تخت روانچی: شورای امنیت زمانی به مسائل زنان رسیدگی کند که به صلح و امنیت بین الملل مرتبط باشد
سرویس سیاسی - نماینده ایران در سازمان ملل گفت: مسائل مربوط به زنان و دختران تحت اختیارات مجمع عمومی و سایر نهادهای مرتبط سازمان ملل متحد است و شورای امنیت باید تنها زمانی به این موضوع رسیدگی کند که مستقیماً به حفظ صلح و امنیت بین‌المللی مرتبط باشد.

به گزارش سرویس سیاسی برخط نیوز به نقل از ایسنا - مجید تخت روانچی، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل، در سخنرانی خود در نشست روز سه شنبه شورای امنیت این سازمان که در مورد بحث  زنان، صلح و امنیت برگزار شد، با اشاره به نقش و جایگاه زنان در تحولات اجتماعی - اقتصادی و زندگی سیاسی کشورها گفت: در منازعات و درگیری ها، تلاش ها باید بر رسیدگی به علل ریشه ای خشونت علیه زنان متمرکز شود و در وضعیت های پس از جنگ و منازعات رویکرد اصلی باید حمایت از حقوق آنها و تضمین مشارکت آنها در حل و فصل منازعات، فرآیندهای صلح و همچنین فعالیت های بشردوستانه باشد.

وی گفت: جمهوری اسلامی ایران برای نقش زنان در توسعه اقتصادی-اجتماعی و نیز حیات سیاسی و فرهنگی جامعه ایران اهمیت زیادی قائل است.

روانچی در این نشست به تحریم های ظالمانی امریکا علیه ایران اشاره و گفت علیرغم اعمال تحریم های آمریکا که ناقض قوانین بین المللی، حقوق اولیه زنان و دختران، به ویژه حق توسعه آنهاست، در ایران دستاوردهای چشمگیری در توانمندسازی زنان و دختران، از جمله در حوزه آموزش و تحصیلات حاصل شده است.

نماینده ایران در ادامه به وضعیت زنان خاورمیانه اشاره کرد و گفت: متأسفانه همچنان شاهد تأثیرات مخرب اشغالگری و مداخلات خارجی و همچنین فعالیت های تروریستی هستیم که زنان و دختران را هدف قرار می دهند.

وی گفت: قدیمی ترین مورد در واقع وضعیت زنان فلسطینی است که همچنان از پیامدهای چندین دهه اشغال و نقض حقوق بشر رنج می برند.  

روانچی در ادامه گفت: ما بر این باوریم که حمایت از حقوق بشر همه افغان ها، از جمله زنان و دختران، مشارکت آنها در فرایند صلح و امنیت و همچنین، آرمان های مشروع آنها باید تضمین شود.

وی در پایان بر این موضع اصولی تاکید کرد که مسائل مربوط به زنان و دختران تحت اختیارات مجمع عمومی و سایر نهادهای مرتبط سازمان ملل متحد است و شورای امنیت باید تنها زمانی به این موضوع رسیدگی کند، که مستقیماً به حفظ صلح و امنیت بین المللی مرتبط باشد.
 

منبع : خبرگزاری ایسنا