روحانی: این حرف غلط که نگاه دولت به بیرون است را دیگر تکرار نکنید -  قبل از 92 جنگ نبود
سرویس سیاسی - رئیس‌جمهور با بیان اینکه عده‌ای می‌گویند اشکال دولت این است که نگاهش به بیرون است، گفت: پاسخ این حرف در پنجشنبه‌ها است که ما هر هفته افتتاح داریم. این حرف غلط که نگاه دولت به بیرون است را دیگر تکرار نکنید.

حجّت الاسلام حسن روحانی، رئیس جمهور، صبح امروز (چهارشنبه ۹ مهرماه) در جلسه هیأت دولت با اشاره به رأی اعتماد مردم به علیرضا رزم حسینی وزیر پیشنهادی دولت برای وزارت صمت، گفت: الحمدلله با این رأی وزیر مشخص شد، آن هم وزیر وزارتخانه ای که در خط مقدم مبارزه با تحریم است و بار تأمین کالاهای اساسی و ضروری و بخش بزرگی از بار تولید را بر دوش دارد. البته وزارتخانه کشاوری و وزارتخانه های دیگر هم مسئولیت تولید را در بخش خودشان برعهده دارند.

وی با بیان اینکه در پیوست حکم وزیر صمت، چهار مسئله و مسئولیت مهم را بر دوش وزیر قرار داده ام، گفت: اولین مأموریت، بحث جهش تولید است که امسال همه ما مسئولیت داریم این شعار را محقق کنیم.

روحانی با بیان اینکه در زمینه تولید، حرکت ما در امسال باید بهتر از سال های قبل باشد، گفت: البته آماری که درباره تولید داده شده، نشان می دهد علی رغم مسئله کرونا در چهارپنج ماه اول امسال نسبت به سال گذشته در بسیاری از بخش های صنعتی شاهد رشد هستیم. برخی از کالاهای مهم تولیدی ما مثل فولاد و پتروشیمی تا کالاهای مورد نیاز مثل لوازم خانگی و خودرو همه این ها تولیدشان نسبت به پنج ماهه پارسال رشد قابل ملاحظه ای داشته است.

رئیس جمهور ادامه داد: این بسیار مهم است که مردم بدانند که علی رغم سختی ها و تحریم، بخش تولیدی ما هم در کشاورزی و هم در صنعت و هم در بخش هایی از خدمات که البته در بخشی از خدمات عقب هستیم، بحمدالله شاهد رشد قابل ملاحظه ای هستیم و این جهش تولید و رونق تولید امسال به عنوان وظیفه ای مضاعف بر دوش همه ماست.

روحانی، دومین مأموریت مهم وزارت صمت را صادرات کالا عنوان کرد و گفت: برخی دوستان در فضای مجازی می گویند قبل از این دولت هم تحریم بوده و الان هم تحریم است. می گویند شما قبلاً می گفتید که مشکلات ناشی از عدم مدیریت است ولی امروز می گویید ناشی از تحریم است.

وی در پاسخ به این انتقاد گفت: جنگ اقتصادی در این سه سال اتفاق افتاده است. آنچه در گذشته بوده،کم یا زیاد تحریم بوده، نه جنگ. ما در روزهای سخت، حداقل یکمیلیون بشکه  نفت صادر می کردیم آن هم با قیمت هر بشکه ۱۲۰ دلار. اوایل سال ۹۲ قیمت نفت به ۱۰۴ دلار رسیده بود. در هر صورت قیمت نفت بالای ۱۰۰ دلار بوده و صادرات نفت حدود یکمیلیون بشکه بوده است. بانک های ما در شرایطی که امروز هستند، نبوده اند و شرایط بهتری را داشته اند.

روحانی افزود: البته در دولت دوازدهم شرایط بهتری پیش آمد و از لیست سیاه FATF هم خارج شدیم اما متأسفانه باز مشکلاتی پیش آمد به خاطر اینکه لوایح چهارگانه ای که دولت به دنبال آن بود، رأی نیاورد که هم مورد تأکید دولت بود هم مورد تأکید جلسه سران قوا.

رئیس جمهور با بیان اینکه نباید واقعیات را تحریف کنیم، گفت: ما امروز در شرایط جنگ هستیم و قبل از 92 صرفاً تحریم وجود داشت نه جنگ.

وی با بیان اینکه عده ای می گویند اشکال دولت این است که نگاهش به بیرون است، گفت: پاسخ این حرف در پنجشنبه ها است که ما هر هفته افتتاح داریم. این حرف غلط که نگاه دولت به بیرون است را دیگر تکرار نکنید.

منبع : خبرگزاری فارس

اخبار گوناگون در برخط نیوز