تحلیل یک کارشناس مسائل آمریکا از جنجال های این روزها بر علیه ترامپ
سرویس سیاسی - یک کارشناس مسائل آمریکا گفت که حمله به عمارت ترامپ کار سیاسی پرهزینه و سنگینی بود و در واقع دموکرات‌ها با اینکار روی او قمار کردند.

به گزارش سرویس سیاسی برخط نیوز به نقل از فارس - حمیدرضا غلامزاره  کارشناس مسائل آمریکا، در گفت وگو با خبرنگار سیاست خارجی درباره کشف اسناد محرمانه از عمارت ترامپ، رئیس جمهوری سابق ایالات متحده آمریکا، گفت: حمله بی سابقه پلیس فدرال آمریکا به اقامتگاه ترامپ به دلیل اختلاف میان دو حزب جمهوری خواه و دموکرات در این کشور است.

وی افزود: رقابت انتخاباتی میان دو حزب دموکرات ها و جمهوری خواهان در آمریکا همیشه وجود داشته است. بنابراین به طور طبیعی انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۱ آمریکا در فضای دو قطبی برگزار شد. از روز برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته اتهاماتی از طرف ترامپ به انتخابات وارد شد. از جمله آنکه او معتقد بود تعداد رأی هایی که از طریق پست در انتخابات گرفته شده است، دیرتر از زمان معمول اتفاق افتاد و روزهای پرتنشی را ایجاد کرده بود.

غلامزاده در ادامه با اشاره به اعتراضات طرفداران ترامپ در انتخابات سال ۲۰۲۱ ، اظهار داشت: برای نخستین بار بود که طرفداران یک نامزد انتخاباتی به سبب آنکه نتیجه انتخابات را قبول نداشتند، روز اعلام نتایج انتخابات به کنگره حمله کردند. در نهایت انتخابات با پیروزی جو بایدن، نامزد حزب دموکرات به پایان رسید.

وی با بیان اینکه حزب دموکرات در این مدتی که روی کار آمده ضعیف عمل کرده است، گفت: حزب دموکرات تلاش می کند تا ضعف عملکرد خود را با گرفتن محکومیت قضایی علیه ترامپ و جمهوری خواهان بپوشاند تا بتواند کرسی های انتخابات میان دوره ای کنگره را به دست آورد. 

این کارشناس مسائل آمریکا، بیان داشت: حزب دموکرات بعد از انتخابات سال گذشته و به دنبال اعتراضات طرفداران ترامپ و ورود آنان به کنگره تلاش کرد تا او را محکوم کند که بی نتیجه ماند. بعد از آنکه اقدام سال گذشته دموکرات ها برای محکوم کردن رقیب انتخابی شان بی نتیجه ماند، این بار تلاش دارند تا از طرق حکم قضایی مانع از حضور او در رقابت های انتخاباتی ۲۰۲۴ شوند.

بسیاری از تحلیلگران، وضعیت فعلی سیاسی در آمریکا را ناامیدی رأی دهندگان هم از حزب جمهوری خواه و هم از حزب دموکرات می دانند. چندی پیش ده ها نفر از مقام های سابق حزب دموکرات و جمهوری خواه با اذعان به ناامیدی رأی دهندگان از هر دو حزب اقدام به تشکیل یک حزب سیاسی جدید کردند.

این حزب که خودش را یک حزب مرکزگرا معرفی کرده بود نام «Forward» (فروارد به معنی «به پیش») را برگزیده و از چند هفته پیش تحت ریاست «اندرو یانگ»، نامزد سابق حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری و «کریستین تاد ویتمن»، فرماندار سابق ایالت نیوجرسی (که جمهوری خواه است) آغاز به کار کرده است.

غلامزاده افزود: دموکرات ها این را می دانند که با توجه به عملکرد ضعیف شان در رقابت های انتخاباتی سال ۲۰۲۴ شانس زیادی برای روی کار ماندن ندارند. آنها تلاش می کنند با محکوم کردن ترامپ او را از رقابت ها حذف کنند؛

وی با اشاره به تفتیش پلیس فدرال از منزل شخصی رییس جمهوری سابق آمریکا، اظهار داشت: اینکه یک رییس جمهوری به اسناد محرمانه در هر نقطه جغرافیایی دسترسی داشته باشد، موضوع شگفت آور و غیر منتظره ای نیست. رییس جمهوری به سبب اینکه بالاترین مقام رسمی یک کشور است، به اسناد محرمانه دسترسی دارد و می تواند آن را برای مطالعه به هر جایی که می خواهد ببرد.  

غلامزاده با بیان اینکه هنوز مشخص نشده است، که ترامپ اسناد محرمانه را در اختیار داشته است یا خیر، عنوان داشت: اکنون در محافل سیاسی و حقوقی آمریکا در باره مجوزی که دادگستری برای تفتیش از خانه ترامپ صادر کرده این پرسش مطرح است که آیا دادستان اجازه صدور چنین مجوزی را داشته است یا در در عمل سیاسی کاری انجام داده است.

وی افزود: بحث موضوعات حقوقی از مهمترین بحث ها در مجامع آمریکا است. با توجه به اینکه رئیس های جمهوری از مشاوران حقوقی برجسته ای برخوردار هستند بعید است که به این شکل به دست رقیب خود بهانه دهند. در این مرحله مشخص نیست که آیا ترامپ تخلف قابل محاکمه ای کرده است یا خیر.

اسناد دادگاهی که روز جمعه منتشر شده اند نشان می دهند اف بی آی از استراحت گاه «دونالد ترامپ»، رئیس جمهور سابق آمریکا در  «مار-ئه لاگو» در ایالت «فلوریدا» اسنادی که برچسب «فوق محرمانه» داشته اند کشف کرده است. خبرگزاری رویترز گزارش داده بود مأموران اف بی آی در جریان بازرسی روز دوشنبه ۱۱ مجموعه سند از اقامتگاه ترامپ کشف کرده اند که برخی از آنها «فوق محرمانه» بوده اند. رسانه های آمریکا نوشتند  کشف این اسناد به معنی آن است که ترامپ احتمالاً  «قانون جاسوسی» را نقض کرده است.

غلامزاده با تاکید بر اینکه اگر اسناد محرمانه باشد، رییس جمهوری سابق نمی تواند بعد از پایان دوران ریاست جمهوری خود آنها را از حالت طبقه بندی محرمانه، سری و فوق محرمانه خارج کند، بیان داشت: گمانه زنی هایی درباره اسناد محرمانه در فضاهای مجازی شده است که این موضوعات اساس درستی ندارد؛ زیرا اگر اسناد، مهرمحرمانه، سری یا فوق سری خورده باشد حق انتشار در هیچ فضایی را ندارد.

وی یادآور شد: در فضای سیاسی آمریکا فضای رسانه ای شدیدتر از فضای واقعی است. بخشی از اختلافات را در رسانه مطرح می کنند، اتهام زنی انجام می دهند؛ اما آن موضوع در نهایت جایگاه حقوقی نخواهد داشت. در باره آقای ترامپ بارها این موضوعات اتفاق افتاده است. در رسانه های آمریکا بارها موضوع تعرض به زنان از سوی ترامپ مطرح شد اما محکومیتی صادر نشد.

وی عنوان کرد: دموکرات ها می دانند در عرصه سیاسی، رسانه ای و منطقه بندی رای دهی، توان مقابله با جمهوری خواهان را ندارند.    

 غلامزاده پیش بینی کرد که ترکیب کنگره و سنا به نفع جمهوری خواهان رقم خواهد خورد. بنابراین دموکرات ها تلاش می کنند از هر راهی جلوی ورود او به رقابت های انتخاباتی را بگیرند.

این کارشناس مسائل آمریکا با اظهار کرد: دموکرات ها در موضوعات تعرض به زنان، فرار مالیاتی و دادگاه ششم ژانویه نتوانستند ترامپ را در محافل قضایی محکوم کنند.

وی درباره حمله پلیس فدرال به منزل شخصی ترامپ، گفت: پلیس فدرال با مجوز رسمی به منزل ترامپ رفته است. بنابراین، این موضوع به لحاظ حقوقی مشکلی ندارد. اما حمله پلیس فدرال به اقامتگاه ترامپ علاوه بر اینکه عنصر قدرت ایالات متحده را کاهش می دهد، قطعا تبعات سنگینی به لحاظ پرستیژ و آبروی آمریکا دارد؛ چرا که تصویر این کشور را در جامعه جهانی مخدوش کرده است. همچنین، این اقدام تنش دو قطبی در جامعه را بیشتر کرده است. دموکرات ها اعتبار نسبی آمریکا را فدای بازی سیاسی و حزبی خودشان کردند.

وی اظهار داشت: رسانه های وابسته به حزب جمهوری خواه مانند؛ فاکس نیوز، نیوزمکس و رسانه های دیگر وابسته حزب جمهوری خواه آمریکا بحث های جدی و محکمی در محکومیت این اقدام انجام می دهند. چراکه به بالاترین مقام کشور بعد  از برکناری حمله شده است که کار سیاسی پرهزینه و سنگینی بود. در واقع دموکرات ها با اینکار روی ترامپ قمار کردند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: اگر دموکرات ها موفق شوند که برای ترامپ محکومیتی بگیرند و رای را به دادگاه عالی ببرند ممکن است در این دادگاه رای به نفع ترامپ برگردد. قاضی های دادگاه عالی بیشتر از طیف جمهوری خواه هستند و ترامپ در دوران ریاست جمهوری خود سه تن از قاضی ها را که مادام العمر هستند، انتخاب کرد. در همان دوران شاهد آن بودیم که ممنوعیت سقط جنین توسط دادگاه عالی در حمایت از سیاست های ترامپ تصویب شد.  

منبع : خبرگزاری فارس

اخبار گوناگون در برخط