هشدار دوباره بایدن به روسیه

هشدار دوباره بایدن به روسیه

۱۸ آذر ۱۴۰۰ - ۰۰:۱۸ زمان مطالعه : 3 دقیقه
سرویس سیاسی - جو بایدن رییس جمهوری آمریکا اعلام کرد که آمریکا به صورت یکجانبه به اوکراین نیروی نظامی اعزام نخواهد کرد.

به گزارش سرویس سیاسی برخط نیوز به نقل از فرارو - جو بایدن رییس جمهوری آمریکا اعلام کرد که آمریکا به صورت یکجانبه به اوکراین نیروی نظامی اعزام نخواهد کرد.

بایدن روز چهارشنبه به وقت محلی در گفت و گو با خبرنگاران در کاخ سفید این مطلب را یک روز پس از دیدار دو جانبه مجازی روز سه شنبه خود با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه بیان کرد.

رئیس جمهوری آمریکا با بیان اینکه اعزام یکجانبه نیرو به اوکراین روی میز قرار ندارد، مدعی شد که اگر روسیه به اوکراین حمله کند، با پیامدها و عواقب شدیدی مواجه خواهد شد؛عواقب اقتصادی خواهند بود و او (پوتین) این را می داند.

بایدن افزود به جای اعزام نیرو به اوکراین، دولت او حضور نظامی آمریکا در کشورهای ناتو را تقویت خواهد کرد.

درهمین حال روسیه با رد اتهامات مبنی بر اینکه مسکو درحال آمادگی برای حمله به اوکراین است، اعلام کرد این کشور حق دارد نیروهای خود را در داخل خاک روسیه مستقر کند. ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه همچنین ناتو را متهم به تلاش برای حمله به روسیه کرده است.

روز گذشته جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید اعلام کرد که دیدار مجازی روز سه شنبه جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا و ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه شامل طیفی از موضوعات بود اما موضوع اصلی مورد گفت و گو اوکراین بود.

مشاور امنیت ملی دولت بایدن روز سه شنبه به وقت محلی افزود که بایدن با پوتین به صورت مستقیم و صریح گفت و گو و بر حمایت آمریکا از حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین تاکید کرد.

سالیوان اظهار داشت که بایدن به صراحت اعلام کرد اگر روسیه به اوکراین حمله کند، آمریکا و متحدانش با اقدامات قوی اقتصادی پاسخ خواهند داد.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید ادامه داد: آمریکا فراتر از ارائه تسلیحات کنونی به اوکراین، ابزار دفاعی بیشتری در اختیار این کشور قرار خواهد داد و ما در پاسخ به چنین تشدیدی به تقویت متحدان ناتو خود در جبهه شرقی خواهیم پرداخت.

این مقام ارشد دولت بایدن اضافه کرد: بایدن همچنین به پوتین گفت که گزینه دیگری وجود دارد و آن کاهش تنش ها و دیپلماسی است.

سالیوان افزود: آمریکا و متحدان اروپایی در مورد مسائل راهبردی وسیع تر بحث خواهند کرد. این مسائل شامل نگرانی های راهبردی آمریکا در خصوص روسیه و نگرانی های راهبردی روسیه است. آمریکا همچنین آماده پیشبرد توافق مینسک در حمایت از قالب نورماندی است. این امر شامل تمهیدات آتش بس و اعتماد سازی است.

به گزارش ایرنا، شبکه تلویزیونی سی ان ان در گزارشی اعلام کرد که این دیدار مجازی در میان اتهامات آمریکا به روسیه در خصوص افزایش حضور نظامی در مرزهای اوکراین و قصد برای حمله به این کشور اتفاق می افتد.

دو منبع آگاه با آخرین ارزیابی های اطلاعاتی در گفت و گو با سی ان ان مدعی شدند در چند ماه گذشته، روسیه خطوط تدارکاتی از جمله واحدهای پزشکی و سوختی ایجاد کرده است که می تواند در صورت تصمیم احتمالی مسکو برای حمله، ارتش این کشور را تامین کند.

سی ان ان مدعی شد منابع اطلاعاتی آمریکا تخمین می زنند که روسیه می تواند در عرض چند ماه حمله نظامی به اوکراین را آغاز کند زیرا ۱۷۵ هزار سرباز در امتداد مرز اوکراین مستقر شده اند.

یک مقام اطلاعاتی آمریکا گفت که در نشستی که یکی از محوری ترین تحولات سیاست خارجی دوران ریاست جمهوری بایدن است، انتظار می رود رئیس جمهور آمریکا به پوتین در خصوص تحریم ها و اقدامات آمریکا علیه روسیه در صورت تصمیم این کشور برای حمله به اوکراین هشدار دهد.

جامعه اطلاعاتی آمریکا بر این باور است که پوتین هنوز تصمیم خود را برای حمله نظامی به اوکراین نگرفته است و بایدن قصد دارد به پوتین بگوید که واشنگتن آماده است تا اقدامات اساسی اقتصادی را انجام دهد تا زیان اقتصادی قابل توجه و شدیدی به روسیه وارد کند.

این دو رهبر در ژوئن گذشته در نشست ژنو دیدار کردند. آخرین تماس عمومی آنها در ماه جولای بود.

یک روز قبل از تماس آمریکا و روسیه، پنتاگون تأیید کرد که نیروهای روسیه در امتداد مرزهای اوکراین توانایی نظامی خود را افزایش داده است.

به گفته سی ان ان، دولت آمریکا همچنین در حال بررسی گزینه هایی برای تخلیه احتمالی شهروندان آمریکایی از اوکراین در صورت حمله احتمالی روسیه به این کشور و ایجاد یک وضعیت امنیتی وخیم است.

بایدن و پوتین ۱۶ ژوئن سال جاری میلادی (۲۶ خرداد ۱۴۰۰) در ژنو سوئیس نیز با یکدیگر دیدار و گفت و گو کرده بودند.

منبع : فرارو