شب نشینی مجازی به یاد شهدای دانشگاه کابل

شب نشینی مجازی به یاد شهدای دانشگاه کابل

۲۳ آذر ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۷ زمان مطالعه : 7 دقیقه
سرویس سیاسی - رییس کمیسیون ملی یونسکو – ایران تاکید کرد: هفته هنر افغانستان برگزار می‌شود تا دشمنان قسم‌خورده دو ملت ایران و افغانستان بدانند آینده از آن ماست و این روزهای تلخ می‌گذرد.

به نقل از روابط عمومی کمیسیون ملی یونسکو- ایران، نخستین شب از هفته هنر افغانستان با عنوان «جان پدر کجاستی؟» به میزبانی کمیسیون ملی یونسکو ایران با موضوع ادبیات و فرهنگ مشترک دو کشور ایران و افغانستان، شنبه شب ۲۲ آذرماه به صورت مجازی و با همراهی تنی چند از چهره های ادبی افغانستان برگزار شد.

حجت الله ایوبی - دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو ایران – با اشاره به همزمانی برگزاری هفته هنر افغانستان با چهلمین روز شهادت دانشجویان کابل، تاکید کرد: باهمه وجودمان معتقدیم چراغ امید در افغانستان روشن است.

او با بیان این که تصور برای برگزاری نمایشگاه هفته ی هنر افغانستان حدود ۷۰ اثر شرکت خواهند کرد، افزود: اما چیزی حدود ۴۰۰ اثر از هنرمندان افغانستانی به یونسکو رسید که این حضور نشان دهنده ی پیوند این دو ملت پایدار است در واقع ریشه ها به هم متصل هستند.

وی با تاکید بر این که پیوند هنرمندان افغانستان با ایران دلی، قلبی و طولانی است، ادامه داد: آن هایی که تلاش می کنند این دو ملت را از یکدیگر جدا کنند، بسیار اشتباه می کنند. ما وقتی به افغانستان سفر می کنیم رگ و ریشه خود را پیدا می کنیم. هویت ما از کوچه پس کوچه های یکدیگر می گذرد.

ایوبی با تاکید بر این که هفته هنر افغانستان برای آن است که دشمنان قسم خورده این دو ملت بدانند آینده از آن ماست و این روزهای تلخ می گذرد، گفت: ای کاش عزیزان افغانستان ما بیایند و سروده های ما را ببینند. «جان پدر کجاستی» این روزها در ایران تبدیل به یک نماد شده است ما با ملت افغانستان یکی هستیم و این هفته هنر افغانستان این پیام را دارد که این چراغ روشن و شکوفاست.

مسیر توسعه و آبادی از دانشگاه می گذرد

عبدالغفور لیوال - سفیر افغانستان در ایران - در سخنانی حمله به دانشگاه کابل را حادثه تلخی دانست که نشان داد تروریست های سیاه دل تا چه حد علیه دانشجو و دانشگاه عقده به دل دارند و نمی خواهند افغانستان با نور دانش، روشن باشد و گفت: در سال هایی هستیم که بیشترین تعداد از نسل جوان در مدرسه، مکتب و دانشگاه حضور دارند و می خواهند آینده افغانستان را روشن کنند، چیزی که هرگز برای تروریست ها و دشمنان منطقه قابل تحمل نیست آن ها هرگز مسیر توسعه و آبادی را در افغانستان قبول ندارند.

او با بیان این که می دانند مسیر آبادانی و توسعه ی افغانستان از دانشگاه می گذرد، ادامه داد: به همین دلیل به دانشگاه کابل حمله کردند و معصوم ترین فرزندان کشور را به خاک و خون کشیدند. ولی اراده استوار نسل جدید افغانستان به حدی بود که با شجاعت، فردای روز حمله تروریستی، درهای دانشگاه باز شد و درس دوباره آغاز شد.

وی با تقدیر از مردم و مقامات ایران برای همدردی بسیار با ملت افغانستان، واکنش های گسترده ی این اتفاق در کشور را بیانگر روابط عمیق ایران و افغانستان دانست و افزود: این واکنش ها باعث تسلی مردم کشور ما شد تا باهم در مقابل موج تروریست ایستادگی کنیم. هنرمندان افغانستانی در این هفته هنر آثارشان را به نمایش می گذارند.

به گفته ی لیوال، اتاق فرهنگ و تمدن افغانستان در داخل سفارت افغانستان در ایران افتتاح می شود که منابع افغانستان شناسی و آثار هنری افغانستان در ان  به نمایش در می آید.

سفیر افغانستان در ایران تاکید کرد: افغانستان همچنان در راستای تحکیم روابط فرهنگی با ایران برنامه های دیگری در دستور کار خود دارد.

با امید برای فردای بدون جهل کار می کنیم

محمدعثمان بابری - رئیس دانشگاه کابل - نیز در آیین مجازی افتتاحیه هفته هنر افغانستان، جنایت رخ داده در دانشگاه کابل را جنایتی بی سابقه در تاریخ افغانستان توصیف کرد و با ارائه ی آماری از شهیدان و مجروحان این حادثه گفت: مایه تسلی جامعه دانشگاهی و خانواده داغ دیدگان این حادثه است که کمیسیون ملی یونسکو- ایران، با برگزاری این برنامه، گوهر برتر «هنر» را آینه دار یاد و خاطره قربانیان خرد و اندیشه کرده است. بی هیچ تردید هنر یکی از پالایشگران روح انسانی است که در طول بشریت التیام بخش درد و زخم آدمی بوده است.

او با اشاره به اینکه جزو اولین افراد حاضر در صحنه این جنایت هولناک بوده است گفت: تلفن همه قربانیان در حال زنگ خوردن بود و برای ما دشوار بود که پاسخگوی خانواده ها باشیم. می خواهم تأکید کنم، نه فقط یک پدر که تماس هایش مشهور شد، بلکه همه پدران و مادران در آن روز تماس های متواتر داشتند و این شرایط بسیار غم انگیز بود.

بابری با تاکید بر این که هفته هنرافغانستان، فرصتی برای تقویت هم دلی و دوستی بین دو ملت برادر یعنی ایران و افغانستان است، با اشاره به صحبتِ ایوبی افزود: ما با امید برای فردای بدون جهل کار می کنیم و بدون شک باهم دوستی می ورزیم و نهال هم دلی را بارور می کنیم.

«جان پدرکجاستی» جرقه در انبار باروت بود

ابوطالب مظفری - شاعر و مسؤول دفتر فارسی زبانان - نیز در صحبت هایی  برگزاری برنامه ای با این جامعیت را یکی از ضرورت هایی دانست که دو ملت ایران و افغانستان به آن احتیاج داشتند و گفت: یکی از علایم جوامع رشد یافته این است که مسائل خود را تشخیص دهند و قبل از اینکه این مسائل به بحران تبدیل شود به آن ها بپردازند و مشکل را حل کنند.

او با بیان این که خوشبختانه در این سال ها نشانه این رشد فرهنگی در میان ملت افغانستان و ایران مشاهده می شود، افزود: ما دریافته ایم ملت واحدی هستیم ولی در روزگار اخیر دچار بحران هایی شده ایم و دشمنان مسائلی را ایجاد کردند که این مسائل می تواند به موضوعات اقتصادی، اجتماعی و سیاسی ما آسیب بزند، بنابراین این وظیفه بر عهده فرهنگیان ماست که با تلاش کنند تا این بحران ها دفع شوند.

وی با تاکید بر این که ایران و افغانستان روی تاریخ مشترک و فرهنگ مشترک دچار تنازع می شوند، ادامه داد: معتقدم بزرگترین بحران این است که نقاط قوت خود را به نقاط ضعف تبدیل می کنیم.

او با اشاره به وجود زمینه های زیادی که برای نزدیکی دو ملت وجود دارد، اضافه کرد: با این وجود هیچ زمینه ای مهم تر از فرهنگ و تاریخ نیست که با هیچ بادی، گزند نمی بیند. ما باید از فرهنگ آغاز کنیم که دست ما در این زمینه پر است. ما دو کشوری هستیم که مسائل و مشکلات خودمان را داریم و گاهی ممکن است در روابط ما خلل ایجاد کنند ولی خوشبختانه در فرهنگ نمی توانند آسیبی ایجاد کند.

وی با تاکید بر این که اگر در میان مردم خود جابیندازیم که پشتوانه قوی در فرهنگ داریم باعث مقاومت ما می شود، ادامه می دهد: «جان پدر کجاستی» یک شعر است که در میان مردم اثر گذاشت؛ این جمله یک کلمه نبود یک جرقه در انبار باروت عواطف انسانی بود. ادبیات به ما این احساس مشترک را می دهد، بنابراین خوب است که از هنر آغاز کنیم. هنر آماده ترین ابزاری است که اندیشه ها را روشن و همدلی ایجاد می کند.

در مسیر همدلی بین دو ملت مشکل ایجاد نکنیم

قنبرعلی تابش - شاعر افغانستانی- که در صحبت اولیه اش اعلام کرد قصد داشته در این برنامه شرکت نمی کند اما در صحبت با دوستانش به این نتیجه رسیده که با شرکت در این نشست علت نارضایتی اش را اعلام کند، گفت:

برنامه هفته هنر افغانستان در ایران، به قصد هم دلی دو ملت یگانه ایران و افغانستان تشکیل شده و خوب است که هر دو ملت و هر دو دولت تلاش کنند که این هم دلی ها حفظ شود.

او با تاکید بر این که گاهی مشکلاتی در مسیر این هم دلی ایجاد می شود، تاکید کرد: باید مراقب باشیم که مشکلات در این مسیر به خصوص ایران که میزبان تعداد زیادی از مهاجران و دانشجویان افغانستانی است، به وجود نیاید.

وی ادامه داد: اگر ما به مسائل و مشکلات توجه بیشتری داشته باشیم، هم دلی ها میان دو ملت بیشتر می شود. امیدوارم این برنامه ها کمک کند تا نقاط ضعف در روابط برطرف شود.

کتابی از اشعار «جان پدر کجاستی» منتشر می شود

زهرا حسین زاده – شاعر – نیز در این آیین از آغاز جمع اوری آثار برای انتشار کتاب «جان پدر کجاستی»  از حدود یک ماه گذشه خبر داد و افزود: این کتاب به زودی منتشر می شود.

گفتنی است ۲۳ آذر نیز کمیسیون ملی یونسکو در ادامه هفته گرامی داشت هنر افغانستان که تا ۲۸ آذر سال جاری ادامه دارد، در صفحه اینستاگرام خود میزبان تعدادی از هنرمندان در حوزه موسیقی از جمله وحید قاسمی پژوهشگر موسیقی مردمی و بومی افغانستان، همایون سخی آهنگساز و رباب نواز، محمد سرور رجایی نویسنده و پژوهشگر، مهبد مکی موسیقی شناس اقوام و تطبیقی و عارف جعفری خواننده و آهنگساز خواهد بود.

منبع : خبرگزاری ایسنا

آخرین اخبار سرویس سیاسی