(فیلم) رهاسازی آب سد کمال خان افغانستان به سمت ایران

(فیلم) رهاسازی آب سد کمال خان افغانستان به سمت ایران

۲۸ دی ۱۴۰۰ - ۲۳:۵۰ زمان مطالعه : 1 دقیقه
سرویس سیاسی - به گفته این دیپلمات کشورمان امیدواریم تا ظهر فردا آب به مرز‌های کشورمان برسد و مردم استان سیستان و بلوچستان از آن بهره‌مند شوند.

به گزارش سرویس سیاسی برخط نیوز به نقل از فرارو - معاون سفارت ایران در کابل از باز شدن دریچه های بند سد کمال خان توسط افغانستان و جاری شدن آب به سمت مرز های جمهوری اسلامی ایران خبر داد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، سید حسن مرتضوی گفت: با رایزنی های ایران با افغانستان در سفر امیرخان متقی سرپرست وزارت امور خارجه طالبان به تهران و ادامه این مذاکرات با مقامات حکومت سرپرست در افغانستان، رهبران طالبان دستور بازگشایی دریچه های بند کمال خان را صادر و حدود دو ساعت پیش آب به سمت مرز های جمهوری اسلامی ایران رها شد.


به گفته این دیپلمات کشورمان «امیدواریم تا ظهر فردا آب به مرز های کشورمان برسد و مردم استان سیستان و بلوچستان از آن بهره مند شوند.»

براساس معاهده هیرمند، سهم ایران از آب رودخانه هیرمند معادل ۸۲۰ میلیون متر مکعب در سال و در حدود ۲۶ متر مکعب در ثانیه است که البته در ماه ها و فصول مختلف تفاوت می کند. از آنجا که این رودخانه از مناطق خشک و کم آب منطقه سیستان می گذرد برای جنوب شرقی کشور در بحث تامین آب آشامیدنی، کشاورزی و صنعتی مهم است.

نماینده ویژه رئیس جمهور در امور افغانستان از مسئولان طالبان برای رهاسازی آب سد کمال خان قدردانی کرد. کاظمی قمی در یک پیام صوتی گفت: از وفای به عهد مسئولان طالبان در رهاسازی حق آبه ایران و باز کردن دریچه های سد کمال خان قدردانی می کنم و امیدوارم شرایطی به وجود بیاید که افغانستان نیز شاهد شکوفایی و رشد شود. به طور ویژه از آقای مرتضوی معاون سفارت ایران در کابل که موضوع رهاسازی حق آبه ایران را پیگیری کرده است، قدردانی می کنم.

منبع : فرارو

ناشناس ۲۹ دی ۱۴۰۰ - ۱۶:۵۹
اینا آب مجانی نمیدن زمینای مرزی رو برای کشاورزی گرفتن امروز افغانستان خطرناکترین کشوز جهانه همدست با پاکستان اتمی