کشورهای عضو شانگهای برای تسکین دردهای مردم افغانستان کمک کنند
سرویس سیاسی - رئیس دیوان عالی کشور از کشورهای عضو شانگهای خواست برای تسکین دردهای مردم افغانستان و جلوگیری از بروز فاجعه انسانی کمک کنند.

به گزارش سرویس سیاسی برخط نیوز به نقل از ایسنا - حجت الاسلام والمسلمین مرتضوی مقدم، رئیس دیوان عالی کشور در ابتدای سخنان خود در شانزدهمین اجلاس روسای دادگاه های عالی دولت های عضو سازمان همکاری شانگ های با ابراز خرسندی از حضور در این اجلاس اظهار کرد: خوشحالم فرصت حضور در اجلاس روسای دیوان عالی کشورهای عضو سازمان همکاری شانگ های را پیدا کرده ام؛ چرا که این حضور در حالی صورت گرفت که ایران به عضویت دائم این سازمان درآمده است و این عضویت را یک فرصت مناسب و مفید می دانم و از اعضای سازمان در پذیرش دائمی عضویت ایران تشکر می کنم.

رئیس دیوان عالی کشور در ادامه عضویت دائمی ایران در این سازمان را نقطه عطفی در روابط دوستانه با کشورهای عضو دانست و گفت: لازم می دانم اشاره ای به تشکیلات دیوان عالی کشور جمهوری اسلامی ایران کنم. دیوان عالی جمهوری اسلامی ایران، عالی ترین مرجع قضایی کشور و دارای شعب متعدد است که بر اساس تخصص های مختلف تقسیم می شود.

وی اظهار کرد: نظارت بر تمامی احکام دادگاه های سراسر کشور و ایجاد وحدت رویه بین محاکم سطح کشور از جمله وظایف دیوان عالی جمهوری اسلامی ایران است.

مرتضوی مقدم با بیان اینکه آراء وحدت رویه در حکم قانون است، گفت: ایران نقطه اتصال شمال به جنوب و شرق به غرب کشورهای آسیایی است و ظرفیت خوبی برای تبادلات در زمینه های مختلف دارد.

رئیس دیوان عالی کشور خاطرنشان کرد: ظرفیت های کشورهای عضو، فرصت مغتنمی برای بهره گیری جمهوری اسلامی ایران در زمینه های گوناگون خواهد بود.

وی با بیان اینکه جهان بیش از هر زمان دیگر تشنه عدالت است، عنوان کرد: ظلم، جنایت، قتل و ترور شخصیت های آزادی خواه، دنیا را فراگرفته است و خیانت و فریبکاری از سوی برخی کشورهای سلطه طلب در منظر سازمان های ناظر صورت می گیرد.

مرتضوی مقدم ضمن اعلام همدردی با مردم زجر کشیده افغانستان که در پی دخالت کشورهای بیگانه و سلطه طلب سالیان طولانی از حقوق خود محروم مانده اند، گفت: از کشورهای عضو در این اجلاس تقاضا دارم برای تسکین دردهای مردم افغانستان و جلوگیری از بروز فاجعه انسانی کمک کنید.

رئیس دیوان عالی کشور با اشاره به سنگ اندازی های برخی از کشورها در تهیه دارو و اقلام بهداشتی در زمان شیوع بیماری کرونا گفت: در شرایط سخت بیماری کرونا کارشکنی هایی از سوی قدرت های زورگو نسبت به جمهوری اسلامی ایران در زمینه تهیه دارو و واکسن صورت گرفته و تحریم های غیرقانونی و غیرعقلانی ادامه دارد و تشدید می شود.

وی در بخش پایانی سخنان خود پیشنهاداتی در زمینه ایجاد الزامات موثر حقوقی و ساز و کار اجرایی، حضور فعال و موثر حقوقدانان به منظور ارتقاء سطح همکاری ها، ایجاد ساز و کار موثر در زمینه داوری، سازش، میانجیگری در موضوعات تجاری و اقتصادی و توسعه و ارتقای دانش حقوق تطبیقی با هدف تسهیل و زمینه سازی دسترسی هر یک از اعضاء ارائه داد.

منبع : خبرگزاری ایسنا