حضور پررنگ زنان در دولت جدید آلمان

حضور پررنگ زنان در دولت جدید آلمان

۱۷ آذر ۱۴۰۰ - ۲۳:۵۷ زمان مطالعه : 3 دقیقه
سرویس سیاسی - همانگونه که در جریان تبلیغات انتخاباتی، اولاف شولتز وعده داده بود نیمی از وزرای کابینه را زنان تشکیل خواهند داد. از ۱۶ وزارت خانه، تصدی ۸ وزارتخانه با زنان خواهد بود.

به گزارش سرویس سیاسی برخط نیوز به نقل از فرارو - نیمی از وزرای کابینه را زنان تشکیل خواهند داد. از ۱۶ وزارت خانه، تصدی ۸ وزارتخانه با زنان خواهد بود.

به گزارش جماران، «اولاف شولتس» صدراعظم جدید آلمان چهارشنبه به عنوان جانشین «آنگلا مرکل» محبوب ترین سیاستمدار اروپایی دو دهه اخیر سوگند یاد می کند. احزاب سوسیال دموکرات، سبز ها و دموکرات های آزاد روز سه شنبه توافق تشکیل دولت ائتلافی را امضا کردند و کابینه جدید از روز آینده کار خود را آغاز می کند.

قانونی کردن استفاده از کانابیس و افزایش حدود ۲۵ درصدی حداقل حقوق، ازجمله برنامه های مورد توافق میان احزاب دولت ائتلافی است که وزن چپ میانه و سبز ها را در این کابینه نشان می دهد. با این حال برنامه اصلاح هزینه های عمومی از سال ۲۰۲۳ به بعد و سیاست بودجه ای انقباضی حاکی از قدرت رویکرد مالی دموکرات های آزاد است.

حضور پررنگ زنان در کابینه ائتلافی

همانگونه که در جریان تبلیغات انتخاباتی، اولاف شولتز وعده داده بود نیمی از وزرای کابینه را زنان تشکیل خواهند داد. از ۱۶ وزارت خانه، تصدی ۸ وزارتخانه با زنان خواهد بود.

از جمله برای اولین بار در راس وزارت خارجه یک زن می ایستد. «آنالنا بائربوک» عضو سبز های آلمان که یکی از وعده هایش تغییر سیاست آلمان در قبال چین و روسیه عنوان شده است. از نگاه وی و هم حزبی های او در کمتر از یک دهه اخیر برلین در مقابل مسکو و پکن بسیار «ضعیف» رفتار کرده است که خانم بائربوک قصد دارد آنرا تغییر دهد. در اولین تغییر وزیر خارجه پیشنهادی سبز های آلمان، اعلام کرده که همچون ایالات متحده، آلمان هم ناگزیر است «دست به تحریم دیپلماتیک بازی های المپیک زمستانی پکن بزند.»

اولاف شولتس، هنگام معرفی کابینه خود از این که نیمی از وزیران را زنان تشکیل می دهند ابراز خوشحالی کرد. حزب متبوع صدراعظم جدید، سوسیال دموکرات، از هفت وزارتخانه ای که علاوه بر اداره صدراعظمی به عهده دارد ۵ وزارتخانه را به زنان سپرده است.

وزرای پیشنهادی این حزب عبارتند از: کارل لاوترباخ وزیر بهداشت و تامین اجتماعی، خانم نانسی فیزر وزیر کشور، کریستیانه لامبرشت وزیر دفاع، کلارا گیویتس وزیر مسکن، سونیا شولتسه وزیر همکاری های اقتصادی و کمک های عمرانی.

هوبرتوس هایل که وزیر کار و امور اجتماعی در دولت چهارم آنگلا مرکل از حزب سوسیال دموکرات بود در سمت خود ابقا شده است.

ولفانگ اشمیت هم ریاست دفتر صدراعظم را برعهده خواهد داشت. او هم یکی از اعضای مهم سوسیال دموکرات های آلمانی است.

سبز ها نیز که حضوری فعال در دولت ائتلافی دارند پیش از این در هماهنگی با اولاف شولتس، ۵ وزیر خود را معرفی کرده اند.

یک وزیر ترک تبار در کابینه ائتلافی شولتس

به جز وزیر خارجه، روبرت هابک، رهبر سبز ها نیز متصدی وزارت محیط زیست آلمان خواهد شد. در میان نام پنج وزیر پیشنهادی سبزها، حضور «چم اوردمیر» سیاستمدار ترک تبار نیز کم سابقه است. او که عضو سبز های آلمان است با تایید احتمالی پارلمان وزیر کشاورزی خواهد شد. اوردمیر تنها وزیر خارجی تبار کابینه جدید آلمان خواهد بود.

به گزارش یورونیوز، این در حالی است که بیش از ۲۰ درصد از رای دهندگان آلمان را مهاجرتبار های این کشور تشکیل می دهند. همزمان در انتخابات اخیر از مجموع ۷۳۶ نماینده راه یافته به بوندستاگ، پارلمان آلمان، یازده درصد را زنان و مردان مهاجرتبار تشکیل می دهند.

دولت جدید آلمان در حالی چهارشنبه هشتم دسامبر در بوندستاگ سوگند یاد خواهد کرد که این کشور پیک موج چهارم کرونا را به تازگی رد کرده است. شاید اولین اولویت دولت جدید یافت راه حلی برای برون رفت از این موج همه گیری بیماری کووید-۱۹ باشد.

منبع : فرارو