گفت و گوی وابسته نظامی ایران با رئیس ستاد نیروهای مسلح قطر

گفت و گوی وابسته نظامی ایران با رئیس ستاد نیروهای مسلح قطر

۰۵ آذر ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۳ زمان مطالعه : 1 دقیقه
سرویس سیاسی - منابع قطری گزارش دادند که رئیس ستاد نیروهای مسلح این کشور با وابسته نظامی ایران در دوحه گفت‌و‌گو کرده است.

به گزارش سرویس سیاسی برخط نیوز به نقل از فارس - رسانه های قطری، شامگاه پنجشنبه، خبر دادند که «سالم بن حمد النابت» رئیس ستاد نیروهای مسلح قطر با «محمد رضا علیشاهی» وابسته نظامی ایران در دوحه دیدار و گفت و گو کرده است.

بر اساس گزارش روزنامه قطری «الرایه»، دو طرف در این دیدار به مسائل مورد اهتمام مشترک پرداخته اند و راه های تقویت و توسعه آن را مورد بحث و بررسی قرار داده اند.

طبق این گزارش، در این دیدار همچنین تعدادی از افسران ارشد نیروهای مسلح قطر نیز حضور پیدا کرده اند.

ایران به ویژه از زمان آغاز بحران خلیج فارس در سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۱ هنگامی که چهار کشور عربستان سعودی، امارات عربی متحده، بحرین و مصر، قطر را تحریم کردند،  یکی از کشورهای نزدیک به قطر به شمار می رود.

روابط چهار کشور عربی عربستان، امارات، مصر و بحرین با قطر تا پیش از سال ۲۰۲۱ بحرانی بود. روابط چهار کشور یادشده با قطر اندکی پس از اولین سفر «دونالد ترامپ» رئیس جمهور پیشین آمریکا به منطقه متشنج شد و این کشورها در پنجم ژوئن (۲۰۱۷) روابط دیپلماتیک خود با قطر را قطع کردند.

عربستان، امارات، مصر و بحرین، قطر را به حمایت از تروریسم متهم کرده بودند و برای عادی شدن روابط، خواستار قطع رابطه ایران و اخراج نظامیان ترکیه از قطر و تعطیلی شبکه «الجزیره» شدند هر چند که این کشورها در مناسبات رسمی این شروط را انکار کردند.

پیش از این، آیت الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران در گفت و گویی تلفنی با «تمیم بن حمد آل ثانی» امیر قطر در ژوئن سال ۲۰۲۱ تأکید کرده بود که امنیت جمعی بخش اساسی دکترین سیاست خارجی منطقه ای دولت جدید ایران را تشکیل می دهد.

منبع : خبرگزاری فارس

اخبار گوناگون در برخط نیوز