آیا بن بست اوکراین بر مذاکرات هسته ای ایران تاثیرگذار خواهد بود؟
سرویس سیاسی - زمانی که مذاکرات در طول سال‌ها کمرنگ شد بسیاری از تحلیلگران روس در محافل خصوصی به این نتیجه رسیدند که پوتین در صورت لزوم می‌تواند با ایران هسته‌ای زندگی کند. نگرانی اصلی پوتین احتمال پررنگ شدن چشم انداز غربگرا شدن ایران بوده است.

آیا بن بست اوکراین بر مذاکرات هسته ای ایران تاثیرگذار خواهد بود؟

فرارو- آنا بورشچوسکایا؛ کارشناس مسائل خاورمیانه، روسیه و شرق اروپا. او پژوهشگر انستیتو واشنگتن برای سیاست خاور نزدیک است. هم چنین، او مدیر ارتباطات کنگره اسلامی امریکا (AIC) نیز بوده است. بورشچوسکایا دستیار مدیر مرکز اوراسیا در شورای آتلانتیک نیز بوده است. این پژوهشگر به عنوان تحلیلگر برای موسسه اقتصاد بین المللی پیترسون کار کرده و سمت هایی نیز در دانشکده مطالعات بین المللی پیشرفته دانشگاه جان هاپکینز داشته است. مقالات او در مورد روسیه و خاورمیانه در نشریات و رسانه هایی مانند واشنگتن پست، فوربس، نشنال ریویو، فاکس نیوز و سی ان ان منتشر شده اند.

به گزارش سرویس سیاسی برخط نیوز به نقل از فرارو - به نظر می رسد برخی از سیاستگذاران غربی معتقدند که روسیه علیرغم آن که تهدید به حمله علیه اوکراین را مطرح کرده می تواند در مورد پرونده هسته ای ایران کمک رسان باشد. با این وجود، آنان تصویر کلان تری را نادیده می گیرند و دچار سوء برداشت شده اند.

اگرچه روسیه همواره نقشی کلیدی در مذاکرات هسته ای چندجانبه با ایران ایفا کرده است. با این وجود، تشدید تنش های اخیر آن کشور با اوکراین بر مذاکرات کنونی در وین سایه افکن خواهد بود، مذاکراتی که هدف آن احیای برجام حاصل شده سال ۲۰۱۵ میلادی است. در میانه تهدید به جنگ علنی با کی یف، سرکوب مداوم مخالفان در قزاقستان و مداخلات مختلف در خاورمیانه روابط روسیه با غرب شاید به خطرناک ترین نقطه خود از زمان سقوط اتحاد جماهیر شوروی به این سو رسیده است. این موضوع برای رویکرد "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری روسیه نسبت به مذاکرات با ایران چه معنایی دارد؟

استراتژی روسیه در قبال ایران

درک طرز فکر فعلی پوتین مستلزم نگاهی روشن به رویکرد گذشته او در قبال برنامه هسته ای ایران و دیپلماسی مرتبط با آن است. اگرچه مسکو همواره ایران بدون سلاح هسته ای را ترجیح می دهد، اما لزوما در اهداف، روش ها یا خطوط قرمز کشور های غربی با آنان دارای نقطه اشتراک نیست. کرملین از تحریم ها علیه تهران حمایت کرده و همزمان در تلاش برای کاهش آن بوده است و ادعا می کند که نگرانی های غرب بیش از حد است و به تلاش ها برای گسترش تجارت دو جانبه با ایران آسیب می زند. هم چنین، روسیه از حمایت خود از تحریم ها به عنوان اهرمی برای گرفتن امتیاز از غرب استفاده کرده است.

در واقع، زمانی که مذاکرات در طول سال ها کمرنگ شد بسیاری از تحلیلگران روس در محافل خصوصی به این نتیجه رسیدند که پوتین در صورت لزوم می تواند با ایران هسته ای زندگی کند. نگرانی اصلی پوتین احتمال پررنگ شدن چشم انداز غربگرا شدن ایران بوده است.

همان گونه که اخیرا از سوی "نیویورک تایمز" فاش شد فایل صوتی "محمد جواد ظریف" وزیر خارجه سابق ایران نشان می دهد که همتایان روس او در مذاکرات هسته ای خواستار موفقیت توافق نبودند، زیرا به نفع مسکو نبود که ایران عادی سازی روابط با غرب را انجام دهد. این افشاگری ظریف اولویت اصلی مسکو را برجسته می سازد: دور ماندن ایران از غرب.

پیش و پس از الحاق کریمه به فدراسیون روسیه

حتی در صورتی که تصمیمات همزمان با یکدیگر اتخاذ شوند تصمیمات سیاسی پوتین در مورد اوکراین و ایران یک نقطه اشتراک دارد و آن آشکار شدن استراتژی کلی ضد غربی روسیه است. از این رو، واشنگتن باید در مورد اقدامات مسکو در هر دو جبهه محتاطانه عمل کند مگر آن که نشانه های مشخصی از تغییر سیاست عمیق تر را مشاهده کند.

این ضرورت با نگاهی به مداخلات فنی و دیپلماتیک پیشین روسیه در برنامه هسته ای ایران آشکارتر می شود. در سپتامبر ۲۰۱۳ میلادی، مسکو به طور رسمی کنترل نیروگاه اتمی بوشهر که پیش تر توسط یک شرکت دولتی روسیه ساخته و اداره شده بود را به تهران واگذار کرد. دو ماه پس از آن، روسیه، امریکا و سایر اعضای گروه ۱+۵ توافق نامه هسته ای موقت را با ایران امضا کردند.

مدت کوتاهی پس از آن، مسکو به طور غیر قانونی کریمه را در مارس ۲۰۱۴ میلادی به خاک خود ضمیمه کرد و حمایت از جدایی طلبان در شرق اوکراین را آغاز نمود. این تصمیم به درگیری منجمد شده ای انجامید که تا به امروز ادامه دارد و بن بست روسیه با غرب را به سطح تازه ای ارتقا داده است. در همین حال، پوتین روابط خود با ایران را به دلیل جنگ سوریه و منازعات ژئوپولیتیک گسترده تری که پیش بینی می کرد به حد بی سابقه ای گسترش داده است.

مدیریت روسیه در مورد فروش سامانه موشکی اس -۳۰۰ به ایران بیش تر نشان می دهد که پوتین چگونه اغلب علیرغم مشارکت در تلاش های دیپلماتیک تحت رهبری امریکا، در عمل علیه اهداف امریکا عمل می کند. در نتیجه، غرب باید درک کند که چگونه برخورد با حسن نیت با مسکو می توان ساده لوحانه باشد. روسیه بر سر فروش سامانه دفاعی به ایران در سال ۲۰۰۷ میلادی با آن کشور توافق به عمل آورد. با این وجود، در ژوئن ۲۰۱۰ میلادی، زمانی که سازمان ملل متحد تحریم های تسلیحاتی شدیدتری را علیه ایران تصویب کرد اواخر همان سال پوتین تحویل سامانه موشکی به ایران را تحت فشار امریکا و اسرائیل به حالت تعلیق درآورد.

با این وجود، با توجه به تمایل دولت اوباما برای تضمین همکاری روسیه در مذاکرات هسته ای، واشنگتن تحریم ها علیه مسکو را تمدید نکرد. این امتیاز بزرگ و بی سابقه امریکا به روسیه به دلیل موافقت آن کشور با عدم فروش سامانه اس -۳۰۰ به ایران بود. هنگامی که چارچوب برجام در آوریل ۲۰۱۵ میلادی مورد اجماع و توافق قرار گرفت مسکو اعلام کرد که تحریم تسلیحاتی ایران دیگر ضروری نیست و فروش اس -۳۰۰ را به طور جدی از سر گرفت.

با نگاهی دیگر، کرملین در محاسبات ابتدایی خود این موضوع را در نظر گرفت که همکاری در مذاکرات هسته ای ایران تا چه اندازه به نفع آن کشور است صرفنظر از آن که انجام این کار تا چه میزان کاهش فشار بین المللی ناشی از بحران کریمه علیه مسکو را امکان پذیر می ساخت.

سال ها مذاکرات هسته ای با ایران موقعیت مسکو را به عنوان یک قدرت جهانی که بدون آن نمی توان به تصمیمات بزرگ دیپلماتیک دست یافت، ارتقا داد و موقعیت آن کشور را به عنوان وزنه تعادلی در برابر غرب تقویت کرد. هم چنین، برجام به مسکو این امکان را داد تا ضمن کسب امتیاز از واشنگتن و اروپا روابط خود را با تهران گسترش دهد.

همان طور که "سرگئی ریابکوف" معاون وزیر امور خارجه روسیه در آن زمان گفت:" آیا اگر روسیه در این مذاکرات شرکت نمی کرد توافقی وجود داشت؟ فکر می کنم توافقی صورت می گرفت، اما شرایط برای فدراسیون روسیه بسیار بدتر بود".

اکنون شرایط چه تفاوتی با گذشته دارد؟

روسیه به صراحت تصمیم ترامپ برای خارج ساختن امریکا از برجام در سال ۲۰۱۸ میلادی را محکوم کرد و به طور علنی از تلاش های بعدی اروپا برای نجات آن حمایت نمود. مسکو به طور رسمی از مذاکرات جاری نیز حمایت می کند. با این وجود، سیاستگذاران غربی باید مراقب باشند که انگیزه های پشت این تصمیمات را اشتباه درک و تفسیر نکنند.

نخست آن که زمانی که لاوروف وزیر خارجه روسیه در اواخر دسامبر خاطر نشان ساخت که کرملین با هرگونه تغییر در توافق مخالف است بدون شک تا حدی به دائمی کردن تحریم تسلیحاتی ایران اشاره داشت. شورای امنیت سازمان ملل متحد پیش تر به دلیل وتوی روسیه و چین نتوانست چنین قطعنامه ای را تصویب کنند.

نکته دوم آن است که مسکو مشتاق است بدون توجه به این که مذاکرات به نتیجه برسد یا خیر خود را به عنوان یک قدرت کلیدی جهانی نشان دهد به عنوان مثال، "آناتولی آنتونوف" سفیر روسیه در واشنگتن ماه گذشته در مصاحبه ای با "نیوزویک" از امریکا و ایران خواست تا حداکثر انعطاف پذیری را در مذاکرات از خود نشان دهند و به دنبال ترکیب بهینه ای از مسئولیت ها و منافع هم برای شرکت کنندگان در مذاکرات و هم برای کل جامعه جهانی باشند.

نکته سوم آن که روسیه علیرغم حضور در مذاکرات هسته ای با هدف متقاعد کردن ایران به تبعیت از محدودیت های هسته ای ذکر شده در برجام بار دیگر نگرانی های غرب در مورد نیات هسته ای تهران را کم اهمیت جلوه می دهد. در اواخر دسامبر، "ماریا زاخارووا" سخنگوی وزارت خارجه روسیه اظهارات مطرح شده مبنی بر توقف مذاکرات ایران را رد کرد.

به طور مشابه، او در فوریه ۲۰۲۱ میلادی ضمن دفاع از تهران استدلال کرد که خودداری ایران از پیروی از مفاد برجام با تعهدات آن کشور در قبال معاهده منع گسترش تسلیحات هسته ای در تضاد نیست استدلالی که وزارت خارجه امریکا پیش تر با جزئیات زیاد آن را به چالش کشیده بود.

در همین حال، به نظر می رسد معاملات تجاری و دفاعی روسیه با ایران پس از خروج امریکا از برجام افزایش یافته است. مجموع تجارت دو جانبه دو کشور از ۱.۷۴ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۸ میلادی به ۲ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۹ افزایش یافته است.

در آگوست گذشته، خبرگزاری روسی "تاس" گزارش داد که تجارت دو کشور در شش ماهه نخست سال ۲۰۲۱ میلادی در مقایسه با مدت زمان مشابه در سال پیش از آن رشدی ۴۰ درصدی داشته است. یک توضیح احتمالی آن است که روسیه پس از اعمال مجدد تحریم ها از سوی واشنگتن کم تر از سایر شرکای تجاری تحت تاثیر قرار گرفت.

به عنوان مثال، غلات بخش عمده ای از فروش روسیه به ایران را تشکیل می دهد و تحریم های امریکا بر چنین اقلامی اعمال نمی شود. علاوه بر آن، در گزارش ها اشاره شده مسکو آماده است تا ۳۲ فروند جنگنده سوخو -۳۵ را به ایران بفروشد که به طور قابل توجهی نیروی هوایی آن کشور را تقویت می کند.

بنابراین، روسیه علیرغم محکوم کردن خروج واشنگتن از برجام تا حد زیادی از پیامد های منفی تحریم های ناشی از آن مصون ماند. در واقع، روسیه توانست این تصمیم را به عنوان نمونه دیگری از یکجانبه گرایی خطرناک امریکایی در نظر گیرد. همزمان، علیرغم آن که پیوستن به برجام در سال ۲۰۱۵ مزایای کوتاه مدتی را برای مسکو به ارمغان آورد احیای مجدد توافق در شرایط حاضر لزوما مزایای بیش تری برای روسیه به همراه نخواهد داشت.

با این وجود، حفظ و ادامه مذاکرات هسته ای می تواند به پوتین کمک کند تا نقش خود را به عنوان یک واسطه قدرتمند در عرصه بین المللی حفظ کند.

اوکراین چه تاثیری در این میان دارد؟

افزایش قوای نظامی فعلی روسیه در مرز اوکراین و سایر اقدامات بی ثبات کننده جدی تر از اقدامات تحریک آمیز پیشین آن کشور است. روسیه خواسته هایی را به کشور های عضو ناتو ارائه کرده است که به نظر می رسد به طور عمدی غیر سازنده است و امکان آغاز گفتگو ها را میسر نمی سازد. پس از خروج ناموفق امریکا از افغانستان توسط دولت بایدن و تعلیق تحریم ها علیه پروژه لوله نورد استریم ۲، پوتین احتمالا بیش از هر زمان دیگری جرات می کند تا در مورد شروط اش نظر دهد.

در ۳۰ دسامبر، او به بایدن هشدار داد که تحریم روسیه برای تقویت اوکراین می تواند منجر به قطع کامل روابط دو کشور شود ضرب الاجلی بی سابقه که "جان اِراس" تحلیلگر کهنه کار به درستی آن را "باج خواهی هسته ای" توصیف کرده است.

این وضعیت برای مذاکرات هسته ای ایران چه معنایی دارد؟

نخست آن که مسکو صرفنظر از این که مذاکرات وین به کجا خواهد رسید به منافع خود متعهد خواهد ماند. پوتین سال ها برای از بین بردن نظم جهانی تحت رهبری امریکا سخت کار کرده است. بنابراین، او هر کاری که می تواند برای هدایت آخرین تحولات در این مسیر انجام خواهد داد. همکاری اولیه او در مورد برجام هرگز به نفع واشنگتن نبود و هرگونه رفتار به ظاهر مفید روسی در وین نیز نباید از این دریچه نگریسته شود، صرفنظر از آن که در اوکراین چه اتفاقی رخ خواهد داد.

نکته دوم آن که مسکو ظاهرا از تمدید برجام سود چندانی عایدش نخواهد شد و می تواند حین انجام اقدامات و موضع گیری دیپلماتیک ایران صبر کند. در مقابل، غرب کماکان ایران را به عنوان یک تهدید بزرگ قلمداد می کند.

بنابراین، پوتین می تواند به استفاده از واقعیت به عنوان اهرمی در صحنه های دیگر ادامه دهد. این احتمال وجود دارد که حتی مسکو این گونه نشان دهد که اگر واشنگتن در مورد اوکراین با مسکو همراهی کند روسیه نیز در مورد پرونده هسته ای ایران کمک بیش تری ارائه خواهد داد. اگر این اتفاق رخ دهد آخرین کاری که سیاستگذاران غربی باید انجام دهند آن است که قول لفظی و کلامی او را بپذیرند.

در حوزه نظری، مسکو می تواند با برداشت گام های مشخص برای محدود کردن نفوذ ایران در سوریه، توقف فروش تسلیحات به تهران و یا انتقاد از ایران در مسئله هسته ای یک تغییر سیاست واقعی را نشان دهد. با این وجود، متاسفانه هیچ یک از این سناریو ها واقع گرایانه نیستند. سیاستگذاران غربی ممکن است بخواهند باور کنند که روسیه می تواند در مورد ایران کمک رسان باشد حتی اگر اقدامات مضری را علیه اوکراین انجام دهد.

با این وجود، آنان باید وضعیت را در بستری کلان تر مورد بررسی قرار دهند چرا که موضع ضد غربی پوتین هرگز به اروپا محدود نشده است. بر این اساس، واشنگتن و شرکای آن باید بر ایجاد یک استراتژی واحد تمرکز کنند که نه تنها موقعیت مذاکرات امریکا در وین را تقویت می کند بلکه اراده سیاسی برای دفاع از نظم جهانی مبتنی بر قوانین را در صورت لزوم نشان دهد.

منبع: انستیتو واشنگتن برای سیاست خاور نزدیک

ترجمه: فرارو

منبع : فرارو