جزئیات جدید سخنگوی وزارت خارجه از حادثه در سایت نطنز  -  در زمان و مکان مناسب انتقام می گیریم
سرویس سیاسی - سعید خطیب‌زاده با تاکید بر اینکه وزارت امور خارجه در چارچوب سیاست‌های نظام نهایت تلاش خود را برای رفع تحریم‌ها انجام می‌دهد، گفت: ما این کار را خواهیم کرد و اسرائیل هم پاسخ خود را از مجاری دیگر دریافت می‌کند.

به نقل از ایرنا، خطیب زاده صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه که به شکل مجازی برگزار شد، با اشاره به تحولات سیاست خارجی در یک هفته اخیر گفت: ۱۶ فروردین، وزیر امور خارجه سفر منطقه ای به آسیای مرکزی داشت در حالی که هفته قبل آن هم برای حضور در نشست قلب آسیا به تاجیکستان سفر کرده بودند.

 وی اضافه کرد: آقای ظریف در این سفر ابتدا به ازبکستان و بعد به قرقیزستان، قزاقستان و ترکمنستان سفر کردند و در این سفر علاوه بر دیدار با روسای کشورها و همتایانش برخی اسناد را امضا کردند.

 سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به مذاکرات کمیسیون مشترک برجام افزود: روز جمعه پایان دور اول نشست کمیسیون مشترک را داشتیم. روز چهارشنبه گفت وگوها مجددا گفت وگوها در چارچوب لغو تحریم ها آغاز می شود.

 خطیب زاده همچنین گفت: نخست وزیر کره از دیروز در تهران است. امشب هم میزبان وزیر خارجه روسیه هستیم و روز شنبه هم وزیر خارجه صربستان سفر می کند.

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت امور خارجه درباره سفر وزیر خارجه روسیه به تهران بیان کرد: در این سفر علاوه بر ملاقات با ظریف و روحانی، توافقنامه همکاری های جامع نیز امضا می شود. برنامه همکاری دو کشور که ۱۰ سال در جریان بود، فروردین منقضی می شود که با این امضا تمدید می شود. این ملاقات ها فردا در تهران انجام می شود. 

این دیپلمات ارشد درباره خرابکاری روز گذشته در نطنز تصریح کرد: اتفاق ناگوار که در نطنز رخ داد، بارها اسرائیل گفته بود و امروز هم شنیده می شود و منابع مختلف نیز تایید می کنند، پشت آن رژیم صیهونیستی قرار دارد. خوشحالم آسیب انسانی یا محیط زیستی نداشته ولی می توانست به فاجعه انسانی رخ دهد بنابراین جنایت علیه بشریت است که از ذات گردنکش اسراییل هم دور نیست. 

 انتقام از اسرائیل در زمان مقرر انجام می شود

خطیب زاده با بیان اینکه این اتفاق توان هسته ای ایران را کم نمی کند، خاطرنشان کرد: تمامی سانتریفیوژهایی که از مدار خارج شدند از نوع IR۱ بودند که با ماشین های پیشرفته جایگزین می شوند و ایران در دام مکارانه آنها نمی افتد. البته اسرائیل با این اقدام تلاش کرد از مردم ایران انتقام صبر و رفتار حکمتانه خود را بگیرد. رفتار ایران انتقام از اسرائیل خواهد بود که در زمان خودش انجام می شود.

وی با بیان اینکه هیچ مذاکره ای در وین رخ نمی دهد، ابراز داشت: آنچه در وین در حال انجام است مذاکره هسته ای نیست بلکه گفت وگوهای تکنیکی برای رفع تحریم ها است. درباره برجام یک بار مذاکره کردیم. بندهای برجام مشخص شده است. آنچه است، رفع تحریم ها است و همانطور که رهبری گفتند، اگر ساعتی زودتر لغو شود، انجام می شود. 

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره لغو تحریم های آمریکا یادآور شد: سیاست ایران در موضوع بازگشت آمریکا به برجام روشن است. آمریکا در چهار سال گذشته و در دو ماه و اندی که دولت جدید این کشور بر سرکار آمده، با هدف از بین بردن برجام و تمامی منافعی ایران که ذیل توافق تعریف می شود، تمامی تلاش خود را کرده است. بنابراین تفاوتی بین تحریم ها وجود ندارد و مقامات آمریکایی از اعمال تحریم ها برای فشار حداکثری سخن گفته اند. 

وی ادامه داد: فاصله گذاری هایی که درخصوص تحریم ها شنیده می شود، مسموع نیست. شاهد مشکلات شناختی از مقامات آمریکایی هستیم. مسیر اقدامات آنها باید کامل باشد تا ایران پاسخ دهد. 

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره سفر نخست وزیر کره جنوبی به تهران عنوان کرد: یکی از موضوعات مهم رفع انسداد از منابع مالی ایران است. اینها بدهی قطعی کره جنوبی است و ربطی به تحریم های آمریکا نیست. روابط از این بی عملی و رویکرد ضربه خورده است.

خطیب زاده درباره سیاست ایران نسبت به اقلیم کردستان عراق و حضور اقتصادی در این منطقه گفت: روابط ایران و عراق، چند لایه، مردمی و راهبردی است و بنابراین در همه موضوعات رایزنی های خوبی برخوردار است. روابط استانی چه با اقلیم و چه سایر مناطق پیگیری می شود. قرابت های زیادی بین اقلیم و بسیاری از استان ها وجود دارد، این روابط به خوبی پیگیری می شود. به طور روزانه چه در مورد ترددها و ترانزیت ها، همکاری هایمان نزدیک است. 

برچسب های ترامپ بر تحریم ها از نظر ما اعتبار ندارد

وی درباره تفاوت تعریف ایران و آمریکا از تحریم ها برای بازگشت به برجام اظهار کرد: باید وضعیت به ژانویه ۲۰۱۷ بازگردد. برچسب های خیالی که دولت ترامپ بر تحریم ها زده است، از نظر ما اعتباری ندارد. ما با سیاست داخلی آمریکا کاری نداریم. آمریکا ذیل قطعنامه ۲۲۳۱ وظایفی دارد و در برجام نیز وظایف آمریکا مشخص شده است. 

به گفته این دیپلمات ارشد، تمامی واحدها و اشخاصی که در زمان ترامپ تحریم شدند، ذیل این تحریم ها هستند. این لیست را به کمیسیون مشترک ارائه کردیم و این لیست نهایی می شود و موضع ایران نیز روشن است. 

خطیب زاده درباره چگونگی راستی آزمایی مدنظر ایران برای رفع تحریم ها تصریح کرد: راستی آزمایی کار سختی نیست. اگر آمریکا به اقدامات خود برگردد و تمامی اقدامات خود را پیش از زمانی که اعلام می کند، انجام بدهد، بسیاری از آنها قابل راستی آزمایی هستند. حلقه ای از اقدامات  مانند فروش نفت، کشتیرانی و بازگشت پول ناشی از فروش باید انجام شود که اگر آمریکا صادقانه رفتار کند، کار سختی نیست. البته جزییات آن نیازمند گفت وگو است.

وی در پاسخ به سوال ایرنا درباره برخی اتهام زنی ها مبنی بر اینکه حادثه نطنز به خاطر ضعف مذاکره کنندگان ایرانی بوده و برخی  اظهار نظرها برای توقف مذاکرات وین خاطرنشان کرد: پاسخ نطنز انتقام از اسرائیل است. اسرائیل نمی تواند بازی را عوض کند و از جیب مردم ایران هزینه کند. رژیم اشغالگر قدس در چند ماه اخیر برخی اقدامات را انجام داده و هدف آن دام افکنی بوده و برخی درزهای خبری را انجام می دهد که در این کار در روزهای اخیر مشهودتر بوده است. 

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: وزارت امور خارجه یک مسئولیت براساس تصمیم نظام دارد و آن، این است که در چارچوب سیاست های نظام نهایت تلاش خود را برای رفع تحریم ها انحام دهد. ما این کار را خواهیم کرد و اسرائیل هم پاسخ خود را از مجاری دیگر دریافت می کند. 

منبع : همشهری آنلاین