اصغرزاده: اگر جمهوریت را از ایران بگیرید، فرقی با طالبان نخواهیم داشت
سرویس سیاسی - اصغرزاده گفت: مرزبندی ما با طالبان و دیگر بنیادگرایان، دقیقا از همین نقطه حساس و نکته کلیدی آغاز می‌شود یعنی جمهوریت. اگر جمهوریت را از نظام ایران بگیرید فرقی با طالبان و طالبانیسم نخواهد داشت. اگر نهاد‌های انتخابی استحاله شده و به نهاد‌های انتصابی تبدیل شوند، این مساله نقض غرض بوده و ما هم طالبان شده‌ایم.

به گزارش سرویس سیاسی برخط نیوز به نقل از فرارو - ابراهیم اصغرزاده گفت: متاسفانه انتخابات ۱۴۰۰ تجربه تلخی برای جمهوری اسلامی بود. نه به این خاطر که با ردصلاحیت همه کاندیداها، ابرمهندسی شد، بلکه رقابت از میدان میان اصولگرایان و اصلاح طلبان به میدان رقابت میان حاکمیت و مردم کشیده شد.

به گزارش روزنامه اعتماد، ابراهیم اصغرزاده در کنگره دهم حزب انجمن اسلامی مهندسان ایران با تحلیل وضعیت سیاسی کشور در سالروز بر سر کار آمدن دولت ابراهیم رییسی اظهار داشت: ما در این کنگره، پیام ارزشمند سید محمد خاتمی را داشتیم که ایشان به قاعده «الحق لمن غلب» اشاره کرد. این پیام به اصل تغلب و نظریه سلطه اشاره دارد که در جهان اسلام، گروهی از مسلمانان به این قاعده معتقد هستند.

در دوران جنگ دوم جهانی برنامه رادیو برلن به زبان انگلیسی با این شعار آغاز می شد: Might is Right که این عبارت اُخرای تیتر این مطلب است: «حق با قوی است» یا کسی که پیروز می شود، محق است. قاعده ای که سید محمد خاتمی در پیام خود به کنگره به آن اشاره می کند، قاعده ای است که در دنیای اسلام طرفدارانی دارد.

نظریه «تغلّب»، در فلسفه سیاسی مسلمانان، عبارت از دیدگاه فقهی- سیاسی است که نیزه و شمشیر را منبع مشروعیت سیاسی دانسته و غلبه کردن و قدرت را مترادف حقانیت می خواند. تمام اسلام گرا های تندرو از این اصل پیروی می کنند. نظیر طالبان و گروه های اسلامگرای رادیکالی مانند داعش، بوکوحرام و القاعده و حتی بنیادگرا های غیرمسلمان چه مسیحی و چه یهودی برای قدرت یابی به هر جنایت و خشونتی به نام خدا دست می زنند. برای شان نظر مردم ملاک نیست.

آیا واقعا میان انقلاب ایران و ثمره آن، تاسیس جمهوری اسلامی بر مبنای قانون اساسی و نظام پارلمانی و انتخابات ادواری با حکومتی که طالبان به زور اسلحه در افغانستان تاسیس کرده اند، فرقی نیست؟ آیا قانون اساسی ما که همه را در برابر قانون برابر می شناسد ادامه قاعده الحق لمن غلب است؟ در اندیشه سیاسی شیعه عدالت اساس است، حکومت بدون رضایت مردم طاغوت و باطل است.

فقه سیاسی شیعه معتقد است در تشکیل حکومت مشروعیت الهی کافی نیست و مقبولیت بین عامه مردم و رضایت مردم هم لازم است. در این نظریه زور و قدرت و غلبه جایگاهی ندارد. عالمان شیعه معتقدند نه فقط در حکومت اجبار و زور معنا ندارد، بلکه حتی در قبول دین نیز اجبار مفهومی ندارد. رضایت عمومی در کنار سلطه، شرط حکومت است. کما اینکه ما سال هاست که انتخابات، ظرفیت های دموکراتیک قانون اساسی و میراث غیرقابل انکار رهبر فقید انقلاب که معتقد بود «میزان رای ملت است» را داریم. اما در میان اصولگرایان هستند اشخاصی که انتخابات آزاد و دموکراتیک را برنمی تابند و آن را بازی مرگ و زندگی خود می پندارند.

مرزبندی ما با طالبان و دیگر بنیادگرایان، دقیقا از همین نقطه حساس و نکته کلیدی آغاز می شود یعنی جمهوریت. اگر جمهوریت را از نظام ایران بگیرید فرقی با طالبان و طالبانیسم نخواهد داشت. اگر نهاد های انتخابی استحاله شده و به نهاد های انتصابی تبدیل شوند، این مساله نقض غرض بوده و ما هم طالبان شده ایم.

متاسفانه انتخابات ۱۴۰۰ تجربه تلخی برای جمهوری اسلامی بود. نه به این خاطر که با ردصلاحیت همه کاندیداها، ابرمهندسی شد، بلکه رقابت از میدان میان اصولگرایان و اصلاح طلبان به میدان رقابت میان حاکمیت و مردم کشیده شد. نزدیک ۶۰ درصد مردم ایران یا در انتخابات شرکت نکردند یا آن را تحریم کردند و این شکاف عمیق دولت - ملت، بدترین اتفاق در نوع خود پس از چهار دهه عمر نظام بود.

جریان انتخاب ریاست جمهوری دوره سیزدهم، بالاترین تصفیه های درون سیستمی صورت گرفت تا وظیفه تشکیل دولت اسلامی به فرجام رسانده شود. اگر بنا بر این باشد که ما همچنان با یک انتخابات مهندسی شده خالی از معنا روبه رو باشیم به نظرم، حق داریم رسما اعلام کنیم راه سیاست ورزی به کلی مسدود شده و در انتخابات ما سمت مردم خواهیم ایستاد.

چه شد قانون اساسی و سند چشم انداز ۲۰ ساله و برنامه های پنج ساله به عنوان اسناد بالادستی که قرار بود کشور را در سال ۱۴۰۴ به اهداف بالاتری برساند کنار گذاشته شد؟

اصغرزاده با اشاره به انتخابات ۱۴۰۰ و عدم معرفی کاندیدا یادآور شد: در حالی که در انتخابات اخیر تصمیم رسمی جبهه اصلاحات عدم معرفی نامزد انتخابات ریاست جمهوری بود، تعدادی از احزاب در روز های آخر، به معرفی نامزد نیابتی همت گماشتند و ناکامی بزرگی را در انتخابات رقم زدند. خوشبختانه انجمن مهندسان دچار این رویافروشی نشد و نامزدی معرفی نکرد. چه بد و چه بد که رای کاندیدای نیابتی آنها، کمتر از آرای باطله بود! ما البته به دلیل حفظ وحدت در کنار دوستان اصلاح طلب خود باقی مانده و خواهیم ماند، چراکه به زعم ما، حرکت ائتلافی و جبهه ای باید تداوم پیدا کند.

اما این مساله به این معنا نیست که بخواهیم دنباله رو دوستان محافظه کار خود باشیم. برخی دوستان محافظه کار ما بنا دارند به هر قیمت و تحت هر شرایط تحقیرآمیزی در انتخابات شرکت و رای گدایی کنند! با گدایی کردن و صدقه گرفتن نمی شود سیاست ورزی کرد و قدرت به دست آورد.

انجمن مهندسان ایران همچنان اصلاح طلبی و رفورم اساسی در همه زمینه ها از سطوح صنفی تا سطوح عالیه سیاسی را امکان پذیر و در عین حال کم هزینه ترین راه برای برون رفت از شرایط کنونی کشور می داند. گرچه ما می خواهیم که این دولت با احیای برجام و پیوستن به FATF در رفع مشکلات اقتصادی و معیشتی و گشایش در زندگی مردم موفق باشد، اما تفکر افراطی مسلط بر کشور که پیش از این در قالب دولت پنهان و نیروی موازی چوب لای چرخ دولت اصلاح طلب و اعتدالی می گذاشت اینک تار و پود دولت و مجلس حاضر را در قبضه خود دارد و سیاست های خود را از تریبون ها و مجاری رسمی پیش می برد. کافی است به تعداد نظامیان مستقر در دولت و مجلس فعلی دقت کنید.

منبع : فرارو

اخبار گوناگون در برخط
آخرین اخبار سرویس سیاسی