جزئیات احضار سفرای دو کشور اروپایی به وزارت خارجه

جزئیات احضار سفرای دو کشور اروپایی به وزارت خارجه

۰۳ مهر ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۴ زمان مطالعه : 3 دقیقه
سرویس سیاسی - در پی فضاسازی‌های خصمانه رسانه‌های فارسی زبان در لندن، سفیر انگلیس در تهران به وزارت امور خارجه احضار و اعتراض شدید جمهوری اسلامی ایران به وی ابلاغ شد.

به گزارش سرویس سیاسی برخط نیوز به نقل از همشهری - در واکنش به فضاسازی های خصمانه رسانه های فارسی زبان لندن نشین علیه جمهوری اسلامی ایران، روز گذشته (شنبه) دوم مهر ماه «سایمون شرکلیف» سفیر انگلیس در تهران توسط مدیرکل غرب اروپا به وزارت امور خارجه احضار شد. 

در این دیدار مراتب اعتراض شدید جمهوری اسلامی ایران به دولت انگلیس به خاطر میزبانی این کشور از رسانه هایی که در روزهای اخیر تحریک و دعوت به اغتشاش و گسترش آشوب ها در جمهوری اسلامی ایران را در صدر برنامه های خود قرار داده اند، به سفیر این کشور در تهران ابلاغ و تأکید شد که این امر به منزله دخالت در امور داخلی جمهوری اسلامی ایران و اقدام علیه حاکمیت ملی کشور تلقی می شود. 

سفیر انگلیس در پاسخ اعلام کرد که مراتب را بلافاصله به لندن گزارش می کند.

«جیمز کلورلی» وزیر خارجه جدید انگلیس چهارشنبه در اظهاراتی تلاش کرد از اعتراضات به مرگ «مهسا امینی» بهره برداری کرده و آن را به مذاکرات رفع تحریم ها ارتباط دهد. وی از مقامات ایران خواست «مسیری دیگر» را از جمله پذیرش توافق هسته ای انتخاب کنند. این مقام ارشد انگلیسی به خبرگزاری فرانسه در سازمان ملل گفت: مقامات ایران باید توجه کنند که مردم از جهتی که آن ها در پیش گرفته اند ناراضی هستند. 

وی در ادامه با اتهام زنی علیه برنامه صلح آمیز هسته ای ایران گفت «آن ها می توانند جاه طلبی های سلاح های هسته ای خود را کنار بگذارند» و مدعی شد: «می توانند سرکوب صداها در داخل کشور خود را متوقف کنند. می توانند فعالیت های بی ثبات کننده خود را متوقف کنند». 

احضار سفیر نروژ به وزارت خارجه در پی اظهارات مداخله جویانه رئیس پارلمان این کشور

همچنین در پی مواضع مداخله جویانه رئیس پارلمان نروژ در خصوص تحولات داخلی جمهوری اسلامی ایران، روز شنبه دوم مهر ماه سفیر نروژ در تهران توسط مدیرکل غرب اروپا به وزارت امور خارجه احضار و مراتب اعتراض شدید ایران به وی ابلاغ شد. 

در این دیدار مراتب اعتراض شدید جمهوری اسلامی ایران به اظهارات پیشداورانه و دور از واقعیت رئیس پارلمان نروژ در خصوص ناآرامی های اخیر، به سفیر این کشور ابلاغ و اعلام شد که این اظهارات غیرسازنده به منزله دخالت در امور داخلی جمهوری اسلامی ایران تلقی می شود. 

سفیر نروژ هم در این دیدار گفت که مراتب را در اولین فرصت به اسلو گزارش خواهد کرد.

پیش از این هم کاردار سوئد در غیاب سفیر این کشور به وزارت خارجه ایران احضار شده بود.

علاوه بر این، در پی تعرض روز پنجشنبه تعدادی از عناصر معاند به سفارت ایران در استکهلم، کاردار سوئد در تهران در غیاب سفیر این کشور روز جمعه اول مهر ماه توسط مدیر کل تشریفات وزارت خارجه ایران احضار و اعتراض شدید ایران به دولت سوئد در قبال این تهاجم وحشیانه و قصور پلیس این کشور در اتخاذ اقدامات تأمینی به موقع و کامل بر اساس کنوانسیون وین به وی ابلاغ شد. همچنین در پی تعرض مشابه به سفارت ایران در بروکسل توسط تعدادی از عناصر معاند مراتب اعتراض شدید ایران به وزارت خارجه بلژیک توسط وزارت امور خارجه ایران و همچنین سفارت ایران در بروکسل انجام شد و بر مسئولیت دولت بلژیک در حفاظت از اماکن دیپلماتیک بر اساس کنوانسیون وین تأکید شد.

منبع: فارس

منبع : همشهری آنلاین

اخبار گوناگون در برخط