استعفای نخست وزیر فرانسه

استعفای نخست وزیر فرانسه

۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۲۲:۵۲ زمان مطالعه : 1 دقیقه
سرویس سیاسی - پیش از این نتایح نظرسنجی موسسه Ifop نشان می‌دهد که ۴۹ درصد فرانسوی‌ها خواهان انتخاب نخست وزیر جدید فرانسه از میان احزاب چپ این کشور هستند.

به گزارش سرویس سیاسی برخط نیوز به نقل از فرارو - ژان کاستکس نخست وزیر فرانسه عصر دوشنبه استعفای خود را به امانوئل مکرون تسلیم کرد و رئیس جمهور فرانسه با پذیرش این استعفا، الیزابت بورن وزیر کار خود را به عنوان جایگزین او انتخاب کرد.

به گزارش ایرنا از رویترز، این دومین بار در ۳۰ سال گذشته است که یک زن به عنوان نخست وزیر در فرانسه انتخاب می شود.

مکرون که باید نشان دهد خواسته های رای دهندگان را شنیده است به دنبال نخست وزیری با سابقه و با به کارگیری سیاست های سبز و اجتماعی بوده است.

بورن قبل از پیوستن به دولت مکرون با بسیاری از وزرای حزب سوسیالیست همکاری می کرد و در سال ۲۰۱۹ به مدت کوتاهی به عنوان وزیر محیط زیست فرانسه خدمت کرد و توانست سیاست های گسترش استفاده از دوچرخه در فرانسه را پیش ببرد.

او سپس مسئولیت وزارت کار را بر عهده گرفت و در دوره فعالیت وی به عنوان وزیر کار فرانسه، بیکاری به پایین ترین سطح خود در ۱۵ سال گذشته و بیکاری جوانان به پایین ترین سطح خود در ۴۰ سال گذشته رسید.

پیش از این نتایح نظرسنجی موسسه Ifop نشان می دهد که ۴۹ درصد فرانسوی ها خواهان انتخاب نخست وزیر جدید فرانسه از میان احزاب چپ این کشور هستند.

انتخاب چهره ای که با توجه به پیروزی نه چندان درخشان امانوئل مکرون در این انتخابات و قوت گرفتن احزاب چپ به رهبری ژان لوک ملانشون از حزب "فرانسه تسلیم ناپذیر" از یک طرف و افزایش محبوبیت مارین لو پِن از حزب راست افراطی "مجمع ملی" از طرف دیگر، احتمال کسب نکردن اکثریت کرسی های پارلمان جدید فرانسه توسط حزب رئیس جمهور جوان این کشور را افزایش داده است.

مکرون روز دوشنبه هفته گذشته در یک کنفرانس مطبوعاتی با اولاف شولتس صدراعظم آلمان در برلین اعلام کرد که نام نخست وزیر بعدی فرانسه را می داند اما از بیان جزئیات بیشتر در این زمینه خودداری کرد.

منبع : فرارو

آخرین اخبار سرویس سیاسی