کدخدایی: حتی اعضای شورای نگهبان هم نمی‎دانند چه افرادی تأیید می شوند
سرویس سیاسی - - سخنگوی شورای نگهبان، گمانه‌زنی‌ها درباره احراز صلاحیت‌ها را معتبر ندانست و گفت: این قبیل اظهارات تاثیری بر شورای نگهبان ندارد و حتی اعضای شورا هم نمی‌توانند الان از جانب شورای نگهبان اظهارنظر کنند.

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان، عباسعلی کدخدایی در جمع دانشجویان بسیجی در اردوگاه سیدالشهدا آبعلی با اشاره به اینکه انتخابات ریاست جمهوری در سال ۱۴۰۰ برای کشور مهم است، تصریح کرد: طی ۴۰ ساله گذشته انتخابات به شکل آزادانه و با حضور مردم برگزار شده است؛ به عبارتی صرفا مردم انتخاب می کنند و کسی نمی تواند دخالتی در رای مردم داشته باشد.

سخنگوی شورای نگهبان افزود: ان شاءالله این دوره نیز با حضور و مشارکت مردم انتخابات خوبی انجام خواهد شد و امیدواریم فرد اصلح و کارآمدی انتخاب شود و کشور با سرعت بیشتری در مسیر پیشرفت و توسعه قرار گیرد.

کدخدایی در پاسخ به سوال دانشجویی که چرا برخی داوطلبان پیروز توسط شورای نگهبان رد صلاحیت نشدند، گفت: شورای نگهبان یک کنشگر سیاسی نیست که به عنوان یک حزب سیاسی عمل کند و مطابق با خواست و سلیقه سیاسی احزاب در نظارت بر انتخابات عمل کند.

وی افزود: قانون انتخابات مجلس و ریاست جمهوری را مجلس شورای اسلامی تصویب می کند و مجری آن در بررسی صلاحیت ها شورای نگهبان است. ابزار قانونی در اختیار مجلس است که انتظارات باید در چارچوب قانون اساسی و قانون مصوب مجلس باشد.

کدخدایی در ادامه با اشاره به اصلاح قانون انتخابات گفت: اصلاح قانون انتخابات، مطالبه شورای نگهبان بوده ولی برخی معتقدند نمی توان به متن اصل ۱۱۵ قانون اساسی در قانون عادی مصوب مجلس چیزی اضافه کرد یا آن را تخصیص زد. در سیاست های کلی انتخابات آمده که شاخص های نامزدها را شورای نگهبان اعلام و تبیین کند ولی جزئی تر از آن بر عهده مجلس شورای اسلامی است.

وی اظهار کرد: من هم موافقم که فردی که قرار است داوطلب شود و مسوولیت هایی هم در گذشته داشته را به شورای نگهبان دعوت کنیم و برنامه ها، مشاوران و توانمندی های او را بشناسیم و بشنویم و دقیق تر ارزیابی کنیم اما عده ای همین را هم بر نمی تابند.

عضو حقوقدان شورای نگهبان در پاسخ به این مطلب که چرا برخی نامزدهای تایید صلاحیت شده اکنون نتوانسته اند به وعده های خود عمل کنند و رفتار آنها تغییر کرده است، خاطرنشان کرد: هیچ تضمینی نمی توانیم بدهیم که کسی که امروز تایید صلاحیت می شود تا پایان دوره اش همین طور می ماند و همه وعده ها و برنامه هایش را اجرا می کند.

کدخدایی، مطالبه گری را ویژگی بارز جنبش دانشجویی عنوان کرد و به دانشجویان توصیه کرد: بی رحمانه انتقاد کنید و برابر مسوولان صریح باشید اما انصاف و حق را هم در نظر بگیرید.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوال دانشجویی درباره گمانه زنی برخی افراد و چهره های سیاسی درباره رد یا تایید صلاحیت شدن نامزدها در انتخابات ۱۴۰۰ گفت: افراد مختلف در دوره های گوناگون اظهاراتی راجع به عملکرد شورای نگهبان می کنند.

وی افزود: همین جا اعلام می کنم نه تنها بیرون از شورا بلکه خود اعضای شورای نگهبان هم نمی توانند بگویند که در بررسی صلاحیت داوطلبان چه اتفاقی می افتد و آیا داوطلبی رد یا تایید می شود.

کدخدایی با بیان اینکه در برخی دوره ها، افرادی را داشته ایم که رای آنها ۶ به ۶ شده و فاصله آرای اعضا بسیار به هم نزدیک بوده است، تاکید کرد: افراد مختلفی سخنگوی شورای نگهبان شده اند و از طرف شورای نگهبان اظهارنظر می کنند که فلانی رد یا تایید می شود.

سخنگوی شورای نگهبان یادآور شد: به هیچ وجه چنین اظهار نظراتی معتبر نیست و تاثیری بر شورای نگهبان ندارد و حتی اعضای شورای نگهبان هم نمی توانند الان از جانب شورای نگهبان اظهارنظر کنند. باید تا بعد از ثبت نام و شروع بررسی صلاحیت ها توسط اعضای شورای نگهبان، صبر کرد.

منبع : همشهری آنلاین