مجلس در پی مدیریت متمرکز شهری برای پاسخگو کردن مسئولان است

مجلس در پی مدیریت متمرکز شهری برای پاسخگو کردن مسئولان است

۱۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۸ زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرویس سیاسی - نماینده تهران در مجلس با اشاره به تلاش نمایندگان برای مدیریت متمرکز شهری به منظور پاسخگو کردن مسئولان گفت: باید مدیر عملیات میدانی حوادث مختلف در شهرها مشخص باشد تا مردم برای مشخص شدن وضعیت خود سرگردان نشوند.

اقبال شاکری نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس درباره لایحه مدیریت واحد شهری در مجلس یازدهم اظهار داشت: برخی اتفاقات باعث شده تا مدیریت واحد شهری را در کشورمان شاهد نباشیم که برای مثال می توانم به حادثه کلینک سینا اطهر اشاره کنم.

وی افزود: وقتی من عضو شورای شهر تهران بودم به عدم وجود مدیریت یکپارچه شهری در این کلانشهر پی بردم؛ این ضعف در حوادث بیشتر دیده می شود و هیچکس جوابگوی مشکل به وجود آمده نیست. 

شاکری گفت: مردم و مسئولان نمی دانند که در پی وقایع و حوادث ناگوار شهری به چه سازمان و ارگانی باید مراجعه کنند. زیرا دستگاه های اجرایی متعددی در شهرها وجود دارد.

عضو کمیسیون عمران مجلس افزود: مدیر میدانی حوادث در ایران وجود ندارد و ما عملاً شاهد اقدامات سازمان مدیریت بحران نیستیم. ضمن اینکه همه حوادث هم بحران محسوب نمی شود و برخی موضوعات فقط حادثه محسوب می شود.

نماینده مردم تهران در مجلس گفت: باید مدیر میدان همه امور و اقدامات را هماهنگ کند و این نقیصه در حال حاضر منجر به بروز مشکلات و سرگردانی مردم شده است.

وی افزود: مردم و مصدومین و خانواده های آنها در هنگام بروز حادثه نمی دانند به کجا مراجعه کنند که این سرگردانی برای کسبه و همسایگان وجود دارد که به دادستانی مراجعه کنند یا به شهرداری و یا به سازمان مدیریت بحران.

نماینده مردم تهران در مجلس تصریح کرد: بعد از بروز چند حادثه در شهر تهران وزیر کشور، شهردار تهران را به عنوان مدیر عملیات میدانی پایتخت منصوب کرد در حالیکه باید در کلیه مسائل شهری اینگونه نگریست و کاری کرد که مدیر اصلی در حوادث مشخص باشد.

شاکری گفت: باید همه کسانی که در شهر کار می کنند زیر نظر یک فرد اقدامات شان را انجام دهند و نمی تواند هر کسی کار خود را کرده و ما هم از شهردار بازخواست کنیم.

وی افزود: مدیریت یکپارچه شهری برای آن است که تمامی فعالیت های شهری با هم باشد چرا که دستگاه های مختلف ارائه کننده خدمات مانند آب، برق و گاز و حتی وزارتخانه های مختلف کار خود را انجام می دهند.

نماینده مردم تهران در مجلس گفت: اگر دستگاه ها و وزارتخانه ها در مسائل شهری فقط خود را ببینند و هماهنگی نباشد اتلاف منابع سنگینی رخ داده و مردم بهره وری لازم را مشاهده نمی کنند. 

شاکری اظهار داشت: مدیریت جامع و یکپارچه شهری لایحه است ولی قطعاً نمایندگان مجلس به ویژه آنهایی که سابقه عضویت در شوراهای شهر و روستا را دارند در نهایی شدن آن بی تأثیر نبوده اند. 

وی در پایان تصریح کرد: لایحه درآمد پایدار، لایحه ایمنی، لایحه جامع مدیریت یکپارچه شهری در دستور کار مجلس یازدهم بوده و تلاش داریم تا این اقدامات مختص به شهرها را پیگیری و نهایی کنیم.

منبع : خبرگزاری فارس

اخبار گوناگون در برخط نیوز