قطر: در مبادله پیام ها میان ایران و آمریکا نقش داشتیم

قطر: در مبادله پیام ها میان ایران و آمریکا نقش داشتیم

۰۷ تیر ۱۴۰۱ - ۲۳:۲۵ زمان مطالعه : 1 دقیقه
سرویس سیاسی - سخنگوی وزارت امور خارجه قطر در مصاحبه با شبکه خبری الجزیره گفت که این کشور در تلاش‌های دیپلماتیک برای نزدیک کردن دیدگاه‌ها و مبادله پیام‌ها میان ایران و آمریکا نقش داشته است.

به گزارش سرویس سیاسی برخط نیوز به نقل از فارس - سخنگوی وزارت امور خارجه قطر گفت که نقش این کشور تنها به میزبانی از مذاکرات غیرمستقیم میان آمریکا و ایران خلاصه می شود.

وی که با شبکه خبری الجزیره مصاحبه می کرد، گفت: «تاکید می کنیم که ما طرفدار هیچ کدام از طرف ها در این مذاکرات نیستیم و ایجاد اعتماد میان دو طرف، چالش بزرگی به شمار می آید».

سخنگوی وزارت خارجه قطر اضافه کرد: «چیزی که در حال حاضر روی می دهد حاصل تلاش های انجام شده اروپایی هاست».»

وی افزود: «قطر تلاش های دیپلماتیک زیادی برای نزدیک کردن دیدگاه ها و مبادله کردن پیام ها میان دو طرف ایفا کرده است».

این مقام قطر تاکید کرد: «تلاش داریم که نقش مثبتی را ایفا کرده و در آمادگی کامل برای ادامه تلاش های دیپلماتیک قرار داریم».

بعد از وقفه چند ماهه مذاکرات وین، امروز سه شنبه مذاکراتی در دوحه قطر با حضور نمایندگان اتحادیه اروپا، ایران و آمریکا آغاز شد. در همین چارچوب، علی باقری مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران و «انریکه مورا» معاون مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ کننده مذاکرات رفع تحریم، دقایقی قبل در دوحه پایتخت قطر دیدار کرده و به گفت وگو نشستند.

علی باقری بدین منظور ظهر امروز (سه شنبه) هفتم تیر ماه در رأس هیأتی وارد دوحه شده بود. قرار است مذاکرات برای رفع تحریم ها بین ایران و آمریکا به صورت غیرمستقیم و از طریق هماهنگ کننده مذاکرات یعنی انریکه مورا انجام شود. آنگونه که ایران پیش از این اعلام کرده این مذاکرات ادامه مباحث باقیمانده از مذاکرات وین است.

پیتر استانو در یک نشست خبری در بروکسل گفت: «چیزی که اکنون در قطر جریان دارد گفت وگوهای غیرمستقیم میان ایران و آمریکا با وساطت اتحادیه اروپا است. این چیزی است که مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در جریان سفرش به تهران در شنبه گذشته اعلام کرد.»

منبع : خبرگزاری فارس