چین هم اگر خواست غارت مان کند، با او هم مثل آمریکا برخورد می کنیم

چین هم اگر خواست غارت مان کند، با او هم مثل آمریکا برخورد می کنیم

۲۲ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۰ زمان مطالعه : 4 دقیقه
سرویس سیاسی - رئیس مرکز ارزیابی تحقق سیاست‌های کلی نظام گفت: اگر چین هم روزی خواست ما را غارت کند، همان رفتاری را با آن خواهیم کرد که با آمریکا کردیم.

یاسر جبرائیلی رئیس مرکز ارزیابی تحقق سیاست های کلی نظام در برنامه بدون توقف که ۲۱ فروردین ماه پخش شد، با اشاره به اینکه اگر چین هم خواست غارت مان کند، همان رفتاری را خواهیم کرد که با آمریکا کردیم، گفت: زمانی مردم برای جنگ اقتصادی بسیج می شوند که مسؤلان هم در خط مقدم بجنگند.

وی با اشاره به اینکه در دوره تحریم ها حضور چین به عنوان شریک تجاری کمک حال ایران شد، عنوان کرد: اگر چین هم روزی خواست ما را غارت کند، همان رفتاری را با آن خواهیم کرد که با آمریکا کردیم، در خصوص اتفاقی که نیفتاده نظر ندهید، در سابقه ایران و چین نه تنها اثری از تجاوز و تعدی و برخورد ظالمانه دیده نشده، بلکه چین با جمهوری اسلامی اهل اخوت بوده، شما نمی توانید به بهانه اینکه شاید رویکرد چین در آینده تغییر کند خودتان را از این توافق محروم کنید.

این تحلیلگر مسائل سیاسی در پاسخ به این سؤال که «چرا توافقی مثل برجام که نتایج آن چند بار امتحانش را پس داده، دوباره امتحان می کنیم» گفت: دلیل آن این است که ما دو راه داریم یکی رفع تحریم و یکی خنثی سازی تحریم، این مسیر رفع تحریم را یکبار رفتیم و نشد، حالا سؤال این است که آیا مردم از این تجربه درس گرفتند؟ این راه تکیه به غرب برای رسیدن به پیشرفت بن بست است.

وی ادامه داد: به شرق هم نمی خواهیم تکیه کنیم، کشور خودش باید برنامه پیشرفت داشته باشد و روابط خارجی خود را متناسب با برنامه پیشرفتش تنظیم کند، اگر دولتی خواست با تکیه بر خارج پیشرفت کند این پروژه شکست خورده است، هیچ کشور توسعه یافته ای از طریق تکیه بر خارج پیشرفت نکرده است.

جبرائیلی در پاسخ به این مطلب که «ظاهرا ما همچنان با همان تفکر تکیه بر خارج وارد توافق با چین شدیم و در ساختار تفاوتی نکریم» نیز تصریح کرد:  یکی از چیزهایی که باید به آن توجه کنیم بازار چین است، رکود این است که محصولی که تولید کردید به فروش نمی رسد، چین بازار بزرگی دارد، باید دید چقدر در این توافق دنبال این هستیم که در بازار چین حضور داشته باشیم، چقدر می خواهیم در قالب تأسیس شرکت به دستاوردهایی برسیم و در برابر تهدیدهایی که متوجه ماست مقابله کنیم، من اصلا در رویکردهای نظام این را نمی بینم که چون از آمریکا ناامید شدیم به سمت چین رفتیم، اصلا سیاست نظام این نیست.

این فعال سیاسی در پاسخ به این سؤال که «چه تضمینی هست که دولت بعدی کارآمدتر باشد» اظهار کرد: افراد مشخص هستند، تیم های آنها نیز مشخص است، حرف هایی که می زنند هم مشخص است، به عنوان کسی که با مسائل کشور درگیر هستم می توانم بگویم تمام مشکلاتی که با آن مواجه هستیم راهکار دارد، مطمئن باشید با رونق گرفتن تولید اشتغال هم درست می شود، اما وقتی نگاهت واردات است، نهایت شغلی که فرد می تواند داشته باشد این است که یا استخدام دولت شود و یا توزیع کننده.

جبرائیلی در ادامه یادآور شد: دولتی باید بیاد که قیمت زمین را پائین بیاورد، نیاز به واردات اقلام کشاورزی را کم کند، فن آوری هایی که در زمینه آب شده فراگیر کند، اگر تولید رونق بگیرد هم درآمدهای دولت افزایش پیدا می کند و هم درآمد خانوار، چون تولید مولد ثروت است، متأسفانه پدیده شومی از سال ۹۲ در اقتصاد ایران حاکم شده یعنی سودآوری بدون تولید، و اهمیت سفته بازی و خرید و فروش های مالی در رأس قرار گرفته، رابطه ای که بخش مالی با تولید داشت قطع شده و خود بخش مالی شده تولیدکننده ثروت.

وی با اشاره به اینکه تا سال ۹۲ رشد بورس در جی دی پی کشور اثر مثبت داشت اما بعد از ۹۲ اثر آن منفی بوده، عنوان کرد: این یعنی مالی شدن، یعنی اینکه تولیدکننده آسیب می بیند، از نظر من کاندیدایی که آمد گفت من کاری می کنم که سطح سود فعالیت غیرمولد بیاید زیر سطح سود فعالیت مولد به او رأی دهید، اگر کاندیدایی گفت که من جلوی پدیده مالی شدن اقتصاد را می گیرم به او رأی دهید، اگر کاندیدایی گفت بودجه کشور را از راه فرار مالیاتی تأمین می کنم به او رأی دهید.

جبرائیلی همچنین گفت: اگر ما کسری بودجه داریم، اگر بنزین و دلار را گران کردیم به خاطر این است که نمی خواهیم از راه درست بودجه را تأمین کنیم، من به کاندیدایی رأی می دهم که بگوید من وعده آنچنانی نمی دهم بلکه می خواهم چهار تا مشکل خودرو، مسکن، پوشاک و خوراک را با خود شما حل کنم.

رئیس مرکز ارزیابی و نظارت راهبردی اجرای مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه اگر کاندیدایی به شما گفت که با چهار میلیون کارمند می خواهم مشکل شما 80 میلیون نفر را حل کنم باور نکنید، یادآور شد: مگر می شود این کار را کرد، یک رابطه متقابلی باید بین مردم و دولت وجود داشته و یک بسیج عمومی برای حل مشکلات کشور ایجاد شود، زمانی مردم برای این جنگ اقتصادی بسیج می شوند که ببینند مسؤلان هم در خط مقدم می جنگند، مسؤلی که به فکر استخر و واردات خودش است درکی از مشکلات مردم ندارد، آدم داریم از بورس ۱۰۰۰ میلیارد تومان سود کرده، مسؤلی در خط مقدم این جنگ است که بگوید تا زمانی که همه مردم گوشت نخورند من هم گوشت نخواهم خورد.

منبع : خبرگزاری فارس

اخبار گوناگون در برخط نیوز