نظر میهمان ویژه برنامه انتخاباتی المیادین درمورد اختصاص 8 دقیقه وقت به دولت
سرویس سیاسی - یک کارشناس سیاسی در ویژه‌برنامه شبکه المیادین برای انتخابات ایران، در خصوص اختصاص هشت دقیقه وقت به دولت برای پاسخ به انتقادات نامزدها گفت،‌ پاسخ دولت چیزی نخواهد داشت که بر مردم اثر بگذارد.

به گزارش سرویس سیاسی برخط نیوز به نقل از فارس - شبکه خبری المیادین، در ادامه پوشش ویژه اخبار انتخابات ایران، روز جمعه در استودیو تهران، میزبان «حسن احمدیان» کارشناس امور سیاسی منطقه بود.

مجری المیادین با اشاره به تخصیص وقت هشت دقیقه به دولت حسن روحانی برای پاسخ گویی به مطالب مطرح شده در مناظرات انتخاباتی از احمدیان پرسید که رئیس جمهور هر موقع بخواهد می تواند صحبت کند و تریبون دارد، چرا دولت به دنبال این وقت برای پاسخگویی است و وی پاسخ داد، «جواب دولت از طریق کمیته ناظر بر انتخابات، معانی خودش را دارد. در انتخابات گذشته دولت های قبل نقد می شدند و گاهی هم به شکلی ناشایسته. اما البته روشن است که تبلیغات انتخاباتی بر اساس نقد دولت گذشته و کارهایی است که نامزد ریاست جمهوری قصد دارد انجام دهد. به هر حال دادن فرصت از طریق کمیته ناظر بر تبلیغات، معنای خاص خودش را دارد اول اینکه انتقادها بی پاسخ نمی ماند و مردم از این طریق نظر دولت را می شنوند. از نظر من این امر مهم است و وضعیت را برای رأی دهندگان ایرانی روشن تر خواهد کرد. 

نظر میهمان ویژه برنامه انتخاباتی المیادین درمورد اختصاص 8 دقیقه وقت به دولت

احمدیان در استودیو المیادین - تهران

 

المیادین پرسید، آیا این امر [پاسخ دولت به انتقادها] بر رأی دهندگان تأثیرگذار است؟ و احمدیان گفت، «هست اما اندک است. به چند دلیل؛ اول اینکه هشت سال صدای دولت شنیده شده و (در پاسخی که می دهد) نمی تواند چیزی ارائه کند که بر مسیر انتخابات اثرگذار باشد. از طرف دیگر فقط اصولگرایان از دولت انتقاد نکردند بنابراین شاید پاسخ دولت پاسخ به اصلاح طلبان هم باشد. دولت روحانی معروف است. این دولت مابین اصولگرایان و اصلاح طلبان است و مورد انتقاد دو طرف هم قرار می گیرد. 

المیادین از دو مناظره گذشته و عملکرد نامزدها در آن پرسید و احمدیان گفت، انتخابات گذشته نشان داد که مناظره اثر زیادی دارد. حضور نامزد و شخصیت او و بیان برنامه هایش برای ببینده مهم است. همه اینها در مناظره قابل مشاهده است و مردم تصمیم می گیرند که به چه کسی رأی دهند. هشت سال پیش وقتی آقای روحانی برنده انتخابات شد، شور و هیجان انتخاباتی تا یک هفته به انتخابات، بالا نبود اما وقتی مناظرات برگزار شد، شور و هیجان انتخابات بالا رفت. 

نظر میهمان ویژه برنامه انتخاباتی المیادین درمورد اختصاص 8 دقیقه وقت به دولت

 

المیادین پرسید که کدام یک از نامزدها بیشتر توجهات را جلب کرده است؟  و احمدیان پاسخ داد، همه آنها معروفند هر چند شاید برخی کمتر از دیگران معروف باشند اما در این مناظره ها، آنچه جلب توجه کرد، شعارها شکل مزایده گرفت مثلا آقای محسن رضایی شعارهایی در خصوص میزان یارانه یا ساخت مسکن یا پروژه هایی داد که قبلا کسی نداده بود، و شاید بر بخش اندکی از مردم اثرگذار باشد... برنامه ها و جسارت نامزدها در ارائه چنین برنامه هایی می تواند انگیزه به رأی دهندگان بدهد. در خصوص اینکه چه کسی ستاره مناظره قبل بود، باید بگویم، فکر نمی کنم هیچ یک ستاره مناظرات بوده باشند اما شاید بشود صحبت های جسورانه محسن رضایی را اشاره کرد اما خب آن هم فکر نمی کنم چیزی به آراءش اضافه کرده باشد. آقای قاضی زاده هم جوان است و با ادبیات جدید و متعادلی حاضر شده و شاید کمی جلب توجه کرده باشد. اما هیچکدام تغییر بزرگی ایجاد نکردند. 

المیادین پرسید، برخی می گویند میزان مشارکت در این انتخابات پایین است. نظر شما درباره این نظرسنجی ها چیست؟ . احمدیان گفت، بله نظرسنجی ها اینطور می گوید... گاهی در انتخابات های گذشته هم تا یک هفته به انتخابات، همین وضعیت بوده اما برخی امور سبب شده که مشارکت بالا برود. اما اگر میزان مشارکت پنجاه یا زیر پنجاه درصد باشد، بی سابقه خواهد بود زیرا انتخابات ریاست جمهوری معمولاً بالای ۶۰ درصد بوده است.  

احمدیان در خصوص سفر نامزدها به استان ها و شهرهای مختلف نیز گفت، که این جزئی از تبلیغات انتخابات است و در نظر کسانی که می خواهند رأی بدهند و حتی کسانی که نمی خواهند رأی بدهند، مؤثر است. نمی دانیم این اقدامات چقدر در بالا بردن میزان مشارکت نقش دارد اما بی تاثیر نیست.  

نظر میهمان ویژه برنامه انتخاباتی المیادین درمورد اختصاص 8 دقیقه وقت به دولت

ویژه برنامه انتخاباتی المیادین

 

منبع : خبرگزاری فارس

اخبار گوناگون در برخط نیوز
آخرین اخبار سرویس سیاسی