سوئد و فنلاند رسماً به ناتو دعوت شدند

سوئد و فنلاند رسماً به ناتو دعوت شدند

۰۸ تیر ۱۴۰۱ - ۲۰:۵۸ زمان مطالعه : 1 دقیقه
سرویس سیاسی - کشورهای ناتو رسماً از سوئد و فنلاند برای پیوستن به این ائتلاف دعوت کردند.

به گزارش سرویس سیاسی برخط نیوز به نقل از فرارو - کشورهای ناتو رسماً از سوئد و فنلاند برای پیوستن به این ائتلاف دعوت کردند.

به گزارش مهر به نقل از اسپوتنیک، سران کشورهای عضو ناتو امروز طی بیانیه ای از دو کشور سوئد و فنلاند برای عضویت در این ائتلاف نظامی دعوت به عمل آوردند.

اعضای ناتو در بیانیه ای که از مادرید صادر شد، اعلام کردند: امروز تصمیم گرفتیم تا از فنلاند وسوئد برای عضویت در ناتو دعوت به عمل آوریم و با امضای دستور العمل های الحاق (آنها) موافقت کردیم. در هر (روند) عضویت در ائتلاف توجه به نگرانی های امنیتی مشروع همه متحدان حائز اهمیت است.

در بیانیه رسمی ناتو همچنین از انعقاد یادداشت سه جانبه میان ترکیه، فنلاند و سوئد در زمینه الحاق این کشورها به ناتو استقبال شد.

در بخش دیگری از بیانیه سران ناتو تاکید می شود که امنیت کشورهای شمال اروپا برای ناتو از جمله در دوره پیوستن آنها (به ناتو) اهمیت دارد. سران ناتو دعوت سوئد و فنلاند برای پیوستن به ناتو را نشان تعهد دوباره خود به سیاست درهای باز ورود دیگر کشورها به ناتو اعلام کردند.

ناتو در بیانیه خود به مسئله اوکراین نیز اشاره داشته و اعلام کرد که این ائتلاف در همبستگی کامل در کنار اوکراین می ایستد و از حق ذاتی این کشور برای دفاع از خود و انتخاب امنیت خود حمایت می کند.

بیانیه ناتو می افزاید که با توجه به تغییر فضای امنیتی در اروپا، تصمیماتی در خصوص اقدامات جدید برای افزایش حمایت سیاسی و عملی مناسب از شرکای خود از جمله بوسنی و هرزگوین، گرجستان و جمهوری مولداوی اتخاذ کردیم.

سازمان ناتو امروز اعلام کرد که ترکیه دیگر مخالفتی با عضویت فنلاند و سوئد در این پیمان نظامی ندارد. ترکیه پیشتر از پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو به دلیل نگرانی از تروریسم جلوگیری و مخالفت کرده بود. درخواست برای پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو پس از حمله روسیه به اوکراین صورت گرفت.

منبع : فرارو