شعله ور شدن جنگ جدید در اروپا؟!

شعله ور شدن جنگ جدید در اروپا؟!

۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۸:۴۳ زمان مطالعه : 7 دقیقه
سرویس سیاسی - مطهرنیا گفت: به دلیل ضعفی که مسکو در اوکراین از خود نشان داده است باز کردن یک جبهه‌ی دیگر در ارتباط با توان مسکو چالش برانگیز محسوب می‌شود؛ لذا باید گفت احتمال وقوع درگیری کم است، اما در صورت فشار بیشتر بر روسیه این کشور تلاش خواهد کرد از این راه نجات نیز تا حدودی بهره ببرد.

به گزارش سرویس سیاسی برخط نیوز به نقل از فرارو - نزدیک به سه ماه از حمله ی روسیه به رهبری ولادیمیر پوتین به اوکراین می گذرد و حالا کشور های اروپایی بیش از پیش از جانب روسیه احساس خطر می کنند و یکی پس از دیگری خواهان پیوستن به ناتو هستند. سوئد، نروژ و فنلاند کشور هایی هستند که پس از آغاز حمله ی روسیه به اوکراین خواهان پیوستن به ناتو شدند.

روز گذشته رئیس جمهور و نخست وزیر فنلاند رسما اعلام کردند که دولت این کشور قصد دارد برای عضویت در ناتو درخواست دهد. فنلاند حدود ۱۰۰۰ کیلومتر مرز با روسیه دارد و اولین کشور دارای بیشترین مرز مشترک با روسیه محسوب می شود که قرار است عضو ناتو شود. درخواست فنلاند، اما واکنش تند روسیه را در پی داشته است. ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در گفتگو با همتای فنلاندی خود از تصمیم این کشور برای پیوستن به ناتو ابراز نارضایتی کرده و آن را یک اشتباه خوانده است.

معاون نماینده روسیه در سازمان ملل نیز پیشتر هشدار داده است که عضویت فنلاند و سوئد در ناتو و حضور نظامی این ائتلاف در این دو کشور سبب می شود قلمرو آن ها به هدف احتمالی ارتش روسیه تبدیل شود. آلکسی ژوراولیوف، معاون کمیته دفاعی کرملین هم از سوی دیگر مدعی شد فنلاند می تواند در ۱۰ ثانیه با موشک مافوق صوت شیطان-۲ نابود شود و روسیه می تواند کشور های بالتیک را «مثل بادام زمینی» درهم بشکند.

این تهدید های روسیه، اما تنها مانع فنلاند و سوئد برای پیوستن به ناتو نیست؛ مقامات ترکیه نیز اعلام کرده اند که با عضویت این دو کشور در پیمان آتلانتیک شمالی مخالف هستند. رجب طب اردوغان رئیس جمهور ترکیه با بیان این که فنلاند و سوئد خانه بسیاری از سازمان های تروریستی هستند گفت: "کشورش دیدگاه مثبتی نسبت به عضویت این دو کشور اروپایی در ناتو ندارد". این نکته را نیز باید در نظر داشت که برای عضویت در ناتو، باید تمامی ۳۰عضو کنونی این ائتلاف موافقت خود را اعلام کنند.

شعله ور شدن جنگ جدید در اروپا؟!

مهدی مطهرنیا کارشناس مسائل بین الملل در گفتگو با فرارو ضمن اشاره به آخرین وضعیت جنگ اوکراین به بررسی پیامد های الحاق فنلاند و سوئد به ناتو پرداخت و در این باره گفت: آنچه هم اکنون باید به آن توجه کرد وضعیت متزلزل روسیه در ارتباط با جامعه ی بین الملی از منظر هیبت و حیثیت مسکو است. روسیه اساسا به عنوان یک ابر قدرت به جامانده از متن کهن تاریخی و میراث دار اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی شناخته می شود، از سوی دیگر روس ها مدعی یک نظام تزاریستی کهن هستند که در منطقه ی خود و در حوزه ی بین المللی دارای قدرت بوده اند.

او در ادامه گفت: «پوتین با ارزیابی جنگی ساده با اوکراین وارد بحرانی بسیار گسترده و عمیق شده است که هیبت و حیثیت مسکو را نزد جهانیان زیر سوال برده؛ روس ها به بهانه ی پیوستن اوکراین به پیمان آتلانتیک شمالی به این کشور حمله کردند. برداشت اولیه مسکو و هواداران روسیه آن بود که ظرف یک هفته جنگ به پایان خوهد رسید؛ زلنسکی از کار بر کنار شده، کی یف فتح خواهد شد و دولت متمایل به مسکو روی کار می آید.این در حالی است که پس از گذشت سه ماه از جنگ شاهد ایجاد فضایی هستیم که در آن ایالات متحده آمریکا بدون اینکه بخواهد پنجه های خود را بر روی روسیه باز کند توانسته توسط نیرو های اوکراینی و حمایت از مقاومت در برابر مسکو هیبت روسیه را زیر سوال ببرد.»

مطهرنیا در ادامه افزود: «از طرفی دیگر اتحاد میاد اوکراین و ایالات متحده آمریکا بیشتر شد و همانگونه که بار ها گفته ام خرس روسی باعث شد تا بال های عقاب آمریکایی در اروپا بیشتر باز شود؛ در عین حال لبه ی مقاومت در برابر مسکو در اروپا نیز برجسته تر شده است.»

این تحلیلگر مسائل بین الملل گفت: «سوئد، نروژ، فنلاند و کشور های دیگری که از منظر سنتی رویکرد های بی طرف در مسائل نظامی و امنیتی داشتند اکنون خواهان پیوستن کشورهایشان به ناتو هستند و بالطبع این موضوع موجب عکس العمل شدید مسکو می شود. روسیه در آغاز تحرک آمریکا در حمایت از کی یف اعلام کرد که ماهواره ها را هدف قرار خواهد داد، سپس صحبت از حمله ی اتمی شد. در همین راستا هواپیما های ساعت مرگ مسکو نیز در آسمان به پرواز درآمدند و پوتین کیف رمز کلاهک های هسته ای اش را به ظاهر حمل کرد. اکنون می بینیم که سخن از بین بردن یک کشور ظرف کمتر از ده ثانیه به میان می آید. گویی که در واقع غولی می خواهد پشه ای را در آسمان شکار کند و آنرا از بین ببرد. این نوع گفتگو ها از سوی رهبران نظامی بیش از آنکه دارای ارزش عینی و عملیاتی باشد، نمایانگر نوعی از هم پاشیدگی و بهم ریختگی استراتژیک است.»

مطهرنیا درباره اقدامات اخیر روسیه نظیر قطع صادرات برق به فنلاند و اینکه چقدر چنین تصمیاتی می تواند بر نظر فنلاند در پیوستن به ناتو اثر بگذارد نیز گفت: «اروپا و آمریکا سالهاست که در پی استقلال در حوزه انرژی و بازار ترکیبی خرید بوده اند. آن ها به موازات جایگزین کردن منابع انرژی دیگر جای نفت و گاز تلاش داشته اند که بازار ترکیبی خرید خود را کامل کنند. امروز آمریکا به نفت و گاز کشور های دیگر نیاز ندارد و خود در آستانه ی تبدیل شدن به یکی از مهم ترین صادر کنندگان نفت در جهان است.»

وی افزود: «از طرفی دیگر اروپا سعی در جایگزینی نفت و گاز روسیه دارد و تا حدودی می تواند موجب تجهیز رقبای استراتژیک روسیه در بازار انرژی شود. عربستان، امارت و کشور های دیگری که دارنده گاز و نفت هستند در بازار انرژی جهان از جمله ایران، با مسکو در حال رقابت اند. اکنون حرکت های مسکو در ارتباط با پرونده ی هسته ای ایران بیش از هر چیز متوجه نگرانی از ورود نفت و گاز ایران به بازار های جهانی و بالطبع کاهش نفوذ روسیه در بهره برداری از اهرم فشار نفت و گاز است.»

مطهرنیا گفت: «لذا باید بگوییم که اگرچه این مورد بی اثر نیست و اثرات خود را در ارتباط با اهرم فشار مسکو به جا می گذارد، اما ترفند ها و تدابیری در جهت دور زدن این حرکت روسیه نیز از سوی کشور های اروپایی در جریان است.»

او در خصوص افزایش تنش میان فنلاند، سوئد و روسیه و احتمال بروز جنگ بین این کشور نیز گفت: «همیشه امکان جنگ و درگیری و منازعه وجود دارد، اما احتمال آن مهم است. امکان یعنی امری "دور از دسترس" و هیچ چیز در سیاست نیست که در دسترس نباشد بالطبع هیچ تحلیلگری نمی تواند بگوید که امکان وقوع جنگ میان روسیه و کشور های دیگر که هدف روس ها قرار می گیرند وجود ندارد. پس این امکان وجود دارد، اما با توجه به اینکه روس ها در ارتباط با اوکراین با چالش های جدی ای رو به رو هستند و ارتش قدرتمند روسیه اکنون با پرسش های جدی در باب توان نظامی خود روبه رو است این احتمال کاهش می یابد.»

مطهرنیا درباره چالش های پیش روی مسکو افزود: «از یک طرف به واسطه فشار هایی که روی پوتین و مسکو در ارتباط با اوکراین وجود دارد باز کردن یک جبهه ی دیگر می تواند زمینه های رهایی از نگاه های نقادانه نسبت به پوتین و روسیه را در کی یف کاهش دهد.از طرف دیگر دلیل ضعفی که مسکو در اوکراین از خود نشان داده است باز کردن یک جبهه ی دیگر در ارتباط با توان مسکو چالش برانگیز محسوب می شود؛ لذا باید گفت احتمال وقوع درگیری کم است، اما در صورت فشار بیشتر بر روسیه این کشور تلاش خواهد کرد از این راه نجات، نیز تا حدودی بهره ببرد و یا حداقل تهدید به حمله ی نظامی را در دستگاه تبلغات نظامی خود بار دیگر مطرح کند.»

مطهرنیا درباره احتمال پیشرفت مذاکرات میان روسیه و اوکراین در صورت پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو و تقویت پیمان آتلانتیک شمالی نیز گفت: «آنچه که اکنون دیده می شود آن است که روس ها باید به یک پیروزی معنادار در جهت کسب امتیاز در اوکراین نایل آیند. در وضعیت کنونی که هم زلنسکی و هم متحدان اوکراین به هیچ وجه حاضر نیستند که از مواضع خود در برابر پوتین کوتاه بیایند بالطبع باید گفت که مسکو در وضعیت مذاکره ی مطلوب قرار ندارد و از این جهت به نظر می رسد که شاهد ایجاد فضایی هستیم که در آن رسیدن به یک توافق چندان در دسترس نیست و این جنگ در اوکراین را در ماه های آینده استمرار می بخشد.»

او درباره مخالف های ترکیه با پیوستن فلاند و سوئد به ناتو نیز گفت: «روس ها در منطقه ی خاورمیانه و به ویژه در ارتباط با مسئله ی سوریه تنش های معناداری با ترک ها دارند. از طرف دیگر ماجرای آذربایجان و ارمنستان و استحکاک های موجود در این منطقه نیز ترکیه را در لبه ی مقاومت شکننده با روس ها قرار می دهد. با توجه به این معانی، به نظر می رسد که ترکیه تلاش دارد که سیاستی محافظه کارانه در ارتباط با پیوستن کشور های اروپایی جدید به ناتو اتخاذ کند. باید اضافه کنم که سیاست های اعلامی رجب طیب اردوغان با سیاست های اعمالی او در این زمینه همگون نخواهد بود.»

منبع : فرارو