جشن نوسره چیست؟

۰۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۵ زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرویس برخط پلاس - جشن نوسره شیراز از معروف‌ترین جشن‌های نوسره محسوب می‌شود. یزد و کرمان تنها شهرهایی هستند که جشن سده را نیز بسیار باشکوه‌تر از سایر مکان‌ها برگزار می‌کنند. ...
جشن نوسره چیست؟

به گزارش سرویس پلاس برخط نیوز به نقل از رکنا - یکی از مهم ترین بخش های هر فرهنگ و سنت، به جا آوردن آیین آن است. جشن های تاریخی و آیینی یادآور گذشته مردمانی است که در این پهنه جغرافیایی زندگی می کردند. جشن شب یلدا، جشن نوروز، جشن سپندارمذگان، جشن سده و جشن نوسره از رایج ترین جشن ها فرهنگ و تمدن ایرانی است. اهمیت جشن ها در تاریخ و فرهنگ ما چنان زیاد که با زنده نگهداشتن آن، هویت تاریخی و اصالت مان را زنده نگه میداریم. پس بدیهی است که عده ای فعال در این زمینه وجود دارند که تلاش می کنند مجدد این جشن های تاریخی را برقرار کنند. جشن نوسره نیز یکی از همین جشن های فراموش شده در ایران باستان است که با آن آشنا خواهید شد

هر جشنی در هر جایی از ایران برگزارشود، دارای آداب و رسوم و یکپارچگی خاص خودش است. آداب و رسوم جشن نوسره به این شکل است که تمامی زرتشتیان در این روز به جمع آوری هیزم می پردازند. آتشی بزرگ برپا می کنند و در آن مکان که آتش را برپا کرده اند، مشغول به دعا و نیایش به درگاه خداوند متعال می شوند. این مراسم با همت اهالی شهر و محله برگزار می شود. پذیرایی از حاضرین با شیرینی و نوشیدنی بسیار رایج است. خواندن سرودهای آیینی در جشن نوسره نیز، از بدیهیاتی است که با دست در دست هم قراردادن افراد دور آتش هایی که افروخته شده است، انجام می شود. جالب است بدانید که جشن نوسره یا جشن سده، برای عبادت خدای یکتا برگزار می شود و افراد به دور از دین و مذهب درکنار هم می ایستند و شادی می کنند.

جشن نوسره را زرتشتیان ایرانی در پنجم بهمن ماه برگزار می کنند. این جشن در شهرهای یزد، روستاهای اطراف اردکان، کرمان، اصفهان، اهواز، شیراز وهمین طورکشورهای سوئد، کالیفرنیا آمریکا واسترالیا برگزار می شود. جشن نوسره شیراز از معروف ترین جشن های نوسره محسوب می شود. یزد و کرمان تنها شهرهایی هستند که جشن سده را نیز بسیار باشکوه تر از سایر مکان ها برگزار می کنند.

نام دیگر نوسره چیست؟

عده ای به اشتباه، جشن سده و نوسره را یکی می دانند و فکر می کنند که نام دیگر نوسره، سده است اما چنین نیست. جشن سده همان طور که توضیح داده شد، جشنی با آداب و رسوم خاص است که در زمان مشخصی برگزار می شود. هرچند ازنظر آیین برگزاری و هدف برگزاری با جشن نوسره چندان تفاوتی ندارد اما این دو جشن در دو تاریخ مجزا برگزار می شوند و نباید آن ها را یکی دانست.

منبع : رکنا

اخبار گوناگون در برخط
آخرین اخبار سرویس برخط پلاس