افزایش چشمگیر عبور محموله های بین المللی تجاری از مسیر ایران

افزایش چشمگیر عبور محموله های بین المللی تجاری از مسیر ایران

۲۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۳:۳۴ زمان مطالعه : 1 دقیقه
سرویس سیاسی - یک نشریه هندی نوشت، با توجه به تنش‌های ژئوپولتیک جهانی و اخلال در زنجیره‌های جهانی تأمین، گذرگاه تجاری ایران به مسیری با محبوبیت فزاینده تبدیل شده است.

به گزارش سرویس سیاسی برخط نیوز به نقل از فارس - با تداوم اخلال در زنجیره های جهانی تأمین و موانع جدید در مسیرهای تجاری، عبور محموله های تجاری از ایران افزایش چشمگیری داشته است.

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک» به نقل از روزنامه هندی «اکونومیک تایمز»، «گذرگاه حمل ونقل بین المللی شمال-جنوب» که هند و روسیه را از طریق ایران و جمهوری آذربایجان به یکدیگر متصل می کند طی ماه های اخیر به طور فزاینده ای مورد استفاده قرار گرفته است.

بر همین اساس، تردد محموله های تجاری از یکی از بخش های دریایی این گذرگاه در ایران بین ماه های می تا جولای (اردیبهشت تا مرداد) به ۳۰۰۰ تُن رسیده که نسبت به ماه های قبل افزایش چشمگیری را شاهد تجربه کرده است.

این نشریه هندی به نقل از افراد مطلع نوشته است، گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، یک کارگروه و شماری از کشتی های خود را به طور اختصاصی به ارائه خدمات در طول این مسیر اختصاص داده است.

اکونومیک تایمز می افزاید با توجه به تشدید تنش های ژئوپولتیک در سطح جهانی، این مسیر تجاری که از ایران عبور می کند، جایگزین مسیرهایی مانند کانال سوئز و همچنین تنگه بُسفر و دریای بالتیک شده است.

علاوه بر امنیت این مسیر، عبور محموله های تجاری از این گذرگاه تجاری ۳۰ درصد نسبت به سایر مسیرها ارزان تر تمام می شود و از نظر زمانی نیز دو برابر سریع تر از دیگر مسیرها است.

اسپوتنیک نیز در این باره می نویسد، اخلال در زنجیره های تأمین که از شوک بعد از شیوع ویروس کرونا سرچشمه می گیرد و همچنین تحریم های یک جانبه غرب از جمله علیه روسیه، محبوبیت فزاینده گذرگاه حمل ونقل بین المللی شمال-جنوب را موجب شده است.

منبع : خبرگزاری فارس

اخبار گوناگون در برخط