رهبر جدید جمهوریخواهان!

رهبر جدید جمهوریخواهان!

۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۸:۵۷ زمان مطالعه : 7 دقیقه
سرویس سیاسی - دو هفته پیش، ران دی سانتیس فرماندار فلوریدا به همراه لورا اینگراهام مجری برنامه فاکس نیوز در تالار شهر حاضر شد و یک ساعت کامل از برنامه پربیننده به شخص او اختصاص یافت. پیش‌تر این نوع زمان پخش تنها مختص دونالد ترامپ بود، اما اکنون دی سانتیس با افزایش اقبال مواجه بوده و حضور چشمگیری داشته است. او پس از ترامپ محبوب‌ترین نامزد بالقوه ریاست جمهوری ۲۰۲۴ در میان جمهوری خواهان است.

رهبر جدید جمهوریخواهان!

ریچ لوری؛ سردبیر نشریه "نشنال ریویو" و چهره ای برجسته در میان محافظه کاران امریکایی است. او مفسر سیاسی شبکه خبری "سی ان ان" است و ستونی هفتگی برای بیان نظرات اش در نشریه "پولیتیکو" دارد. او مهمان ثابت برنامه های شبکه خبری "فاکس نیوز" است. لوری نویسنده کتاب پرفروش "میراث: بهای پرداخت شده برای سال های کلینتون" بوده است.

به گزارش سرویس سیاسی برخط نیوز به نقل از فرارو - فرارو نیویورک تایمز، حتی اگر هرگز نمی خواهید به دی سانتیس رای بدهید مهم است منابع جذابیت او و جهت گیری سیاست هایش را درک کنید، زیرا به هر شکلی چه در صورت نامزدی یا عدم نامزدی ران دی سانتیس نماد و چهره حزب جمهوری خواه جدید است.

مبارزه طلبی دی سانتیس فرماندار در مورد مسائل اجتماعی جنجالی، نشان دهنده نفوذ ترامپ است، اما دی سانتیس از این نیز فراتر رفته و از قدرت دولتی به عنوان ابزاری در جنگ فرهنگی استفاده کرده چیزی که ترامپ درباره آن صحبت کرد، اما هرگز در عمل انجام نداد.

اگر هر یک از طرفداران جمهوری خواه دی سانتیس امیدوارند که او مسیر بازگشت به حزب جمهوری خواه پیش از ۲۰۱۶ میلادی را ترسیم کند احتمالا ناامید خواهند شد. درعوض، دی سانتیس رهبر حزبی جدید و تحت تاثیر ترامپ است، اما بدون نقص و عیوب شخصیتی و توشه رئیس جمهور پیشین (ترامپ).

دی سانتیس به دلیل نوع واکنش اش نسبت به شیوع کووید – ۱۹ به قهرمانی جمهوریخواه تبدیل شد. زمانی که بسیاری از ایالت ها در حال ایجاد محدودیت های گسترده و الزامات استفاده از ماسک بودند او مسیر دیگری را در پیش گرفت.

تحت رهبری او فلوریدا هر اقدام معقولی که می توانست برای محافظت از خانه های سالمندان خود انجام داد در حالی که قرنطینه ها و سایر محدودیت ها را به دلیل جنبه های منفی اقتصادی و اجتماعی به حداقل رساند. هنگامی که در ماه مه ۲۰۲۰ میلادی برای نوشتن مقاله ای درباره استراتژی کووید با دی سانتیس صحبت کردم متوجه شدم که او برخلاف تصور خامی که از وی به عنوان یک "جاهل بی پروا" وجود دارد به خوبی در مورد درس های کشور های دیگر از شیوع کووید مطالعه و ارزیابی انجام داده و در این باره فکر کرده است.

پارامتر های گسترده استراتژی او تشخیص وجود تعادل بین کاهش محدودیت ها و هزینه های اجتماعی و اقتصادی آن است. باز نگهداشتن مدارس و مجبور نکردن دانش آموزان به استفاده از ماسک اکنون به طور گسترده پذیرفته شده است.

به لطف واکنش موفق او نسبت به شیوع کووید، دی سانتیس به واقعیتی دست یافت که در سیاست جمهوری خواهان بسیار ارزشمند است. چهره ارائه شده به عنوان یک قهرمان افسانه ای از او با هر حمله ای که به وی صورت می گرفت به خصوص حملات نادرست یا غیرمنصفانه تقویت می شد.

در آوریل ۲۰۲۱ میلادی، برنامه ۶۰ دقیقه در شبکه خبری سی بی اس گزارشی آشکارا ناقص و گمراه کننده را منتشر کرد که در آن ادعا شده بود در توزیع واکسن های فلوریدا فساد وجود داشته است. رسانه های خبری هم چنین به سرعت ادعا های یک کارمند سابق وزارت بهداشت ایالتی مبنی بر این که فلوریدا تعداد زیادی از مرگ و میر های ناشی از کووید را پنهان کرده منتشر کردند. کلیپ هایی از دی سانتیس در رویارویی با خبرنگاران در رسانه های اجتماعی پخش شد و او شعار خود مبنی بر دفاع از "آزادی در برابر پروتکل های بهداشتی" را تکرار کرد.

به طور کلی هیچ بحث و موضوعی وجود ندارد که دی سانتیس به آن نپردازد. تنها ظرف دو هفته در ماه آوریل دی سانتیس ممنوعیت ۱۵ هفته ای سقط جنین را امضا کرد و وضعیت مالیاتی ویژه دیزنی را به دلیل مخالفت آن با لایحه خود تحت "نگو همجنسگرا" لغو کرد.

او هم چنین تهدید کرد که اگر توئیتر با فروش سهام به ایلان ماسک موافقت نکند علیه آن رسانه اجتماعی اقدام خواهد کرد (صندوق بازنشستگی فلوریدا یک سرمایه گذار است) و لایحه ای را امضا کرد که کارگروهی را برای بررسی تقلب در انتخابات ایجاد می کند. هم چنین، دپارتمان بهداشت تحت امر او دستورالعمل هایی را صادر کرد که به توصیه های دولت بایدن برای درمان جوانان مبتلا به نارسایی جنسی اعتراض می کرد.

علیرغم همه صحبت هایی که درباره ترامپی بودن دی سانتیس وجود دارد چیز های زیادی در مورد او وجود دارند که دوران پیش از ترامپ را به یاد می آورند. او در سال ۲۰۱۲ میلادی به عنوان یک محافظه کار از تی پارتی (جناح راست حزب جمهوری خواه) در جایگاه نماینده کنگره انتخاب شد.

او علاقه دارد به خود ببالد که بودجه فلوریدا تقریبا نصف بودجه نیویورک است حتی اگر ایالت تخت فرمان او پرجمعیت تر باشد. او به وضعیت فلوریدا به عنوان یک ایالت با نرخ مالیات پایین افتخار کرده و از آن محافظت می کند.

دی سانتیس از طرفداران بسیار متعهد گسترش مدارس و برنامه های بورسیه برای کمک به خانواده ها به منظور فرستادن فرزندان شان به مدارس خصوصی بوده است. او کاملا ضد مقررات است. ما از او به طور قابل توجهی در مورد تجارت یا سیاست خارجی نظری نشنیده ایم دو مورد از موضوعات کلیدی که پوپولیست های طرفدار ترامپ در مورد آن از جمهوری خواهان سنتی فاصله گرفته اند. او سیاست صنعتی را که اولویت بخشی از جناح راست پوپولیست بوده را تایید نکرده است.

در واقع، هر جنبش محافظه کاری که در حدود سال ۱۹۸۴ میلادی در یک کپسول زمان مهر و موم شده باشد و امروز ظهور کند دی سانتیس را به عنوان یک جمهوریخواه کم و بیش استاندارد به رسمیت می شناسد محافظه کاری که از نظر مالی از کسب و کار ها با ایجاد فضای مساعد اقتصادی حمایت می کند، ضد نخبه گراست و از نظر محافظه کاری اجتماعی مشتاق اصلاح قوانین مدارس دولتی است.

هیچ یک از این موارد تازه نیستند. آن چه او به عنوان یک حرکت واقعی برجسته ساخته تمایل اش به استفاده از قدرت دولتی در جنگ فرهنگی است.

گاهی اوقات این موضوع شامل زمینه هایی مانند آموزش عمومی می شود که در آن دولت حق دارد قوانین را تعیین کند. یکی از این نمونه ها دفاع او از لایحه حقوق والدین در آموزش است که آموزش در کلاس درس درباره گرایش جنسی و یا هویت جنسی را به دانش آموزان تا کلاس سوم ممنوع می سازد. هم چنین، او درصدد است تا شرکت های رسانه های اجتماعی را از حذف حساب های کاربری شخصیت های سیاسی و سایر کاربران از پلتفرم ها منع کند.

لغو وضعیت مالیاتی ویژه دیزنی از سوی دی سانتیس پیامی به شرکت های دیگری بود که از دید او از سوی کارکنان و مدیران شان که نزدیک به جناح چپ حزب دموکرات (مترقی) هستند تحت فشار قرار می گیرند تا به سلاح هایی برای جنگ فرهنگی تبدیل شوند.

دی سانتیس با امضای قانونی به انحلال حق ۵۵ ساله خودگردانی دیزنی پایان داد. منتقدان دی سانتیس او را به دلیل تشدید دشمنی اش با دیزنی بزرگترین کارفرمای خصوصی ایالت فلوریدا بر سر قانون "نگو همجنس گرا" که بحث در کلاس درس درباره گرایش جنسی و هویت جنسیتی را در مقاطع خاص ممنوع می کند مورد انتقاد قرار داده اند.

سناتور دانیل پاتریک موینیهان از نیویورک زمانی نوشته بود:"حقیقت محوری جریان محافظه کار این بوده که فرهنگ و نه سیاست است که موفقیت یک جامعه را تعیین می کند. حقیقت اصلی نزد لیبرال ها این است که سیاست می تواند یک فرهنگ را تغییر داده و آن را نجات دهد".

شاید بپرسید آیا اظهارنظر های دی سانتیس و تمایل اش به استفاده از قدرت دولتی در تضاد با ایده دولت حداقلی جمهوری خواهان نیست؟ حتی اگر دی سانتیس مایل باشد از قدرت دولتی استفاده کند این بدان معنا نیست که او جهت گیری محدود دولتی خود را کنار گذاشته است.

اندیشکده لیبرال "کاتو" فلوریدا را دومین ایالت آزاد در کشور (پس از نیوهمپشایر) معرفی کرده و دی سانتیس تمایلی از خود نسبت به تغییر مالیات، هزینه ها و سیاست های نظارتی که به ایجاد این وضعیت و جایگاه برای فلوریدا کمک کرده نشان نداده است. در مورد کووید، او به طور مداوم بر اهمیت استقلال فردی تاکید ورزیده است.

مخالفان دی سانتیس علاقه دارند بگویند که او بدتر یا خطرناک تر از ترامپ است. اگر منظور آنان این است که ریاست جمهوری احتمالی دی سانتیس در پیگیری دستور کار محافظه کارانه تر از ترامپ متمرکز و منضبط تر است احتمالا درست می گویند.

در غیر این صورت آنان کاملا در اشتباه به سر می برند. دی سانتیس فاقد ناکامی ها و عیوب ترامپ است. او در پاسخ دادن به خبرنگاران تند است، اما هرگز بی خود و بی جهت توهین نمی کند. او به حقایق اهمیت می دهد و برای تسلط بر آن زمان صرف می کند.

دی سانتیس در حال حاضر جنجالی ترین موضوع در سیاست ملی جمهوری خواهان است و او هر کاری را انجام می دهد تا بستر لازم برای پیروزی اش در انتخابات امسال و نامزدی برای رقابت انتخابات ریاست جمهوری فراهم شود.

غیرممکن است که بدانیم این وضعیت چگونه پیش خواهد رفت. مسیر او ممکن است از سوی ترامپ مسدود شود. موضوع واضح آن است که او ترکیبی از حزب جمهوری خواه قدیم و جدید است و بازتابی از آینده جمهوری خواهان خواهد بود.

منبع : فرارو