افرادی که می گویند نه غزه نه لبنان، جزو منافقان هستند چه بدانند و چه ندانند  -  طوفان و سیل مانع رئیسی نمی شود
سرویس سیاسی - امام جمعه قم با بیان اینکه همه ما باید مراقب باشیم و تهذیب نفس کنیم، گفت: ریشه بی‌بصیرتی سیاسی برخی افراد در بی‌بصیرتی اعتقادی و اخلاقی است وگرنه چطور می‌شود مدعی انقلابی‌گری و پیرو خط امام بودن بی‌رحمانه به مدافعان حرم و حریم ولایت می‌تازد و علیه محور مقاومت و حزب‌الله لبنان موضع گیری می‌کند.

به گزارش سرویس سیاسی برخط نیوز به نقل از همشهری - آیت الله سید محمد سعیدی در خطبه های نماز جمعه این هفته شهر مقدس قم که در مصلای قدس برگزار شد، در ادامه تفسیر سوره توبه به آیه ۵۰ اشاره و اظهار کرد: این آیه درباره مواضع شرورانه منافقان در جنگ تبوک سخن می گوید که نمی خواستند در این جنگ شرکت کنند و برای تخلفشان عذرهایی را می آوردند.

وی ادامه داد: خداوند در آیه ۵۰ سوره توبه یکی از مواضع منافقان را افشا میکند و خطاب به پیامبر(ص) می فرماید اگر امر خوشایندی به تو برسد منافقان ناراحت می شوند و اگر مصیبتی به تو برسد می گویند ما از قبل پیش بینی کرده بودیم و کار خود را مدیریت کردیم و در این جنگ شرکت نکردیم و باعث شد که خود را از خطرات حفظ کردیم.

امام جمعه قم بیان کرد: منافقان در درون جامعه اسلامی زندگی می کردند و از منافع اجتماعی حکومت اسلامی بهره مند بودند ولی عملا با اهداف پیامبر(ص) مخالفت می کردند؛ از هر موفقیتی که برای مسلمانان پیش می آمد غمگین می شدند و هر آسیبی که به مسلمانان می رسید وانمود می کردند که خوشحالند و خود را زرنگ تر می دانستند که آسیبی به آن ها نرسیده است.

وی افزود: منافقان با اینکه تحت لوای اسلام زندگی می کردند ولی خود را جدای از جامعه دینی می دانستند و دل به جامعه دینی نداده بودند و با مسلمانان احساس همدردی نمی کردند و این یکی از نشانه های منافقان است.

سعیدی با بیان اینکه از نگاه قرآنی مؤمنان وابسته به هم و در غم و شادی شریک هم هستند، گفت: از امام باقر(ع) روایت شده است که مؤمنان در نیکی، شفقت و مهربانی مانند یک پیکر هستند که اگر عضوی آسیب ببیند تمام اعضا در تکاپو هستند بنابراین مؤمنان باید چنین حالتی داشته باشند که اگر در مشرق عالم مسلمانی آسیبی ببیند، در مغرب عالم مسلمان دیگر بی تفاوت نباشد.

وی تصریح کرد: در روایتی از امام صادق(ع) دارد که پیامبر(ص) فرمودند اگر مسلمانی از درد مسلمان دیگر احساس همدردی نکند مسلمان نیست، بنابراین افرادی که می گویند نه غزه نه لبنان بدانند که جزو منافقان هستند چه بدانند و چه ندانند.

امام جمعه قم در خطبه دوم با گرامی داشت روز جهانی مسجد، ابراز کرد: در چنین روزی صهیونیست ها قبله اول مسلمانان را به آتش کشیدند و از آن تاریخ این روز، روز جهانی مسجد نامیده شد تا مسلمانان با اهمیت مسجد بیشتر آشنا شوند و خداوند می فرماید چه مردمی ستمکارتر از کسانی هستند که از بردن نام خدا در مساجد جلوگیری می کنند و برای تخریب مساجد تلاش می کنند.

وی تأکید کرد: مسجد پایگاه خودسازی، تعمیر دل، مقابله با دشمن، انجام امر به معروف و نهی از منکر، تبیین مسائل دینی و انقلابی، خدمت به محرومان، بصیرت افزایی و زمینه سازی برای ایجاد تمدن اسلامی است و حقیقتا در شکل گیری انقلاب اسلامی ایران مساجد چنین نقشی داشتند.

سعیدی با بیان اینکه تاریخ اسلام و انبیاء آکنده از عبرت ها و درس ها به ویژه در ریزش ها و رویش ها است، گفت: پی بردن به علت ریزش و سقوط شخصیت هایی که در کنار اولیاء الهی حضور داشتند برای امروز ما عبرت آموز است.

وی افزود: در دوران معاصر هم شاهد ریزش و سقوط برخی در چاه نفس هستیم و به نظر می رسد ریشه این سقوط ها عُجب، خودخواهی، خیره سری، دلبستگی به دنیا و هوای نفس است و در کنار آن دلبستگی به دشمنان و مستکبران و تحلیل های غلط است که برخی از مدعیان اصلاح طلبی را در اوج افساد و اضلال فرو برده است.

امام جمعه قم با بیان اینکه قرآن می فرماید وقتی به آنها گفته می شود که در زمین افساد نکنید می گویند ما اصلاح گر هستیم در حالی که خود آنها در فساد فرو رفته اند و خبر ندارند، گفت: برخی بیماری های نفس آنچنان در عمق روح و روان انسان ریشه می دواند که امر را بر خود مدعی اصلاح و خط امام هم مشتبه می کند و او را زمین می زند و بد عاقبت می کند.

وی با بیان اینکه همه ما باید مراقب باشیم و تهذیب نفس کنیم، افزود: ریشه بی بصیرتی سیاسی این افراد بی بصیرتی اعتقادی و اخلاقی است وگرنه چطور می شود مدعی انقلابی گری و پیرو خط امام بودن بی رحمانه به مدافعان حرم و حریم ولایت می تازد و علیه محور مقاومت و حزب الله لبنان موضع گیری می کند.

سعیدی در ادامه به مسأله برجام اشاره کرد و گفت: در مسأله برجام ایران اسلامی در کنار خنثی کردن هوشمندانه تحریم ها در جست و جوی راه حلی عزتمندانه برای عبور از تحریم ها است؛ تیم مذاکره کننده ما در چارچوب دیپلماسی عزت، حکمت و اقتدار جمهوری اسلامی مسیر مذاکرات را طی کرده و آخرین پیشنهاد را داده است.

وی با بیان اینکه طرف مقابل در مذاکرات به دنبال حفظ تحریم ها، جنگ رسانه ای و شرطی کردن اقتصاد به وسیله برجام است، گفت: جمهوری اسلامی قاطعانه اعلام می کند که آمریکا باید به صورت شفاف و مکتوب برای رفع تحریم های ظالمانه تضمین بدهد و به گونه ای تضمین دهد که با جابجایی دولت ها در آمریکا این تعهدها تزلزل پیدا نکند.

امام جمعه قم خاطرنشان کرد: مردم ما سال ها است که نسبت به دولت های آمریکا بدبین هستند زیرا دولت های آمریکا هیچ وقت خیر و صلاح ملت ما را نمی خواهند و همیشه در پی آزار و چپاول ملت ما بوده اند.

وی تصریح کرد: راهبرد اصلی ما برای حل مشکلات اولا جهش تولید و عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی است و در عین حال باید با روش های خودمان جلوی بهانه جویی طرف مقابل را بگیریم.

سعیدی با اشاره به درپیش بودن هفته دولت گفت: هفته دولت مزین به نام دو شهید شاخصی است که در مدیریت جهادی و ارزشی سرمشق دیگران هستند و در توطئه نفوذ و نفاق در کنار هم به شهادت رسیدند.

وی ادامه داد: مدیریت جهادی و انقلابی دولت سیزدهم و حرکت مردمی آیت الله رئیسی که با تلاش شبانه روزی نه جمعه و نه تعطیل می شناسند و نه طوفان و سیل مانعشان است و به کمک مردم می شتابند و در کنار مردم در میدان حضور دارند و به دنبال حل مشکلات هستند باید مورد توجه همه مدیران در تمام سطوح باشد.

امام جمعه قم افزود: دولت سیزدهم در یک سال گذشته بر اساس آمارهای رسمی به طور جهشی باعث رونق اقتصادی شده و باید در کنار آن به کنترل بازار، جلو گیری از گرانی ها، حل مشکل بیکاری نسل جوان، تقویت شرکت های دانش بنیان و فناور با بهره مندی از جهاد دانشگاهی بپردازد.

وی خاطرنشان کرد: جوانانی که در مسائل مختلف پزشکی، نانوتکنولوژی و دیگر عرصه ها ایران را سرآمد کردند می توانند با شرکت های دانش بنیان باعث جهش اقتصادی و حل مشکل بیکاری هم بشوند.

منبع: فارس

منبع : همشهری آنلاین

اخبار گوناگون در برخط