همان خانواده آناناس ها تعلق دارد.

خزه اسپانیایی یک “گیاه هوازی” است. گیاهان هوازی، گیاهانی هستند که روی گیاهان دیگر قرار داشته و رشد می کنند؛ اما از از انرژی میزبان خود مصرف نکرده و خود آن را نیز مورد حمله قرار نمی دهند. خزه اسپانیایی در طبیعت اصلی خود به صورت کلونی یافت می شود. این حالت کلونی و دسته جمعی تنها محدود به روی درختان نیست، بلکه کابل های برق، سیم ها و روی سنگ ها نیز محل خوبی برای زندگی آنهاست.

جوانه های خزه اسپانیایی بسته به فرم ظاهری خود می توانند ضخامت و طول های بسیار مختلفی داشته باشند. خزه اسپانیایی معمولا در ماه های گرم گل می دهد؛ به طوری که وقتی خزه اسپانیایی گل می دهد گل های آن کوچک و در رنگ سبز-زرد ظاهر می شوند گل های زیبای خزه اسپانیایی، در آغاز روز یا هنگامی که در نور کم قرار دارند، عطر دل انگیزی ار خود منتشر می کنند. مانند سایر گیاهان هوازی ، این خزه نیز آب و عناصر مورد نیاز خود را از ذرات موجود در هوا تامین می کند.

بهترین گونه‎ های خزه اسپانیایی

Munro’s Filformis

این گونه از خزه اسپانیاییبومی پاراگوئه بوده و با نام “روح نقره ای” نیز شناخته می شود. بخش های پیچک مانند سبز-خاکستری این گیاه، ظاهر آن را کمی شبح وار کرده و گل های آن نیز، لکه های سبزرنگ دارند.

Maurice’s Robusta

این نوع از خزه اسپانیایی در استرالیا بسیار محبوب است ولی در اصل، متعلق به کشور مکزیک است. این گونه در مقایسه با “روح نقره ای”، برگ های ضخیم تر و خاکستری تری دارد.

Spanish Gold

همان طور که از نام این گونه از خزه اسپانیایی مشخص است، رنگ زرد و طلایی وجه تمایز این خزه است. این گیاه برخواسته از آمریکای جنوبی است، اما باسرعت بسیار بالایی در حال کسب محبوبیت در سایر نقاط جهان نیز هست! برگ های خاکستری-سبز زیبایی چشم نوازی داشته و با گل های زرد روشن آراسته شده اند.

Tight and Curly

معنی نام این گونه “سفت و لوله ای” است؛ پس به راحتی می توان ظاهر این خزه را تصور کرد! به طوری که برگ های این گیاه، به صورت فشرده و لوله ای در کنار هم قرار گرفته اند. خزه اسپانیایی نوع “سفت و لوله ای” را می توانید بیشتر در کالیفرنیا مشاهده کنید.

Odin’s Genuina

زیبایی کلی این خزه به لطف گل های زرد و قهوه ای آن دوچندان شده است. گواتمالا و مکزیک، دو خواستگاه اصلی این گونه از خزه اسپانیایی هستند.

بعد از آشنایی و معرفی گونه های مختلف خزه اسپانیایی نوبت به روش نگهداری آن می رسد.

روش نگهداری از خزه اسپانیایی

نور مورد نیاز برای نگهداری از خزه اسپانیایی

به طورکلی، ترجیح خزه اسپانیایی بر نور نسبتا زیاد اما غیرمستقیم خورشید است. تهویه مناسب هوا، از دیگر نیازمندی های این گیاه است. مکانی را برای آن انتخاب کنید که نور صبحگاهی و غروب را به خوبی دریافت می کند. از آنجایی که نور باید به طور غیرمستقیم به این گیاه بتابد، بهتر است نور ابتدا از یک درخت یا پرده عبور کند و سپس به خزه اسپانیایی برسد.

خرید گیاهان مقاوم به نور کم

در نگهداری از خزه اسپانیایی توجه داشته باشید که اگر در منطقه گرمسیری زندگی می کنید، در فصل تابستان هرگز خزه را نزدیک یک پنجره یا دیوار داغ قرار ندهید؛ زیرا حرارت به گیاه منتقل شده و می تواند برای آن بسیار زیان آور باشد، همچنین اگر خزه شما شروع به سیاه شدن کرد، یعنی نور بیش ازحد به آن می تابد. در نتیجه سریعا برای جلوگیری از بدتر شدن اوضاع و قبل از مرگ آن، حتما گیاه را به محلی با نور مناسب منتقل کنید.

آبیاری

خزه اسپانیایی به آب و رطوبت علاقه داشته و به آنها نیازمند است، زیرا این دو مورد برای رشد آن حیاتی هستند. به این منظور در فصل تابستان، هفته ای 1 الی 2 بار گیاه را با ریشه (منظور بخش پایینی آن است) در آب کافی غرق کنید. در زمستان اما، این کار را یک هفته در میان انجام دهید. درخصوص آبیاری خزه اسپانیایی در نظر داشته باشید اگر در منطقه ای گرم و خشک زندگی می کنید، همواره خزه اسپانیایی را مرطوب نگه دارید. اگر برگ ها در بین دفعات خیساندن، خشک شده اند می توانید آن ها را مرطوب کنید. در مناطق مرطوب و بارانی، تنها زمانی به سراغ برگ ها بروید که واقعا خشک به نظر می رسند؛ به طورکلی در این مناطق بهتر است آب را به مقدار کمتری به برگ ها اسپری کنید. اگر خزه مرطوب باشد و آن را مجدد آبیاری کنید، شرایط برای او بسیار خطرناک خواهد شد.

اگر سیستم آبیاری قطره ای ندارید و یا به طور مداوم گیاه را آبیاری نمی کنید، هرگز آن را در مقابل نور کامل خورشید قرار ندهید. همچنین درنظر داشته باشید که خزه اسپانیایی به کلر موجود در آب حساس است، پس بهتر است آن را با آب باران یا آب مقطر آبیاری کنید. کلر اضافی موجود در آب شهری، می تواند سبب مرگ این گیاه شود.

نکته مهمی که نباید آن را فراموش کنید، خشک کردن گیاه پس از خیساندن آن است. بعد از اینکه خزه را به مدت کافی در آب قرار دادید، آن را حدود 20 الی 30 دقیقه در نور مستقیم خورشید و یا روی یک حوله قرار دهید تا آب اضافه آن خارج شود؛ چراکه مقدار اضافی آب می تواند سبب بروز بیماری ها قارچی و باکتریایی برای خزه شود.

رطوبت مورد نیاز برای نگهداری از خزه اسپانیایی

رطوبت یک فاکتور مهم است، بخصوص وقتی از خزه در داخل محیط خانه نگهداری می کنید. جهت پیشگیری از خشک شدن بخش های پشتی یا میانی گیاه، بهتر است آب را به تمامی بخش های آن اسپری کنید. در مورد رطوبت رسانی به خزه اسپانیایی گاهی اوقات به جلوی گیاه بسنده می شود و بخش های دور از دید را فراموش خواهد شد که این موضوع باعث نرسیدن رطوبت به همه قسمت ها آن می شود. پس بهتر است هنگام اسپری آب گیاه را بچرخانید تا به طورکامل تمامی بخش های آن مرطوب شوند.

کوددهی

خزه اسپانیایی در حالت طبیعی خود به کود نیازی ندارد؛ زیرا می تواند شخصا نیازهای عنصری خود را برطرف کند، اما اگر گیاه شما رشد طبیعی ندارد یا در حال کمرنگ شدن است، می توانید به آن کود بدهید. به علاوه، کوددهی سبب حفظ سلامت گیاه نیز می شود. در فصل تابستان، ماهی 2 الی 3 بار و در ماه های زمستانی، ماهی یکبار به آن کود بدهید. به این منظور کود انتخابی را در آب رقیق کرده و سپس به گیاه اسپری کنید. همچنین می توانید به جای کود کمپوست چای نیز به گیاه اسپری کنید. فقط یادتان باشد کمپوست چای نیز باید با اندازه برابری از آب ترکیب و سپس به گیاه اسپری شود.

هرس کردن

برای هرس کردن خزه اسپانیایی به سادگی انتهای شاخه ها را با قیچی ببرید و اندازه آن ها را به حالت اصلی برگردانید. از هرس کردن بی رویه خودداری کنید، زیرا سبب ایجاد رشد نامتوازن خواهد شد.

زمستان گذرانی

در مورد نگهداری از خزه اسپانیایی در نظر داشته باشید که در مناطق سردسیر، احتمال از بین رفتن خزه اسپانیایی در فصل زمستان بالاست، زیرا نمی تواند دمای کمتر از 10 درجه سانتی گراد را برای مدت طولانی تحمل کند. ناگفته نماند گیاه توانایی تحمل دما تا منفی 5 درجه سانتی گراد را نیز دارد، اما فقط برای مدتی کوتاه! پس برای زنده نگه داشتن خزه خود در فصل زمستان، حتما خزه را در داخل خانه نگهداری کنید. به این منظور آن را در نزدیکی یک پنجره نورگیر آویزان نموده و دما را نیز حوالی 10 الی 21 درجه سانتی گراد نگه دارید.

نگهداری از خزه اسپانیایی در تابستان

برای نگهداری از خزه اسپانیایی در فصل تابستان ، یک سایه نسبی ایجاد کرده و آبیاری را افزایش دهید. در تابستان های بسیار گرم، خیساندن کلی گیاه می تواند بسیار مفید باشد.

آفات و بیماری ها

خزه اسپانیایی خود حاوی عناصر جاذب آفات نیست و به ندرت بیمار می شود، بنابراین در این باره نگرانی و مشکلی وجود ندارد، منتها اگر گیاه را در بیرون از خانه نگهداری می کنید، در نظر داشته باشید بسیاری از موجودات مثل مارهای رت، عنکبوت های جهنده، کنه و شب پرک می توانند به داخل آن نفوذ کنند. پس قبل از اینکه شروع به هرس کردن یا مرتب کردن خزه کنید، حتما از دستکش و حتی لباس محافظ استفاده کنید.

برای آشنایی با انواع آفت گیاهان پیشنهاد می کنیم، مطلب همه چیز درباره انواع آفت گیاهان از تشخیص تا درمان را در وبلاگ گُل سِتان از دست ندهید.

تکثیر خزه اسپانیایی

در طول نگهداری از خزه اسپانیایی احتمالا دوست داشته باشید بر تعداد آن ها اضافه کنید. دراین باره باید بگوییم در اغلب اوقات، تکثیر خزه اسپانیایی به طور طبیعی با پخش شدن تکه های ریشه و ساقه آن در هوای بادی و بارانی انجام می شود. البته این موضوع به شرطی است که این گیاه را در خارج از خانه نگهداری کنید. درغیراینصورت اگر از گیاه در خانه نگهداری می کنید و خودتان قصد دارید آن را تکثیر کنید، می توانید این کار را به روش تقسیم کردن (جدا کردن جوانه ها و برگ های کناری) انجام دهید.

در سوی دیگر برای رویاندن این گیاه از دانه نیز، باید دانه ها را در لایه زیرین خاک بکارید و آن را در مکانی روشن قرار دهید. گلدان انتخابی باید دارای حفرات زهکشی کافی باشد. به خاطر داشته باشید با اینکه رطوبت فرآیند جوانه زنی را تکثیر می کند، اما پس از جوانه زنی، آبیاری مداوم و پیوسته می تواند سبب فاسد شدن گیاه جوان شود. درنظر داشته باشید رشد کردن خزه اسپانیایی از دانه روندی آرام و طولانی دارد و پس از چند ماه به ارتفاع تنها برابر 1 سانتی متر می رسد. در نتیجه بهتر است اگر حوصله انجام اینکار را ندارید، بهتر است، یک سراغ خرید گیاه رفته و بعد از مدتی به روش تقسیم کردن آن را تکثیر کنید.

استفاده از خزه اسپانیایی در دکوراسیون منزل

بعد از روش نگهداری از خزه اسپانیایی و روش تکثیر آن نوبت به معرفی ایده های مختلف برای استفاده از زیبایی این گیاه در محیط خانه می رسد. برای این منظور به روش های مختلفی می توانید از زیبایی این خزه در منزل خود بهره مند شوید و این موضوع بیشتر به خلاقیت شما بستگی دارد؛ برخی از ایده های استفاده از این گیاه زیبا در دکوراسیون منزل تان به شرح زیر است:

تراریوم ها

اغلب تراریوم ها، گلدان های زیبا و خاصی هستند که برای هدیه دادن یا تزئین محیط کاملا مناسب اند. شکل ها و اندازه های مختلفی از تراریوم در بازار موجود است. می توانید کمی شن، سنگریزه، سنگ، صدف، تزئینات پلاستیکی و … به آن اضافه کنید تا زیبایی تراریوم را چند برابر کنند.

 حتی می توانید کف تراریوم را با یک لایه شن/سنگ بپوشانید تا چرخه حیات گیاه هوازی به طور طبیعی ادامه پیدا کند. تراریوم را می توانید بر روی میز قرار داده و یا آن را به دوست عزیزی هدیه کنید. می توانید با نوارهای تزئینی، دور گلدان را تزئین کنید و جلوه آن را بیشتر کنید. راه دیگر، آویزان کردن تراریوم در مکانی امن است.

آئریوم ها

آئریوم ها نیز مثل تراریوم ها، راه خلاقانه دیگری برای نمایش زیبایی های خزه اسپانیایی هستند. مانند تراریوم، می توانید عناصر تزئینی مختلفی مانند سنگریزه، سنگ، شن و صدف در آن بریزید و آن را با یک زنجیر زیبا آویزان یا بر روی سطوح مختلف قرار دهید.

آویزان کردن به سقف

خزه اسپانیایی معمولا بدون یک پایه ثابت در هوا آویزان می شود تا ساقه های بلند آن فضای کافی برای رشد داشته باشند.

اما می توان این کلیشه را شکست و آن را به وسیله یک نگهدارنده ثابت، در ارتفاع مشخص نصب کرد. اتفاقا نتیجه خیلی زیبا خواهد بود، بخصوص اگر خزه بزرگی دارید. نیازی نیست پایه سطح زیرین داشته باشد و زیر خزه را بپوشاند. مثلا می توانید از یک تخته چوب استفاده کرده و ریشه خزه را به آن متصل کنید. در این مورد، راه های فراوانی وجود دارد. خزه به خوبی می تواند حتی با تکیه دادن بر روی یک جسم، به رشد خود ادامه دهد.

منبع : رکنا

اخبار گوناگون در برخط