یک منبع مطلع: ارزیابی ها حاکی از همراهی چین و روسیه با کلیات پیشنهادات ایران در وین است
سرویس سیاسی - یک منبع مطلع به فارس گفت که پیش بینی می‌شود چین و روسیه با کلیات پیشنهادت ایران در دور جدید مذاکرات موافق باشند.

به گزارش سرویس سیاسی برخط نیوز به نقل از فارس - فردا (پنجشنبه) ۱۸ آذر ماه قرار است شهر وین برای دومین بار بعد از ۶ روز مجددا میزبان مذاکرات ایران و گروه ۱+۴ (آلمان، فرانسه، انگلیس، چین و روسیه) برای لغو تحریم ها باشد.

در هفته ای که گذشت هیأت ایرانی به ریاست علی باقری معاون وزیر خارجه دو سند پیشنهادی شامل رفع تحریم ها و موضوع هسته ای به طرف مقابل ارائه کرد. در همین خصوص یک منبع مطلع به خبرنگار فارس گفت که ارزیابی ها حاکی از این است که چین و روسیه با کلیات این پیشنهادات موافق باشند.

گفتنی است علی باقری دیروز چهارشنبه به مسکو سفر و با سرگئی ریابکوف دیدار کرد و امروز (چهارشنبه) نیز با همتای چینی تلفنی به رایزنی پرداخت.

علی باقری درباره سفرش به مسکو با بیان این که دو پیشنهاد مفید و سازنده ایران می تواند روند گفت وگوها را به سمت جلو هدایت کند، گفت: لازم دیدم در این مقطع با مقامات روسیه رایزنی کنیم تا بتوانیم روز پنجشنبه با فضای سازنده و رو به جلو گفت وگوها را ادامه دهیم.

معاون وزیر خارجه ایران همچنین در تماس تلفنی امروزش با همتای چینی با بیان اینکه پیشنهادهای ایران مستند و مستدل تدوین شده، گفت: بدیهی ترین اقدام طرف های مقابل در برابر این اقدام سازنده، اعلام نظر مستند و مستدل در مورد آن است.

رئیس هیأت مذاکره کننده ایران در مذاکرات وین پیش از این درباره این که آیا در دو پیش نویس ایران موضوعاتی خارج و فراتر از برجام طرح شده است؟ خاطرنشان کرد: دو پیش نویس طرح و سند جدید نبود. در شش دور گفت وگوهای وین، طرفین به چند متن رسیدند که ما درباره دو متن، آخرین دیدگاه ها و اصلاحات و یا جاهایی که احساس می کردیم نسبت به توافق سال ۱۳۹۴ کاستی دارد، ما آن کاستی ها را جبران کردیم و آن جایی که نیاز به اصلاح و تکمیل و ترمیم داشت، آنها را در متن وارد کردیم.

از سوی دیگر حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه نیز روز دوشنبه در نشست خبری مشترک با «فیصل المقداد» وزیر خارجه سوریه درباره مذاکرات هفته گذشته در وین اظهار داشت: سه کشور اروپایی هیچ ابتکار عمل چشمگیر و قابل ارائه ای نداشتند و گویا آنها بیش از این که به دنبال راه حل باشند، به دنبال کسب ارزیابی از تیم ما بودند. علیرغم انفعال سه کشور اروپایی و علیرغم همکاری جدی نمایندگان چین و روسیه و دفاع آنها از منطق و برنامه مذاکراتی ایران در این دور از وین تا آخرین لحظه سه کشور اروپایی نتوانستند طرح و ایده عملیاتی را ارائه دهند.

منبع : خبرگزاری فارس