(ببر مازندران) را این آقا منقرض کرد

۰۳ آذر ۱۴۰۱ - ۱۴:۱۸ زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرویس برخط پلاس - ظل‌السلطان پسر ناصرالدین قاجار بود و در شکار حیوانات به‌قدری افراط کرد که متهم اصلی انقراض چند گونه جانوری در ایران است؛ از جمله ببر مازندران. خودش هم در کتاب تاریخ سرگذشت مسعودی نوشته که چه بلایی سر حیات وحش ایران آورد. ...
(ببر مازندران) را این آقا منقرض کرد

به گزارش سرویس پلاس برخط نیوز به نقل از رکنا - فارس نوشت: «ظل السلطان» لقبش بود و اسمش «سلطان مسعود میرزا» بود و چند دهه حاکم اصفهان و مناطق اطرافش بود و به شکار علاقه داشت و قشونی بزرگ برای شکار تدارک دیده بود و خودش نوشته است: «من ۱۰۰ نفر تفنگچی از میرشکارهای بسیار خوب اصفهان را با جیره و مواجب نوکر شخصی خودم کرده بودم... و به قرب[نزدیک، حدود] ۲۰۰ میرشکار هم به غیر از این یکصد نفر که نوکر شخصی و پارکابی است...علاوه بر این ۶۰۰ نفر از فوج مخصوص خودم ... در موقع شکار... [حاضر] بودند». به همه جای ایران هم می رفت و به کارش افتخار می کرد و نوشته است: «از نجف آباد شکارکنان به کرون و از کرون به فریدون [رفتیم]... ۲۱۵ آهو شکار شد... در شاه بلاغ در آنجا هم... ۷۰ عدد من زدم از قوچ و میش و بز و پازن و گرگ و به قدر ۵۰۰ عدد این هفت هزار قشون که همراه من بودند [شکار کردند]»

ظل السلطان جای دیگری از کتابش نوشته است: «مثل یک جنگ بزرگ دولتی صدای تفنگ دو هفته در این کوه بلند بود به قرب ۶۰۰ شکار زدند، تقریبا مدت ۱۰ سال دیگر در آن کوه ها شکار دیده نشد، مخصوصا این کار را می کردم که این وضع ما و شکار کردن ما شهرت کرده چشم مردم را بترساند... در جرگه مازندران اگر من دعوی کنم که پانصد شغال و گراز زدم اغراق نگفتم».

(ببر مازندران) را این آقا منقرض کرد

ظل السلطان یک بار هم که رفته بود میانکاله بلایی سر حیات وحش آورد که چند گونه حیوانی ازجمله ببر و پلنگ و مرال و شوکا و گاومیش در این شبه جزیره منقرض شد و نوشته است: «وارد دهانه جزیره شدیم. آن قدر... ببر و مرال و قرقاول و شوکا دیدیم و شکار کردیم... این اردوی به این بزرگی و عظمت به قدر چهل روز در این جزیره کوچک ماندیم، شخصی نبود از تفنگچی و سرباز و سوار که شکاری نزده باشد، آن چه میرزا محمد خان، منشی من یادداشت کرده بود به حکم من از این قرار است: ۶ هزار قرقاول به ساری به دوستان خودمان در شهر فرستاده شد، به جز دزدیده شده ها و به آمار نیامده ها، ۳۵ ببر، ۱۸ پلنگ، ۶۳ گاو و گاومیش اهلی که وحشی شده بودند، ۱۵۰ مرال که گاو کوهی می گویند در این ۴۰ روز توقفِ ما در آن جا کشته شد... در این ۴۰ روز صدای تفنگ از هم نمی برید و دیگر روزهای آخر شکارها قربی نداشتند».

(ببر مازندران) را این آقا منقرض کرد

بعدها کارشناسان محیط زیست به این نتیجه رسیدند که یکی از دلایل اصلی انقراض ببر مازندران همین ظل السلطان است و ماجرا چنین است: «کل جمعیت ببر در آن زمان بیش از چیزی حدود چهار یا پنج برابر این رقم نبوده و لذا همین یک شکار عظیم ضربه سهمناکی در کاهش تعداد ببر بوده است. به بیان دیگر ظل السلطان حداقل ۲۰ درصد کل ببرهای ایران را کشته است و به این ترتیب جمعیت این گونه را به اندازه چشمگیری کاهش داده است».

(ببر مازندران) را این آقا منقرض کرد

منبع : رکنا

اخبار گوناگون در برخط
امید ۰۳ آذر ۱۴۰۱ - ۲۱:۰۰
با نگاهی گذرا به چهره این خودشیفته دارای قدرت هم میتوان به عمق بیشعوری و غرور کاذب وی پی برد و نادانی همراه با قدرت وحماقت قاجاری از وی کارهای بسیار ابلهانه سر زده مانند نابودی آثار تاریخی دوران صفویان در اصفهان در زمان حکومت داری این احمق آبله در این شهر تاریخی .

آخرین اخبار سرویس برخط پلاس