شاکری: برای ده سال آینده نیاز به برنامه توسعه بحرانی داریم

شاکری: برای ده سال آینده نیاز به برنامه توسعه بحرانی داریم

۱۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۵ زمان مطالعه : 1 دقیقه
سرویس سیاسی - یک کارشناس مسائل اقتصادی با بیان اینکه ما باید تکلیف خود را با برنامه توسعه مشخص و به ازای آن پروژه‌هایی را ایجاد کنیم، گفت: ما برای ده سال آینده نیاز به برنامه توسعه بحرانی داریم.

مجید شاکری کارشناس مسائل اقتصادی در چهل و چهارمین نشست سراسری اتحادیه جنبش عدالتخواه دانشجویی که با عنوان نشست شهید محمدعلی رجایی درباره «دیپلماسی اقتصاد در دولت آینده» گفت: عملکرد اقتصادی جمهوری اسلامی غیرقابل دفاع نیست، اما می توانستد بهتر از این باشد.

وی ادامه داد: ما از سال ٨٨ با واقعیت جدیدی مواجه شدیم؛ با فشار های عظیم بر فروش نفت ایران در کانال های رسمی. آمریکا توانسته خودش را از نفت خلیج فارس مستقل کند و صادرات نفت عربستان به آمریکا صفر شده است.

این کارشناس مسائل اقتصادی افزود: نقش ما در جهان به عنوان تأمین و تضمین کننده انرژی از خلیج فارس به غرب پایان یافته، این به دلیل تحریم های آمریکاست. اما مذاکره پاسخ صحیحی در برابر این پایان نقش نیست. ما باید به دنبال نقش آفرینی های جدید پیرامون این مساله، حول محور اقتصادی در زمینه بین الملل باشیم.

وی با اشاره به ظهور نفت به مثابه وامی صفر درصد و ظهور دلار به عنوان ارزی جهانی که بدون پشتوانه طلا، امکان معاملات را فراهم می کرد، گفت: ما نسبت خود را باید با محورهای جدید در دنیا مشخص کنیم، ایران اگر برنامه ای جامع نداشته باشد و تکلیف خود را نداند، این مساله ایران را دچار وضعیت فعلیِ ما، می کند، به مثابه بیابانی که کسی در آن برنامه ریزی نمی کند.

شاکری اظهار داشت: ما باید تکلیف خود را با برنامه توسعه مشخص کنیم و به ازای آن پروژه هایی را ایجاد کنیم. ما برای ده سال آینده نیاز به برنامه توسعه بحرانی داریم و نیاز به تشکیل سرمایه ثابت داریم نه افزایش بهره بری.

منبع : خبرگزاری فارس