محک مجلس با مدرس

محک مجلس با مدرس

۰۸ آذر ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۹ زمان مطالعه : 4 دقیقه
سرویس سیاسی - مردم و افکار عمومی همواره نمایندگان مجلس را با شهید مدرس محک می‌زنند؛ اگر آنها در وظایف خود کوتاهی کنند در حق این بزرگ مرد ظلم کرده و از سرمایه اجتماعی بهارستان نشینان هم کم خواهد شد و اگر نمایندگان در مسیر مدرس گام بردارند قطعا به سبد خانه ملت افزوده خواهد شد.

به گزارش سرویس سیاسی برخط نیوز به نقل از فارس - وحید ونایی: 10 آذر هر سال سالروز شهادت سید حسن مدرس به نام روز مجلس شورای اسلامی نامگذاری شده و در تقویم هم به نام نامگذاری شده است.

آیت الله سید حسن مدرس از جمله فقها و عالمانی است که در عمر با برکت خود علاوه بر دیانت، به سیاست نیز به معنای تام و تمام آن پرداخته دریای درایت و اقتدار بود و در 100 سال اخیر نماد واقعی نمایندگی مردم در پیگیری مشکلات خلق الله و مبارزه با استبداد و استعمار محسوب می شود.

شخصیت شهید مدرس الگوی تمام و کمال نمایندگان مجلس است و در حقیقت افکار عمومی وکلای ملت را با شخصیت شهید مدرس محک می زنند و اگر خدا نکرده فردی نمره قبولی نگیرد ضمن ضربه به خود به جایگاه نمایندگی مردم در مجلس هم آسیب زده است.

استقلال شخصیتی شهید مدرس و همچنین ایستادگی و مقابله با تهدید و تطمیع و ساده زیستی بخشی از ویژگی های ناب شهید مدرس است که همواره رهبر معظم انقلاب در توصیه های مختلف به نمایندگان مجلس، این شهید بزگوار را مصداق الگوی واقعی وکلای مردم در مجلس نامیده اند.

شهید مدرس با شخصیت خودساخته ای که داشت همواره اعلام می کرد که «ما ولی نیستیم، وکیل هستیم و باید نظر موکلین خود را بدانیم»؛ حال این سوال وجود دارد که چه میزان نمایندگان مجلس در دوره های مختلف خود را وکیل مردم می دانستند و در حقیقت وکیل المله بودند نه وکیل الدوله.

آیت الله مدرس مردم را بر رجال سیاسی مقدم می شمرد اما آیا افکار عمومی هم چنین تلقی خاصی از نمایندگان دوره های مختلف مجلس داشتند که مردم محرم هستند؟ حجم بالای رانت و لابی که برخی نماینده نما از خود به جا گذاشته اند ضربه به نمایندگان واقعی مردم در مجلس است که گاهی اوقات به دلیل حجم بالای کار، حتی شب در اتاق نمایندگی در بهارستان می خوابند تا صبح در جلسه علنی مجلس حاضر شوند.

جامعه ایران اسلامی با تأسی از شهید مدرس که الحق و الانصاف بزرگ نماینده مجلس محسوب می شود به نماینده ای را که اولویت ویژه ای برای دیدار با مردم در نظر می گیرد را دوست داشته و محبوب می دانند نه اینکه متاسفانه برخی نمایندگانی در طول نمایندگی 4 ساله خود کمتر به حوزه انتخابیه می رود و با مردم دیدار و گفت وگوی رودررو دارد و سعی دارد بیشتر با مسئولان و مدیران باشد تا مردم.

جامعه نماینده ای که خود را مثل مردم دانسته و با وسایل حمل و نقل عمومی تردد می کند را مانند شهید مدرس می دانند نه نماینده ای که سعی می کند قانون را به نفع خود تغییر داده و دور بزند تا از خط ویژه عبور کند و سیلی به گوش دیگران بزند و در انتصابات دخالت کند و فامیل خود را بر دیگران ترجیح دهد و در محافل لابی شرکت کند.

قطعا نمایندگان مجلس بارها توسط کارتل های قدرت و لابی های سیاسی و تجاری با پیشنهادات اقواکننده مواجه شده اند اما اگر آنان خدا را محور امورات خود در نظر گرفته و طرف مردم باشند و بر نفس اماراه فائق آیند در قلوب مردم جا می گیرند که اگر اینگونه بود شاهد رد صلاحیت یک سوم نمایندگان مجلس دهم به دلیل پرونده های اقتصادی و اخلاقی نبودیم.

نماینده مجلسی مانند مدرس در تاریخ ماندگار است که در راه مبارزه با استکبار و باند های قدرت و نفوذ، جان شیرین خود را تقدیم راه وطن کند و برای رفع مشکلات شب و روز نشناسد و در پایان عمر با برکت خویش، پیراهن خونین خود را در کفن بگذارند.

قطعا سفره های رنگین و چرب در مسیر نمایندگی مجلس بارها باز شده است ولی آنکه نشستن با فقرا و حضور در چادرها و روستاها را بر کاخ نشینی و سفرهای تجملاتی با عروس و دامادش ترجیح می دهد در قلب مردم جای می گیرد و مردم برای دیدار با او صف می بندند تا هم کلام او شوند و گرنه لاکچری بازی کار وکلای مردم در مجلس نیست هر چند که در دوره های پیشین مجلس کم نبود از نمایندگانی که عاشق لاکچری بازی بودند.

نماینده مجلسی که نطقش لرزه بر تن استعمار و عناصر نفوذی داخلی و خارجی بیندازد توانسته به وظایف نمایندگی مردم عمل کند و گرنه نطقی که بی خاصیت باشد چه ارزشی برای افکار عمومی دارد.

مع الوصف؛ نمایندگان مجلس قدیم و فعلی و آینده چه بخواهند و چه نخواهند با شخصیت و اقدامات شهید آیت الله مدرس محک می خورند و ان شا الله که از آزمون مردم سربلند بیرون بیایند در غیر این صورت هم به نظام مقدس جمهوری اسلامی ضربه زده اند و هم به خود و هم به افکار عمومی.

منبع : خبرگزاری فارس