65 درصد بازنشستگان تامین اجتماعی حداقل حقوق را می گیرند

65 درصد بازنشستگان تامین اجتماعی حداقل حقوق را می گیرند

۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۷:۵۹ زمان مطالعه : 7 دقیقه
سرویس سیاسی - مهم‌ترین چالش و مسائل روز بازنشستگان، شکاف درآمدی و مشکل مالی آنهاست چرا که روزبه‌روز سفره آنها کوچک‌تر می‌شود.

نیما شایان: آخرین دیدار رمضانی نمایندگان تشکل های کارگری با حسن روحانی به سبک و سیاق سال های گذشته با گلایه ها، انتقادات و درخواست های صریح و شفاف این نمایندگان از رئیس جمهوری همراه بود. ناکافی بودن حقوق مستمری بگیران در مقابل تورم و هزینه های زندگی، درخواست صدور دستور برای مسکن کارگران، تداوم دست به گریبان بودن کارگران با قراردادهای موقت و سفید امضا، درخواست در اولویت قراردادن واکسن کارگران، پرداخت هرچه سریع تر ۸۹ هزار میلیارد تومان اعتبارات مورد نیاز اجرای مرحله دوم متناسب سازی حقوق بازنشستگان از محورهای سخنان این نمایندگان بود که خواستار حل آن در مدت کوتاه پایان دولت دوازدهم شدند. از دولت، محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و علی ربیعی سخنگوی دولت رئیس جمهور را در این نشست همراهی می کردند.

علیرضا محجوب، دبیرکل خانه کارگر نخستین سخنران این جلسه بود، او درباره مطالبات دستمزدی کارگران خطاب به رئیس جمهور گفت: «با وجود همه افزایش هایی که در دستمزد کارگران اعمال شده است، هنوز ۳۸درصد با حداقل معیشت فاصله داریم. دولت تدبیر و امید تمام تلاش خود را کرده است ولی دولت های بعدی بدانند که باید این ۳۸درصد را جبران کنند.» علی خدایی، عضو کارگری شورای عالی کار نیز در این باره گفت: «ما از میزان مزد تعیین شده راضی نیستیم ولی از روند طی شده برای تعیین دستمزد اعلام رضایت داریم. مزد تعیین شده کارگران از این جهت راضی کننده نیست که در سال گذشته در ردیف خوراکی ها و آشامیدنی ها تورم ۶۲درصدی و در ردیف مسکن تورم نزدیک ۱۰۰درصدی داشته ایم. هرچند افزایش ۳۹درصدی دستمزد را داریم اما ردیف های ضروری خانوار این تورم ها را تجربه کردند، بنابراین در معیشت و سفره کارگران یک خلأ احساس می شود. امروز روی کاغذ مبلغ ۲ میلیون و ۶۴۰ هزار تومان برای خانوار ۳.۳ نفری کشور کسری بودجه داریم و ردیف هایی مانند آموزش و تفریح و سرگرمی از سبد معیشت خانوار کارگران در حال حذف شدن هستند که این می تواند هشدار جدی برای آینده ما باشد.»

شکاف درآمدی و مشکلات مالی

علی اصغر بیات، رئیس کانون عالی بازنشستگان تامین اجتماعی که بیش از ۳.۵ میلیون بازنشسته تامین اجتماعی را نمایندگی می کند، هم در این باره گفت: «بیش از ۶۵درصد بازنشستگان تامین اجتماعی کف حداقل یا زیر حداقل حقوق را می گیرند. در سال های اخیر تنگناهای معیشتی و فشار اقتصادی ناشی از تحریم ها بیشترین فشار و سختی را متوجه کارگران بازنشسته و مستمری بگیر تامین اجتماعی کرده است ولی عزتمندانه و غیرتمندانه با سیلی صورت خود را سرخ نگه داشته اند. مهم ترین چالش و مسائل روز بازنشستگان شکاف درآمدی و مشکل مالی آنهاست چراکه روزبه روز سفره آنها کوچک تر می شود.»

بیات با تقاضا از رئیس جمهور برای صدور دستور سریع جهت حل مشکلات معیشتی بازنشستگان تامین اجتماعی، افزود: «اگرچه جبران عقب ماندگی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی با اجرای مطالبات بر زمین مانده متناسب سازی حقوق پس از ۱۲ سال صورت گرفت، اما حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی پس از متناسب سازی حقوق های سایر صندوق ها، باز هم از آنها عقب ماند. اکنون که مرحله دوم متناسب سازی شروع شده و احکام آن در حال صدور است، تلاش می شود حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی به حقوق بازنشستگان سایر صندوق ها نزدیک شود اما کار ما به ۸۹ هزار میلیارد تومانی که در بند و تبصره ۲ قانون بودجه آمده است گره خورده و از رئیس جمهوری می خواهیم که این ۸۹ هزار میلیارد در گیرودار اداری نباشد.»

۸۹ هزار میلیارد تومان مرحله دوم متناسب سازی پرداخت شود

اکبر شوکت، عضو کارگری هیأت امنای سازمان تامین اجتماعی و هیأت مدیره کانون سراسری انجمن صنفی کارگران ساختمانی یکی دیگر از سخنرانان این جلسه بود که در این باره گفت: «در فروردین و اردیبهشت ۱۴۰۰ حتی یک ریال از این ۸۹ هزار میلیارد تومان محقق نشده و مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی در فکر این است که بار مالی ماهانه ۴ تا ۵ هزار میلیارد تومانی همسان سازی را چطور فراهم کند. از رئیس جمهوری درخواست داریم که درباره پرداخت سریع تر این ۸۹ هزار میلیارد تومان به سازمان تامین اجتماعی، دستور داده شود.»

کارگران در اولویت واکسیناسیون قرار گیرند

اولیا علی بیگی، رئیس هیأت مدیره کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور به عنوان نماینده بزرگ ترین تشکل کارگری کشور و همچنین محمد عطاردیان، رئیس هیأت مدیره کانون عالی انجمن های صنفی کارفرمایی ایران در نشست رمضانی با حسن روحانی، از او خواستند دستور دهد که جامعه کارگری و تلاشگران عرصه تولید در اولویت طرح واکسیناسیون قرار گیرند. این درخواست به طور مکرر از سوی دیگر نمایندگان تشکل های کارگری استانی نیز مطرح شد. علی بیگی در این باره گفت: «کرونا بیشتر اقشار آسیب پذیر را دچار گرفتاری کرده است. جامعه کارگری امکان دورکاری هم ندارد. تولید نباید بخوابد و کارگران در این شرایط سخت هر روز در محیط کار حضور دارند و غالبا در سالن های سرپوشیده مشغول به کار هستند، بنابراین نیاز دارند که در اولویت واکسیناسیون کرونا قرار گیرند.»

افزایش دوباره حق مسکن کارگران در ۱۴۰۰ به کجا رسید؟

محور دیگری که در این جلسه مورد توجه نمایندگان تشکل های کارگری قرار داشت، موضوع مسکن کارگری بود. علی بیگی، درباره افزایش حق مسکن کارگران در سال ۱۴۰۰ گفت: «پیشنهاد حق مسکن کارگران در شورای عالی کار به تصویب رسیده و به هیأت وزیران ارسال شده است. نمایندگان کارفرماها هم در شورای عالی کار حضور داشتند و پذیرفتند که پرداخت کنند.» او از رئیس جمهور درخواست کرد که دستور دهد از اردیبهشت ماه، ۱۵۰ هزار تومان پیشنهاد شده به حق مسکن کارگران اضافه و پرداخت شود.

نرخ سود تسهیلات مسکن کارگری در طرح اقدام ملی کاهش یابد

خواسته دیگر نمایندگان تشکل های کارگری، تجدیدنظر در شرایط استفاده کارگران از سهمیه ای بود که از طرح اقدام ملی مسکن برای این قشر درنظر گرفته شده است. پویا حقانی جویباری کارگر یک گروه صنعتی دانش بنیان در این باره گفت: «دولت در طرح اقدام ملی مسکن قصد دارد ۲۰۰ هزار واحد مسکونی برای کارگران و بازنشستگان بسازد ولی در این طرح شرایطی گذاشته شده که فقط اقشار متوسط می توانند متقاضی باشند.»

اکبر شوکت، عضو کارگری هیأت امنای سازمان تامین اجتماعی هم در این باره گفت: «در بحث مسکن کارگری، وام ۱۸درصدی برای کارگر سنگین است. کارهای مربوط به ساخت ۲۰۰ هزار واحد مسکونی برای کارگران انجام شده و ۶۰ هزار واحد کلید خورده است.»

شوکت از رئیس جمهور خواست تا دستور دهد که نرخ سود تسهیلات به زیر ۱۰درصد برسد. حقانی درباره کمبود امنیت شغلی کارگران نیز گفت: «قراردادهای سفید امضا و موقت همچنان دامنگیر کارگران است.»

احمدی به نمایندگی از جامعه کارگران استان اصفهان نیز در این جلسه گفت: «تعیین تکلیف نشدن قراردادهای موقت باعث شده که کارگران استرس و کابوس بیکار شدن و تمدید نشدن قرارداد را به طور مداوم به دوش بکشند. در جامعه کارگری دغدغه های امنیت شغلی و معیشتی ما همچنان باقی است این در حالی است که ۵۲درصد جامعه آماری کشور را جامعه کارگری تشکیل می دهد.»

 ۳۷۱ هزار نفر بیمه بیکاری دریافت می کنند

محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در واکنش به انتقادهای نمایندگان کارگری در جلسه گفت: « سطح توجه به مقررات حاکم بر بازار کار در دولت تدبیر و امید در سطحی است که بعد از ۴۰ سال از تصویب، آیین نامه اجرایی تبصره یک ماده ۷قانون -که حداکثر مدت موقت را برای کارهایی که طبیعت آنها غیرمستمر است، تعیین کرده است- نهایی شد و به ایجاد امنیت شغلی در جامعه کارگری ایران کمک کرد. تبصره یک ماده ۷به تصویب هیأت وزیران رسیده و ابلاغ شده است.» او درباره آمار بیکاری کارگران کشور در دوران کرونا هم اعلام کرد:«از آغاز دوران کرونا در کشور، سامانه ثبت نام الکترونیکی از بیکارانی که بیمه هستند، تشکیل شد. در مدت کوتاهی ۸۷۱ هزار و ۴۸۱نفر در سال ۹۸ در این سامانه ثبت نام کردند البته بسیاری از آنها به کار برگشتند و هم اکنون ۳۷۱ هزار و ۸۴ نفر دریافت کنندگان مقرری بیمه بیکاری داریم. بنابراین بخش قابل توجهی از بیکارانی که ثبت نام کرده بودند به کار برگشتند. البته بیکاری در اثر کرونا در مشاغل غیررسمی به خصوص حوزه خدمات رو به رشد و فزاینده بوده و همچنان باید مورد کنترل جدی قرار گیرد.»وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره اقدامات دولت های یازدهم و دوازدهم در حوزه دستمزد کارگران، هم گفت: «در همه سال های دولت تدبیر و امید تلاش شد تا شکاف مزدی که در طول تاریخ برای جامعه کارگری پیش آمده بود جبران شود؛ به طوری که حداقل دریافتی به صورت تجمیعی ۱۰.۸درصد بیش از نرخ تورم طی این سال ها رشد پیدا کرده است.» او درباره آخرین وضعیت افزایش حق مسکن کارگران در سال ۱۴۰۰، گفت:«حق مسکن در کمیسیون اقتصادی دولت تصویب شده و آماده است به صحن دولت بیاید. کمک هزینه مسکن در دولت تدبیر و امید از ۴۰ هزار تومان به ۳۰۰ هزار تومان رسیده، یعنی ۷۵۰درصد رشد کرده است. حال اگر کمک هزینه مسکن این بار به ۴۵۰ هزار تومان برسد، رشدی هزار درصدی را در طول دولت تدبیر و امید تجربه خواهد کرد.»

منبع : همشهری آنلاین

اخبار گوناگون در برخط نیوز