تصفیه های گسترده در نهاد های امنیتی چین

تصفیه های گسترده در نهاد های امنیتی چین

۱۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۶ زمان مطالعه : 6 دقیقه
سرویس سیاسی - انجام تصفیه‌های گسترده در نهاد‌ها و آژانس‌های امنیت داخلی چین، با هدف پاکسازی آن‌ها از وجودِ آنچه افراد فاسد و خائن خوانده می‌شود، انجام می‌گردد. دستورکاری که ظاهرا شخصِ "شی جین پینگ" رئیس جمهور چین آن را رهبری و هدایت می‌کند.

"نشریه اکونومیست" در گزارشی به روند انجام تصفیه های گسترده در چهارچوب نهاد های امنیتی چین پرداخته و آن را به مثابه رویه ای جهت تثبیت موقعیت و جایگاه "شی جین پینگ" رئیس جمهور چین و رهبر حزب کمونیست این کشور، ارزیابی کرده است. اکونومیست در این رابطه می نویسد:

«نیرو ها و اعضای سازمان های امنیت داخلی چین (که حدودا سه میلیون نفر برآورد می شوند)، روز ها و شرایطِ دلهره آوری را سپری می کنند. روز ۲۷ فوریه سال جاری میلادی، حزب کمونیست چین از انجام پاکسازی های گسترده در صفوف نیرو های امنیتی این کشور خبر داد. امری که از مدت ها پیش انتظار می رفت تا عملیاتی شود.

این اقدام حزب کمونیست، با هدف پاکسازی دستگاه امنیتی چین از وجود انسان های فاسد و آن هایی که از وفاداری کافی به شی جین پینگ رئیس جمهور و همچنین رهبر حزب کمونیست چین برخوردار نیستند، انجام می شود. به نظر می رسد که شی جین پینگ سعی دارد عقبه حمایتی خود را قویا تقویت کند.

رسانه هایِ تحت کنترل دولت چین این کارزار جدید را بزرگترین در نوع خود از اواخر دهه ۱۹۹۰ توصیف کرده اند که به طور خاص بر نیرو های امنیتی از جمله پلیس، پلیس مخفی، دستگاه قضایی و همچنین زندان های چین متمرکز است. به نظر می رسد که این عملیات تصفیه، دست کم یک سال به طول انجامد. هدف اصلی از انجام این اقدام نیز از سوی رسانه های چینی اینگونه اعلام شده که اطمینان خاطر حاصل شود که دستگاه هایِ امنیت داخلی چین به طور کامل: خالص، وفادار، و قابل اتکا هستند.

بسیاری از ناظران بر این باورند که این نوع از اقدامات، شبیهِ رویه های "مائو زدونگ" اولین رهبر چین کمونیست هستند که در دهه ۱۹۴۰، تصفیه های خونین و خشونت باری را در چین با هدف تثبیت موقعیت و قدرت سیاسی خود عملیاتی کرد. انجامِ این تصفیه ها فقط و فقط با این هدف انجام می شوند تا حزب کمونیست چین آنگونه که مقام های این حزب می گویند درگیر اختلال و بیماری نشود و اطمینان خاطر حاصل شود که همچنان نیرو های امنیتی چین در خدمت اهداف و منافع حزب کمونیست هستند و در آن ها، تغییر منفی ایجاد نشده است.

نکته اساسی در این میان این است که اینگونه به نظر می رسد که انجام یکچنین اقداماتی (تصفیه در نیرو های امنیتی چین)، لازم و ضروری به نظر می رسد. شی جین پینگ پس از کسب قدرت در سال ۲۰۱۲، سخت ترین و شدیدترین کارزار ها را جهت مقابله با فساد در چین به راه انداخته است. این رویکردِ رهبر چین موجب شده تا هزاران نفر به شدت مجازات شوند که در میان آن ها، افراد و رهبران عالی رتبه ای نیز به وضوح دیده می شود.

یکی از این افراد، "ژو یونگ کانگ" یکی از اعضای برجسته حزب کمونیست چین بوده که حتی از قبل از ورود شی جین پینگ به قدرت نیز، از جایگاه و موقعیت خوبی در حزب کمونیست برخوردار بوده است. وی بر کلیه دستگاه های اجرای قانون در چین نظارت داشته است. سال ۲۰۱۵، او به اتهام اختلاس و افشای اطلاعاتِ محرمانه دولت، به حبس ابد محکوم شده است.

مقام های دولت چین اندکی بعد همچنین بدون ارائه هیچ مدرکی مدعی شدند که وی به دنبال اجرای توطئه های سیاسی علیه رهبری چین نیز بوده است. بسیاری بر این باورند که ژو یونگ کانگ از جمله منتقدان و مخالفان شی جین پینگ بوده است و در نتیجه اکنون با یکچنین بحرانی رو به رو شده است. با این حال، در تاریخ سوم فوریه و در نتیجه تحقیقات حزب کمونیست، بازرسان و کارشناسان حزب کمونیست اعلام کردند که پلیس و دستگاه امنیتی چین از نفوذ مخرب ژو در حزب کمونیست جلوگیری کرده است. آن ها مدعی شدند که وی عمیقا در ساختار و در چهارچوب رویه های حزب کمونیست چین، ایجاد اختلال می کرده است.

در چند ماه گذشته چندین مقام عالی رتبه امنیتی در چین، توسط آژانس های ضدفسادِ حزب کمونیست این کشور، دستگیر شده اند. از جمله مهمترین این افراد می توان به "گانگ دائوآن" رئیس پلیس شانگ های و یکی از معاونان شهردار این شهر اشاره کرد.

وی اکنون از کلیه سِمت های خود خلع شده و در انتظار طی کردن رویه قضایی است. از جمله اتهاماتی که علیه رئیس پلیس سابق شانگ های مطرح شده می توان به سواستفاده وی از منصبش جهت کسب منافع اقتصادی، فساد در انجام انتصابات، سواستفاده از اتومبیلی که در اختیار وی قرار داده شده و همچین شرکت مکرر در ضیافت های مشکوک اشاره کرد که سوال های زیادی را در مورد او ایجاد کرده است. با این همه، اتهامات سیاسی که علیه گانگ دائوآن ایراد شده اند، قبل از تمامی دیگر اتهامات او هستند و عمدتا مرتبط با ادعا هایی نظیر تلاش وی جهت ایجاد گروه های مختلف در داخل حزب کمونیست چین و همچنین عدم وفادری کافی به شی جین پینگ رهبر چین و خطِ سیاسیِ حزب کمونیست چین بوده است. بدون تردید، احتمال اینکه رئیس پلیس های دیگری نیز در چین با یکچنین اتهاماتی رو به رو شوند، وجود دارد. مقام های ارشد حزب کمونیست چین و دولت این کشور بر این باورند که وفاداری عمیقِ آژانس های امنیتی به حزب کمونیست، تا حد زیادی ثبات و امنیت سیاسی را در این کشور تضمین می کند. از این رو، پرداختن به این مساله امری کاملا مهم است.

شی جین پینگ رهبر جمهوری خلق چین جهت پیشبرد دستورکار ضدفسادِ خود به گماشتن افراد نزدیک به خودش در این زمینه اقدام کرده و عملا از طریق آن ها، موقعیت و جایگاهش در چهارچوب حزب کمونیست را تثبیت می کند. انتظار می رود در چهارچوب کارزار جدید دولت چین در نبرد علیه فساد در قالب نیرو های امنیتی این کشور، رویه های گذشته در برخورد با فساد در چین تکرار شوند. در این راستا، افراد دستگیر شده و سپس از آن ها خواسته می شود تا هر اقدام اشتباهی را که انجام داده اند، اعتراف کنند. این اعترافات با شکایت هایی که راجع به فساد مقام های چینی اعلام شده اند مقایسه شده و در نهایت می توانند موجب محکومیت افراد شوند. انجام این رویه در سطح چین می تواند به عنوان انجام یک تصفیه اساسی توصیف شود.

انجام این تصفیه ها به نفع شی جین پینگ نیز است. اواخر سال آینده، وی ریاست پنج ساله بر کنگره حزب کمونیست را از دست خواهد داد که این مساله نقطه ای مهم در رهبری او به حساب می آید. عده ای انتظار دارند که او از سمتش کناره گیری کند با این حال، نشانه های کمی در این رابطه به چشم می خورند و حتی مخالفت چندانی نیز با ریاست وی بر کنگره حزب کمونیست چین برای یک دوره پنج ساله دیگر نیز به چشم نمی خورد. مقابله موفقیت آمیزِ چین با بحران شیوع ویروس کرونا، برخلاف بسیاری از دولت های پیشرفته غربی، احتمالا تا حد زیادی موقعیت و جایگاه شی جین پینگ را درعرصه معادلات سیاسی چین تثبیت کرده است.

با این حال، وی می تواند با انجام اقداماتی نظیر انجام تصفیه در نیرو های امنیتی چین، بیش از پیش بر دامنه قدرت و نفوذ خود در دستگاه امنیتی این کشور و در نتیجه، تثبیت جایگاه و موقعیت سیاسی اش، بیفزاید. امری که تا حد زیادی این گزاره را تقویت خواهد کرد که رد آینده، اندک فردی پیدا خواهد شد که جرات کند با شی جین پینگ مخالفت ورزد».

منبع : فرارو