حمله روزنامه دولت به مجلس

حمله روزنامه دولت به مجلس

۲۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۶ زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرویس سیاسی - حال که دولت سیزدهم این شجاعت را داشته که سیاست ارز ترجیحی را اصلاح و به ریل اصلی خود بازگرداند، تعریف بار مالی جدید برای دولت می‌تواند به قیمت از دست رفتن تمام نتایج مثبت آن شود.

به گزارش سرویس سیاسی برخط نیوز به نقل از فرارو - روزنامه ایران نوشت: مجلس خواستار توزیع کالابرگ الکترونیک با قیمت های شهریور سال گذشته است. براساس آنچه بهارستان نشینان بر آن اصرار دارند، دولت باید پرداخت یارانه نقدی را متوقف و به جای آن برای چهار قلم محدود کالای اساسی کالابرگ الکترونیک توزیع کند که قیمت این کالا ها نیز باید براساس شهریور سال گذشته باشد.

اما در مقابل دولت اعتقاد دارد که یا باید پرداخت یارانه نقدی ماهانه ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومانی به هر نفر ادامه یابد یا درصورت توزیع کالابرگ، تعداد بیشتری از کالا ها مشمول شود. برهمین اساس طی هفته های اخیر دولت و مجلس برای بررسی ابعاد مختلف این موضوع درحال برگزاری جلسات مختلف در سطوح کارشناسی و مسئولان هستند.

در واقع پرسش اصلی در این میان این است که کدام روش بیشتر و بهتر می تواند قدرت خرید مردم را حفظ یا افزایش دهد. نکته دیگری که باید به آن توجه کرد جلوگیری از قرار دادن بار مالی جدید بر دوش دولت است.

دولت با حذف ارز ترجیحی ضمن اینکه به رانت و فساد این سیاست پس از چهار سال اجرا پایان داد، بلکه اقتصاد ملی را از استقراض و رشد بدهی های دولت محافظت کرد. بر اساس گزارش های رسمی در طول سال های اجرا دولت وقت برای تأمین ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی مجبور بود ارز به نرخ نیمایی خریداری کند و با نرخ ۴ هزار و ۲۰۰ تومان برای تأمین کالا های وارداتی مشمول تخصیص دهد؛ ارز هایی که اختلاف قیمتی آن ها در برخی دوره ها به حدود ۲۰ هزار تومان به ازای هر دلار می رسید و موجب استقراض از منابع بانک مرکزی می شد که نتیجه آن رشد جهشی نرخ رشد نقدینگی و پایه پولی و رکوردشکنی تورم بود.

حال که دولت سیزدهم این شجاعت را داشته که سیاست ارز ترجیحی را اصلاح و به ریل اصلی خود بازگرداند، تعریف بار مالی جدید برای دولت می تواند به قیمت از دست رفتن تمام نتایج مثبت آن شود. چرا که دولت مجبور می شود برای اجرای تکالیف مجلس دوباره به سمت استقراض و خلق پول حرکت کند که منجر به رشد تورم و فشار معیشتی بیشتر به همان مردمی می شود که مجلس و دولت قصد حمایت از آن ها را دارند.

علاوه براین، طی ماه های اخیر به دلیل تداوم جنگ روسیه با اوکراین، قیمت کالا های اساسی و انرژی در بازار های جهانی با رشد چشمگیری مواجه شد که در کنار افزایش هزینه های کشور ها تورم آن ها را نیز تشدید کرد. بدین ترتیب برای کشور ما نیز همانند سایر کشورها، قیمت کالا های اساسی نسبت به سال گذشته چندین برابر شده است که تکلیف دولت به توزیع کالا به نرخ های شهریور ۱۴۰۰ فشار مالی سنگینی به دولت وارد خواهد کرد.

در مجموع طی روز های آینده کارشناسان، نمایندگان و دولتمردان باید با پاسخ منطقی به پرسش هایی که درخصوص انتخاب دو راه کالابرگ و یارانه نقدی وجود دارد، بهترین راهکار ممکن را برای جلوگیری از بازگشت شرایط اقتصاد به پیش از اصلاح سیاست ارز ترجیحی برگزینند. نظرات مردمی که نشان می دهد آن ها یارانه نقدی را بر کالابرگ ترجیح می دهند.

منبع : فرارو

اخبار گوناگون در برخط
آخرین اخبار سرویس سیاسی