امکان استمرار استفاده از آب باکیفیت برای تمام مصارف وجود ندارد
سرویس سیاسی - نماینده اراک در مجلس گفت: اینکه ما بخواهیم از آب با کیفیت بالا برای تمام مصارف‌مان در شهرها و روستاها استفاده کنیم امکان تداوم این وضعیت وجود ندارد و ما باید تمهیداتی را بیندیشیم که یکی از آنها جداسازی آب شرب و غیرشرب است.

به گزارش سرویس سیاسی برخط نیوز به نقل از فارس - علی اکبر کریمی نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی با اشاره به مشکل کمبود آب در کشور گفت: مسأله آب یکی از موضوعات مهم و اساسی کشور است و ما هرچه بیشتر پیش برویم این موضوع اهمیت بیشتری پیدا می کند.

وی افزود: اقدامات قابل توجهی در حوزه انتقال آب انجام شده اما آنچه که مهم است ضمن دنبال کردن این راهکارها مهم ترین مسأله ای که باید آن را مدنظر قرار دهیم، مدیریت مصرف آب است.

نماینده مردم اراک در مجلس اظهار داشت: با توجه به اینکه حدود 90 درصد از آب کشور در حوزه کشاورزی به مصرف می رسد، آموزش کشاورزان و تشویق آنها و حمایت شان برای بهسازی و بهینه سازی مصرف آب در بخش کشاورزی می تواند بسیار مهم باشد.

کریمی خاطرنشان کرد: مشکل دیگری که ما با آن مواجهیم آن است که در شهرهای آب تصفیه شده برای تمام مصارف مورد استفاده قرار می گیرد. در تمام دنیا و حتی در کشورهای اروپایی که رودخانه ها و بارندگی بسیار زیادی دارند، برای آشامیدن از آب بسته بندی استفاده می کنند و آب لوله کشی برای شستشو و مصارفی غیر از آشامیدن استفاده می کنند.

وی افزود: اینکه ما بخواهیم از آب با کیفیت بالا برای تمام مصارف مان در شهرها و روستاها استفاده کنیم امکان تداوم این وضعیت وجود ندارد و ما باید تمهیداتی را بیندیشیم که یکی از آنها جداسازی آب شرب و غیرشرب است.

نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: علاوه بر این استفاده از پساب در مصارف متعدد صنعتی، خدماتی، فضای سبز و ... می تواند راهگشا باشد که به عنوان مثال در شهری مثل اصفهان یک کلان شهر به شمار می رود، فاضلاب این شهر باید در صنعت این شهر استفاده شود نه اینکه واحدهای صنعتی آب زاینده رود را مورد استفاده قرار دهند و مردم برای آب شرب شان با مشکل مواجه شوند.

عضو مجمع نمایندگان استان مرکزی خاطرنشان کرد: مهم ترین راهکار در بحث آب مدیریت مصرف است تا ما بتوانیم با توجه به اقلیم خشک و نیمه خشکی که در آن قرار داریم بتوانیم به حیاتمان و به فعالیت های اقتصادی مان ادامه دهیم.

منبع : خبرگزاری فارس