69 درصد مراجعان شوراهای حل اختلاف از عملکرد آن رضایت دارند

69 درصد مراجعان شوراهای حل اختلاف از عملکرد آن رضایت دارند

۰۷ بهمن ۱۴۰۰ - ۲۳:۰۴ زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرویس سیاسی - رئیس مرکز توسعه حل اختلاف قوه قضائیه با بیان اینکه ۶۹ درصد از مراجعان شوراهای حل اختلاف از عملکرد این شورا رضایت دارند، گفت: این امر دلایل مختلفی دارد که یکی از آن‌ها این است که تشریفات آئین دادرسی در شوراهای حل اختلاف لازم‌الاجرا نیست و همین موضوع سبب می‌شود کار با سهولت انجام شده و نتایج مفیدی به دست آید؛ به همین دلیل رضایت مردم هم بیشتر است.

به گزارش سرویس سیاسی برخط نیوز به نقل از ایسنا - حجت الاسلام هادی صادقی معاون قوه قضائیه و رئیس مرکز توسعه حل اختلاف قوه قضائیه در آئین افتتاح شعب همیاران صلح و توسعه حل اختلاف شهرستان قوچان یکی از سیاست های قوه قضائیه را پیشبرد پرونده ها به سمت صلح و سازش پیش از صدور حکم قضایی دانست و عنوان کرد: گاهی دشمن تبلیغات منفی می کند مبنی بر اینکه تعداد پرونده های قضایی در ایران بالاست اما این را نمی گوید که عناوین مجرمانه در ایران ۱۰ برابر کشورهای دیگر است. برخی از عناوینی که ما در ایران به عنوان جرم از آن یاد می کنیم، در کشورهای اروپایی به آن افتخار هم می شود.

وی افزود: ایران در همسایگی با کشورهایی است که ۹۰ درصد مواد مخدر دنیا را تأمین می کنند که همین امر زمینه افزایش ارتکاب جرم را فراهم می کند؛ به طوری که بیش از ۵۰ درصد جرائم در کشور مربوط به مواد مخدر است که از این میان ۴۸ درصد آن به صورت مستقیم با مواد مخدر در ارتباط است. اگر جرائم مواد مخدر را از سایر پرونده های قضایی جدا کنیم، میزان قابل توجهی از تعداد زندانیان کاهش می یابند.

صادقی اضافه کرد: حجم پرونده ها در دستگاه قضا نباید ما را به اشتباه بیندازد که وضعیت اجتماعی خراب است. باید بدانیم مردم ایران اهل گذشت بوده و گاهی از حق خود چشم پوشی می کنند؛ در حالی که در اروپا مردم چنین تحملی ندارند.

وی با بیان اینکه اکثر پرونده ها در شورای حل اختلاف منجر به سازش می شود، گفت: طی سال گذشته به طور میانگین میزان سازش در پرونده ها ۳۲ درصد بوده اما امروز این میزان به ۴۰ درصد رسیده است. اینکه اکثر پرونده ها به سازش ختم می شود، موضوعی امیدوارکننده است. برای توسعه چنین فعالیت هایی باید ظرفیت هایی را که پیش مردم محترم است و مردم آن را قبول دارند، برای سازش به کار بگیریم.
 
رئیس مرکز توسعه حل اختلاف قوه قضائیه با اشاره به فعالیت حدود ۷۰۰۰ شعبه حل اختلاف در کشور عنوان کرد: شوراهای حل اختلاف ۲ کار اساسی انجام می دهد که اولین هدف آن صلح و سازش میان مردم است و در این کار سال هاست موفق بوده اند.

وی افزود: رسیدگی به اختلافات مردم که پیگیری قضایی کمتری دارد، در این شوراها با سرعت و هزینه کمتری انجام می شود؛ به طوری که میانگین زمان رسیدگی در شعبه های حل اختلاف کمی بیشتر از ۳۰ روز است ؛در حالی که رسیدگی در دادگستری ها حدودا بیش از سه برابر زمان می برد.

منبع : خبرگزاری ایسنا