قانون توزیع عادلانه آب بازدارندگی لازم را ندارد

قانون توزیع عادلانه آب بازدارندگی لازم را ندارد

۱۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۰ زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرویس سیاسی - رئیس‌کل دادگستری گلستان گفت: قانون توزیع عادلانه آب بازدارندگی لازم برای جلوگیری از دست‌اندازی به منابع آبی را ندارد.

هادی هاشمیان امروز در همایش روز ملی آب در گرگان گفت: به نظر حقوقدانان دغدغه قانون توزیع عادلانه آب، بیشتر تقسیم آب است.

وی افزود: برخی بندهای موجود در این قانون مانند صدور مجوز برای کسانی که تا پیش از تصویب این قانون، چاه غیرمجاز حفر کرده بودند، دست اندازی به منابع آب را ترویج کرد و از آن پس هم افراد زیادی به این امید که دوباره با تصویب قانون جدید بتوانند مجوز بگیرند چاه غیرمجاز حفر کردند به طوری که امروز تعداد زیادی پرونده با این موضوع در محاکم استان تشکیل و در حال رسیدگی است.

هاشمیان، افزایش هزینه ارتکاب جرم را یکی از راهکارها برای پیشگیری از جرم عنوان کرد و گفت: مجازات های تعیین شده در این قانون هم بازدارنده نیست و فرد متخلف متناسب با جرمی که مرتکب شده مجازات نمی شود.

این مقام ارشد قضایی استان تأکید کرد: قوانین نیازمند بازنگری و تغییر است و قانون باید به گونه ای تصویب شود که هزینه ارتکاب جرم را افزایش دهد.

رئیس کل دادگستری گلستان گفت: اهتمام دستگاه قضایی استان بر حفظ منابع آب استان به عنوان انفال و بیت المال است و دادستان ها در همه شهرهای استان ارتباط تنگاتنگی با امور آب دارند.

به نقل از دادگستری گلستان، هاشمیان با اشاره به ممنوعیت ساخت وساز در حریم و بستر رودخانه های استان از امور آب استان خواست: در این بخش فعالانه ورود کند و دستگاه قضایی هم به عنوان پشتیبان در کنار آنان خواهد بود.

رئیس کل دادگستری گلستان در ادامه بر افزایش آگاهی مردم درباره اهمیت آب و کمبود منابع آبی استان تأکید کرد و گفت: بار اصلی حفاظت از منابع آب بر دوش مردم است و تا زمانی که به حساسیت آن پی نبردند تلاش های دستگاه ها بی نتیجه خواهد بود.

هاشمیان افزود: بهره گیری از سمن ها و گروه های مردمی که در زمینه مدیریت آب فرهنگ سازی کنند می تواند اثرگذار باشد.

وی تأکید کرد: بر اساس نظر کارشناسان خطر ریزگرد در گلستان به ویژه با خشک شدن خلیج گرگان، جدی است و باید در کنار تلاش برای تصویب قوانین بازدارنده با فرهنگ سازی و همکاری بین مردم و مسئولان بحران آب را مدیریت کنیم.

منبع : خبرگزاری ایسنا

اخبار گوناگون در برخط نیوز